eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jak dbamy o samochód?

Jak dbamy o samochód?

2018-11-29 09:21

Jak dbamy o samochód?

Mycie auta © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed nami kolejna porcja rezultatów badania "Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą". Tym razem dowiadujemy się jak polscy kierowcy dbają o auta. Opracowanie, którego realizację Shell zlecił Kantar TNS dowodzi, że w zakresie czynności wykonywanych przy samochodzie samodzielnie mieści się przede wszystkim pielęgnacja. O wnętrze pojazdu częściej dbają kobiety, z kolei mężczyźni grają pierwsze skrzypce, jeżeli chodzi o konserwację, w tym np. wymianę ogumienia, sprawdzanie ciśnienia czy uzupełnianie oleju.

Pierwsze wrażenie


Z odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wynika, że większość z nich przywiązuję wagę do czystości pojazdu. O mycie auta dba regularnie 79% mężczyzn i 78% kobiet, a o porządek w jego wnętrzu odpowiednio 73% i 87% respondentów i respondentek.

Widoczność samochodu i drogi


Dobra widoczność to jeden z czynników decydujących o bezpieczeństwie na drodze. Z tego też powodu konieczna jest dbałość o wycieraczki i żarówki. Okazuje się, że samodzielnej wymiany tych pierwszych dokonuje 3/4 panów i 1/3 pań. Żarówki we własnym zakresie zmienia 62% mężczyzn i zaledwie co czwarta przedstawicielka płci pięknej. O dobrą widoczność dbamy również, uzupełniając płyn do spryskiwaczy. Podejmuje się go aż 80% respondentów – 84% mężczyzn i 76% kobiet.

Bezpieczeństwo kołem się toczy


Ponad 59% Polaków, którzy wzięli udział w badaniu „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” samodzielnie sprawdza ciśnienie w oponach i pompuje koła – te czynności wykonuje zdecydowanie więcej panów (71%), niż pań (32%). Mężczyźni (38%) także częściej niż kobiety (19%) dokonują wymiany opon sezonowych bez pomocy specjalistów.

fot. mat. prasowe

Zakres czynności wykonywanych przy samochodzie

Większość kierowców samodzielnie dba o czystość samochodu.


Smarowanie silnika


Do kluczowych czynności, które mają wpływ na stan techniczny samochodu należą profilaktyczne sprawdzanie poziomu oleju (co 500-1000 km) oraz jego uzupełnianie.
Aby samodzielnie prawidłowo skontrolować poziom oleju trzeba ustawić samochód na równym podłożu. Po kilku minutach od wyłączenia silnika należy wyjąć bagnet olejowy, przetrzeć szmatką lub chusteczką a następnie włożyć z powrotem na miejsce. Po ponownym wyjęciu olej powinien zostawić na nim ślad wskazujący aktualny poziom – powinien mieścić się między minimum, a maximum. Często na bagnecie znajdują specjalne nacięcia lub znaki, które wskazują prawidłowy poziom oleju. Jeśli oleju jest za mało, to trzeba go dolać - radzi Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Helix.

Jak pokazują wyniki badania „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” olej silnikowy samodzielnie uzupełnia 46% respondentów – 55% mężczyzn i 28% kobiet.

fot. mat. prasowe

Kobiety vs mężczyźni

Panie częściej dbają o czystość swojego auta.


Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez samochodów. Dla wielu osób jazda autem jest istotnym elementem codziennego życia – dzięki niemu łatwiej odwieźć dzieci do szkoły, dojechać do pracy czy zrobić duże zakupy. Jednak nie każdy kierowca dba o stan techniczny swojego pojazdu we własnym zakresie. Jak wynika z badania Shell, producenta olejów silnikowych do aut osobowych Shell Helix, mężczyźni chętniej niż kobiety samodzielnie wymieniają wadliwe elementy w aucie i wykonują czynności związane z bieżącą eksploatacją auta. Kobiety powierzają większość prac przy samochodzie specjalistom.

O badaniu
Badanie „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownica” zostało zrealizowane w pierwszym kwartale 2018 roku przez pracownię badawczą Kantar TNS na zlecenie firmy Shell. Badanie przeprowadzono w dwóch etapach – badanie jakościowe w oparciu o wywiad fokusowy oraz badanie ilościowe metodą CAWI zrealizowane na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie polskich kierowców (N=1000).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Cyriak161 / 2018-12-11 11:35:45

    Regularny serwis, myjnia, części w jakości oe delphi, nie pozwalam palić ani jeść w środku. Może i jestem pedantem ale mój samochód to igiełka i już mam chętnych na kupno za dobrą cene chociaż go nie wystawiałem na sprzedaż. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: