eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › W samochodzie spędzamy minimum 1h dziennie

W samochodzie spędzamy minimum 1h dziennie

2019-07-20 00:15

W samochodzie spędzamy minimum 1h dziennie

W samochodzie spędzamy minimum 1h dziennie © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polacy nie wyobrażają sobie życia bez auta. Ze zrealizowanego przez Santander Consumer Bank badania „Polaków portfel własny: w drodze” wynika, że przynajmniej jeden samochód posiada aż 98 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju. Niemal 70 proc. badanych przyznaje, że auta używa każdego dnia, a służy ono przede wszystkim dojazdom do pracy i załatwianiu codziennych spraw. Z deklaracji ankietowanych wynika również, że albo jeżdżą przepisowo, albo też mają dużo szczęścia - zaledwie 5,9 proc. przyznało się bowiem do otrzymania mandatu w ostatnim półroczu.

Przeczytaj także: Polacy nie wyobrażają sobie życia bez samochodu

Na skróty


  • Niemal 70 proc. respondentów badania przeprowadzonego na potrzeby raportu Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: w drodze” deklaruje, że samochodu używa codzienne.
  • Auta służą nam przede wszystkim do dojazdów do pracy (37,2 proc.) oraz załatwiania codziennych spraw (33,6 proc.). W samochodzie spędzamy najczęściej (37,5 proc.) od pół godziny do godziny dziennie.
  • O tym, czy samochód jest nam niezbędny w dużym stopniu decyduje miejsce zamieszkania. Im większe miasto, tym łatwiej jest się obejść bez czterech kółek. Jednocześnie wśród mieszkańców wsi i małych miast najwięcej jest respondentów, którzy bez samochodu nie wyobrażają sobie życia.
  • Niespełna 6 proc. badanych kierowców przyznało się do otrzymania mandatu na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy.

Ile czasu dziennie spędzamy za kółkiem?


Najwięcej kierowców (37,5 proc.) deklaruje, że swoim samochodem przemieszcza się od pół godziny do godziny dziennie. Co trzeci pytany spędza w drodze ponad 2 godziny. Osoby jeżdżące samochodem ponad 5 godz. dziennie to zaledwie 3,4 proc. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że są to w przeważającej części osoby zawodowo prowadzące pojazdy.Samochodów używamy głównie, aby dotrzeć do pracy (37,2 proc.). Niewiele mniej badanych w ten sposób usprawnia załatwianie codziennych spraw (33,6 proc.). Co dziesiąty kierowca deklaruje, że auto jest niezbędnym narzędziem w jego pracy.

Samochód niezbędny do życia?


Dla mieszkańców wsi i małych miast (do 50 tys. mieszkańców) samochód jest absolutną koniecznością - bez niego nie wyobrażają sobie życia codziennego (wieś: 44,7 proc., małe miasto: 40 proc.). Wśród kierowców dużych miast (250 – 500 000 mieszkańców) i metropolii (powyżej 500 000 mieszkańców), głównym powodem posiadania auta jest konieczność dojazdu do pracy (duże miasto: 70,4 proc., metropolia: 40,2 proc.).
– Wyniki badania wskazują jednoznacznie, że samochód jest dla ogromnej części niezbędny do życia. W dużej mierze używany jest codziennie, w czasie zwykle przekraczającym pół godziny – komentuje Monika Kasprzyk, dyrektor ds. Kanałów zdalnych w Pionie Kredytów Samochodowych Santander Consumer Banku. – Dlatego też Polacy coraz częściej wybierają samochody droższe, bardziej komfortowe, o podwyższonych parametrach bezpieczeństwa, a także tańsze w eskploatacji. Stąd też aktywne poszukiwania form finansowania wybranych samochodów. – dodaje.

fot. mat. prasowe

Mandaty

W przypadku kobiet mandaty są znaczniej mniej powszechne niż w przypadku mężczyzn.


Polaków najbardziej irytują inni kierowcy


W ramach badania przeanalizowano także główne powody do stresu towarzyszące Polakom podczas jazdy samochodem. Jako najbardziej irytujące zjawiska występujące na drodze, wskazujemy na te związane z zachowaniem innych użytkowników drogi (64,3 proc.), ze szczególnym naciskiem na pozostałych kierowców (kierowcy - 51,2 proc., piesi – 10,6 proc., motocykliści/rowerzyści - 2,5 proc.). Co dziesiąty badany wskazał na korki w miejscu zamieszkania, zaś co dwudziesty na zbyt wysokie opłaty za użytkowanie autostrad.

Najciekawszą częścią raportu w kontekście zachowania Polaków na drodze jest ta, badająca nasz stosunek do przepisów. Jeśli by oceniać na podstawie danych pozyskanych od kierowców w badaniu Santander Consumer Banku, jesteśmy bardzo ostrożni i popełniamy coraz mniej wykroczeń na drodze. Zaledwie 5,9 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w ostatnich miesiącach otrzymało mandat za nieprzepisową jazdę. To sześcioprocentowy spadek w porównaniu do danych z podobnego badania wykonanego w 2017 roku.

fot. mat. prasowe

Conajbardziej irytuje podczas prowadzenia samochodu?

Co dziesiąty badany narzeka na nieuważnych pieszych.


Informacje obadaniu
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku. W ankiecie zrealizowanej metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonej przez instytut IBRIS w kwietniu 2019 r., wzięli udział aktywni kierowcy z całej Polski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: