eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jak pojemność silnika wpływa na ceny OC?

Jak pojemność silnika wpływa na ceny OC?

2018-12-28 11:21

Jak pojemność silnika wpływa na ceny OC?

Jak pojemność silnika wpływa na ceny OC? © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O tym, że na stawki OC wpływ ma staż za kierownicą, wypracowane zniżki czy miejsce zamieszkania, wiadomo nie od dziś. Znaczenie mogą mieć również takie czynniki jak stan cywilny, liczba dzieci, a także pojemność silnika. Czy duża moc oznacza wyższe ceny ubezpieczenia? Niestety tak. Potwierdzeniem tego są wyniki analizy rankomat.pl, z której wynika, że w III kwartale tego roku właściciele mocniejszych aut musieli za OC zapłacić nawet o 79% więcej niż posiadacze pojazdów z najmniejszym silnikiem. Co więcej, jeśli zmaterializują się zapowiedzi premiera, duże silniki kosztować nas będą jeszcze więcej.
W czasie szczytu klimatycznego Mateusz Morawiecki zapowiedział bowiem podwyższenie podatku dla osób, które sprowadzają z zagranicy tego typu pojazdy. Obecnie akcyza dla aut z silnikami powyżej 2,0 wynosi 18,6%, co oznacza, że już teraz jest sześciokrotnie wyższa niż w przypadku aut o mniejszej pojemności (3,1%).

Jak wynika z danych rankomat.pl, w III kwartale 2018 roku, za OC najwięcej płacili posiadacze aut z silnikiem o pojemności powyżej 3,0. Najmniejszy wydatek na obowiązkowe ubezpieczenie ponosili z kolei posiadacze aut z silnikami do 1,0.

Warto przypomnieć, że cena ubezpieczenia OC samochodu z dużą pojemnością silnika może okazać się szczególnie wygórowana w przypadku najmłodszych kierowców, miedzy 18-a 25 rokiem życia. W ich przypadku, ubezpieczyciele szacują większe ryzyko spowodowania szkody, na które wpływa m.in. właśnie pojemność silnika.

fot. mat. prasowe

Pojemność silnika a cena OC

W III kwartale 2018 r. najwięcej za obowiązkową polisę płacili właściciele aut z silnikiem o pojemności powyżej 3,0.


Ile w rzeczywistości może dopłacić do polisy OC młody kierowca, jeśli zdecyduje się na zakup auta z dużym sinikiem? Przykładowo, 24-latek z Warszawy, posiadający Volkswagena Golfa IV z 2005 r. zapłaci za polisę:
  • 1671 zł – w przypadku pojemności silnika 1,4,
  • 1784 zł – w przypadku pojemności silnika 1,6,
  • 1952 zł – w przypadku pojemności silnika 2,0.

Ponieważ każdy ubezpieczyciel samodzielnie kalkuluje cenę OC dla danego kierowcy, zawsze warto sprawdzić oferty różnych towarzystw. Może się bowiem okazać, że choć w jednym towarzystwie duża pojemność silnika podniesie cenę polisy o nawet kilkaset złotych, to w innym składka wzrośnie tylko nieznacznie.

fot. mat. prasowe

Pojemność silnika a cena OC dla młodego kierowcy

Cena ubezpieczenia auta z dużą pojemnością silnika może być szczególnie wysoka w przypadku młodych kierowców.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

3 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: