eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Czy wyniki ubezpieczycieli zakończą podwyżki OC?

Czy wyniki ubezpieczycieli zakończą podwyżki OC?

2017-10-19 11:47

Czy wyniki ubezpieczycieli zakończą podwyżki OC?

Czy to już koniec podwyżek za OC? © krisana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

OC przestało być nierentowne. Najświeższe wyniki ubezpieczycieli potwierdzają, że zyski z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego ponownie stały się faktem. Czy to oznacza, że kierowcy mogą liczyć na koniec podwyżek?
Analiza ostatnich danych Komisji Nadzoru Finansowego pozwala stwierdzić, że I połowa br. okazała się dla ubezpieczycieli udana. Wyniki sprzedaży OC w końcu powędrowały ponad kreskę, osiągając poziom około 0,1 mld zł.
„Pierwszą połowę br. ubezpieczyciele zwieńczyli na plusie, ale ze stratami pożegnali się już wcześniej - I kwartał bieżącego roku zakończył się bowiem niewiele gorszym wynikiem (+0,09 mld)” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Interesujące są również podawane przez nadzór finansowy dane odnośnie I połowy 2016 roku. Okazuje się, że w tym okresie ubezpieczyciele stracili na OC 0,63 mld zł. Analogiczny wynik ubezpieczycieli dla pierwszej połowy 2017 r. był dodatni i wynosił 0,10 mld zł (patrz poniższe zestawienie). Roczna zmiana wyniku finansowego wyniosła zatem (+0,73 mld zł).

Osiągnięcie zysku ze sprzedaży OC w pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku, na pewno jest efektem o wiele większej wartości zebranych składek. W pierwszym półroczu 2016 r. właściciele pojazdów mechanicznych zapłacili ubezpieczycielom 3,61 mld zł. Analogiczny wynik dla okresu styczeń - czerwiec 2017 r. wyniósł już 5,10 mld zł i był wyższy o 1,49 mld zł.

fot. mat. prasowe

Czynniki wpływające na wynik ze sprzedaży ubezpieczeń OC dla kierowców

Półroczny wynik finansowy ze sprzedaży OC komunikacyjnego nie zmienił się proporcjonalnie do wzrostu wartości zebranych składek.


Uwagę zwraca fakt, że półroczny wynik finansowy ze sprzedaży OC komunikacyjnego nie zmienił się proporcjonalnie do wzrostu wartości zebranych składek. Wytłumaczenie tej sytuacji jest bardzo proste. W stosunku do pierwszej połowy 2016 roku, znacząco wzrosła wartość świadczeń wypłacanych z ubezpieczeń OC (+0,62 mld zł).
„Przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku, ubezpieczyciele w ramach obowiązkowych polis dla kierowców, zlikwidowali szkody o rekordowej wartości prawie 4 mld zł” - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Wzrost odszkodowań z OC

W I połowie br. na odszkodowania z OC wydano 3,94 mld zł.


W świetle zaprezentowanych powyżej informacji KNF-u, dodatni techniczne wyniki ubezpieczycieli w pierwszej połowie 2017 roku wyglądają nieco mniej optymistycznie. Po pierwsze, trzeba zdawać sobie sprawę, że wypracowanie zysku na OC odbyło się kosztem bardzo dużego wzrostu składki zebranej od kierowców (+41%). Po drugie, niepokojący jest wzrost odszkodowań wypłacanych z OC dla kierowców. Jeżeli taka wzrostowa tendencja się utrzyma, to ubezpieczyciele będą zmuszeni do kolejnych podwyżek składki płaconej za OC. O dużych obniżkach cen obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, na pewno nie może być mowy, gdyż nadzór finansowy obliguje towarzystwa do utrzymywania zysku ze sprzedaży tych polis.

„Niedawne kary dla dwóch ubezpieczycieli za ustalanie zbyt niskich składek w latach 2011 - 2015 dowodzą, że Komisja Nadzoru Finansowego może zastosować sankcje w celu utrzymania zyskowności ubezpieczeń OC. Ta osiągnięta rentowność jest krucha, bo na razie mieliśmy do czynienia tylko z sześcioma miesiącami zakończonymi niewielkim zyskiem technicznym” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: