eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Składki OC znowu w górę

Składki OC znowu w górę

2017-06-21 12:26

Składki OC znowu w górę

Wróciły podwyżki za OC © praewpailyn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W kwietniu firmy ubezpieczeniowe dały zmotoryzowanym chwilę wytchnienia. Analiza zapytań złożonych przez użytkowników porównywarki Ubea.pl dowiodła, że średnie składki OC przestały rosnąć, a w przypadku pięciu ubezpieczycieli wręcz staniały. Tendencja ta nie okazała się niestety stała. W maju zmiana opracowanego przez Ubea.pl barometru cenowego okazał się dodatnia, co oznacza, że ubezpieczenie samochodu znowu podrożało.

Wartość barometru cenowego z maja 2017 r. = 113 ↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 110 ↘)

Komentarz Ubea.pl:


Kwietniowa obniżka składki OC (patrz poniższy wykres) dała wielu kierowcom nadzieje, że sytuacja w końcu obróci się na ich korzyść. Niestety dane z maja 2017 r. potwierdziły że okazały się one płonne - piąty miesiąc przyniósł kolejne podwyżki. Wartość barometru cenowego Ubea.pl sięgnęła 113. To oznacza, że składki OC były o 13% droższe niż w styczniu br. i o 2,5% wyższe od zanotowanych w kwietniu.
„Przypomnijmy, że dla naszych analiz to właśnie styczeń 2017 r. jest punktem wyjściowym (wartość barometru = 100)” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Po kolejnych zmianach (tzn. obniżce składek w kwietniu i majowej podwyżce), przeciętne składki OC dla kierowców są zbliżone do obserwowanych w marcu. Niestety na razie nie wiemy, czy majowa zmiana zapowiada dłuższy trend wzrostowy. Wyniki ubezpieczycieli z I kw. 2017 r. wskazują, że tempo podwyżek w OC powinno spaść. Według danych KNF-u, zakładom ubezpieczeń od początku stycznia do końca marca udało się wypracować niewielki zysk techniczny na sprzedaży polis OC (+0,09 mld zł). To pierwszy dodatni wynik kwartalny od długiego czasu.

fot. mat. prasowe

Barometr cenowy Ubea.pl: zmiany średniej składki ubezpieczeń OC

Od stycznia 2017 roku składki OC podrożały o 13 procent.


Nawet jeśli podwyżki składki OC rzeczywiście zwolnią albo zupełnie się zatrzymają, to większość kierowców nadal będzie niezadowolona. Trudno się temu dziwić, gdyż dwa lata wcześniej składki płacone przez wielu posiadaczy samochodów były o 60% - 80% niższe.

Nadzieją dla kierowców są zapowiadane zmiany prawne, które mają doprowadzić do obniżenia składki OC (m.in. poprzez standaryzację wypłacanych zadośćuczynień).
„Wyniki dla minionego roku niestety sugerują, że trudno liczyć na obniżki składek wynikające ze spadku liczby stłuczek i wypadków” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • bertoable / 2017-06-22 08:36:52

    oczywoiście żeby kierowcą sięgać do kieszeni to wszyscy! ale żeby jakoś ułatwić życie kierowcą o nie ma komu! tak liczyłem na telematykę że się w końcu coś ruszy na tym rynku i nic się nie zmieniło odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: