eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jak zachować bezpieczeństwo na drodze w trudnych warunkach?

Jak zachować bezpieczeństwo na drodze w trudnych warunkach?

2018-10-08 00:20

Jak zachować bezpieczeństwo na drodze w trudnych warunkach?

Jak jeździć w trudnych warunkach? © yo camon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nadeszła jesień, a wraz z nią okres niespecjalnie lubiany przez kierowców. Deszcz, mokra nawierzchnia i mgły to tylko kilka z jesienno-zimowych niedogodności. Jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze w czasie trudnych warunków atmosferycznych?
„Z doświadczenia wiemy, że uczestnicy ruchu drogowego często przeceniają swoje możliwości, a nie doceniają siły żywiołu. Skutkuje to niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym kierowcą czy weteranem szos, warto pamiętać i stosować poniższe rady, aby zachować pozytywne emocje na drodze” – mówi Bartłomiej Pejo, Dyrektor Operacyjny wypożyczalni samochodów Emotis.

Zdejmij nogę z gazu


Prędkość dostosowana do panujących warunków to właściwie podstawa bezpieczeństwa na drodze. Przy śliskiej nawierzchni i ograniczonej widoczności należy koniecznie zdjąć nogę z gazu. O ile zwolnić? Nie ma tu złotej zasady. Najlepiej zatem jechać wolniej z odpowiednim „zapasem”.

Uważaj na kałuże


Jesień to deszcze, a deszcze to kałuże. W czasie urwania chmury lub krótko po nim warto omijać kałuże, ponieważ oprócz wody mogą one skrywać również duże dziury i nierówności. Jeśli nie ma możliwości ich ominięcia, należy jeszcze bardziej zwolnić. Najechanie na kałużę może spowodować niekontrolowane zachowanie samochodu lub poważne uszkodzenie opony i zawieszenia.

Omijaj zalane drogi lub płynącą wodę


Kierowcy często nie doceniają głębokości wody na drodze i próbują za wszelką cenę przejechać przez nią. W rzeczywistości, już przy 30 cm głębokości wody, niektóre pojazdy mogą się unosić. Woda o głębokości 60 cm może przemieszczać samochody poza drogę, nawet te duże typu SUV.

Uważaj na pieszych


Jeśli poboczem lub chodnikiem obok drogi, którą jedziesz, idą piesi, omiń kałuże jeśli to możliwe lub zmniejsz prędkość. Piesi mogą wykonywać niekontrolowane ruchy lub nawet wkroczyć na ulicę, kiedy unikają kałuż lub biegną poboczem.

Wystrzegaj się podmuchów wiatru


Zachowaj szczególną ostrożność poruszając się w pobliżu większych pojazdów na drodze, które z powodu silnego wiatru mogą mieć problemy z pozostaniem na swoim pasie. Zachowaj też szczególną ostrożność podczas jazdy w obszarach narażonych na nagłe podmuchy wiatru, np. wiadukty, otwarte przestrzenie, miejsca tuż za ekranem dźwiękochłonnym lub innymi obiektami.

Unikaj aquaplaningu


Aquaplaning ma miejsce, gdy pojazd traci przyczepność i wydaje się, że „płynie” po drodze.

To niebezpieczna sytuacja i może się zdarzyć podczas nawet niewielkiej ulewy. Aby uniknąć aquaplaningu, zwolnij, wyłącz tempomat i unikaj nagłego hamowani i ostrych skrętów kierownicą.

Włącz światła


Aby zwiększyć widoczność, włącz światła mijania – nie wystarczą światła do jazdy dziennej. Dodatkowo użyj przednich świateł przeciwmgłowych. Unikaj jednak świateł drogowych („długich”), które oślepiają innych kierowców. Jeśli widoczność jest ograniczona i spada poniżej 50 m, włącz tylne światła przeciwmgłowe.

Użyj ogrzewania i klimatyzacji


Ogrzewanie i klimatyzacja pomogą zmniejszyć wilgoć w samochodzie oraz zmniejszyć efekt zaparowanych szyb. Upewnij się, że klimatyzacja nie jest ustawiona na obieg zamknięty.

Zachowaj odstęp


Zachowaj większy odstęp od pojazdu znajdującego się z przodu i stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Obserwuj też inne samochody poprzedzające i jadące z naprzeciwka. W ten sposób masz więcej czasu na reagowanie na nagłe ruchy innych pojazdów.

fot. mat. prasowe

Bezpiecznie do celu w ekstremalnych warunkach

Gdy warunki na drodze są złe, zachowaj większy odstęp od pojazdu znajdującego się z przodu i stosuj zasadę ograniczonego zaufania.


Unikaj wyprzedzania


Jeśli to możliwe, jedź w kolumnie, bez wykonywania dodatkowych manewrów. Jeśli jednak wyprzedzanie lub omijanie podczas mgły jest konieczne, poza obszarem zabudowanym podczas możesz dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie manewru.

Zatrzymaj się


W ekstremalnych warunkach najlepiej unikać jazdy samochodem. Jednak jeżeli jesteś już w drodze, a warunki ulegną drastycznemu pogorszeniu, znajdź bezpieczne miejsce na wyższym terenie i zjedź na pobocze żeby przeczekać, aż ulewa minie. Unikaj drzew i niesolidnie wyglądających zabudowań.

Kontakt ze światem


Upewnij się, że masz naładowaną baterię w telefonie i niezbędne kable do ładowania. Sprawdź również, czy posiadasz numer infolinii assistance (usługa zakupiona razem z ubezpieczeniem auto-casco lub zapewniana przez producenta nowego samochodu), na wypadek awarii lub szkody.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: