eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ile kosztują polisy OC na koniec 2018 roku?

Ile kosztują polisy OC na koniec 2018 roku?

2018-12-31 13:15

Ile kosztują polisy OC na koniec 2018 roku?

Ile kosztują polisy na koniec 2018? © Iana Alter - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ceny OC to temat, który zawsze budzi zainteresowanie. Ostatnie wieści są dla kierowców pomyślne - na przestrzeni minionych 12 miesięcy stawki podskoczyły jedynie symbolicznie. Jeżeli zatem płacisz za ubezpieczenie więcej niż przed rokiem, to najprawdopodobniej przepłacasz. Ile powinno kosztować OC u schyłku roku i co przyniosą nam nadchodzące miesiące?
Lata 2015-2016 okazały się dla kierowców dość niewdzięczne, ponieważ podwyżki cen OC niejednokrotnie uderzyły ich po kieszeni. Bywało i tak, że ubezpieczenie drożało nawet dwukrotnie. Wszystko wskazuje jednak na to, że okres rosnących cen mamy już za sobą, a analiza realizowana przez mfind.pl pokazuje, że na przestrzeni ostatniego roku podwyżki sięgnęły zaledwie 2%. W niektórych miejscach jest nawet taniej niż przed rokiem.

Ceny polis stoją w miejscu - wahania wyłącznie symboliczne


- Średnia cena polisy OC od dwóch lat oscyluje w okolicy 1000 zł. Warto podkreślić, że do średniej wliczamy najtańsze polisy, które ciągle można kupić w kwocie bliskiej 300 – 400 zł, oraz te najdroższe, za które kierowcy płacą nawet powyżej 2000 złotych – zauważa Bartosz Salwiński z porównywarki ubezpieczeń mfind.

Z czego wynikają tak duże dysproporcje pomiędzy poszczególnymi stawkami? Warto pamiętać, że cena OC uzależniona jest od wielu czynników, a najważniejsze z nich to historia ubezpieczeniowa kierowcy, jego wiek, miejsce zamieszkania i rodzaj ubezpieczanego pojazdu.

Średnia cena OC na starcie 2018 roku wynosiła 1032 zł i była zaledwie o 5 zł wyższa niż na początku 2017 roku. Ile średnio płacimy za polisę OC w końcówce grudnia 2018? Kwota ta jest wyższa od tej ze stycznia, ale zmiana nie jest duża – średnia wynosi 1057 zł.

- Oprócz niewielkich podwyżek średniej ceny polisy OC, obserwujemy też znaczne obniżki w segmencie najmniej szkodowych kierowców, o których ubezpieczyciele rywalizują przede wszystkim taryfą - podkreśla Bartosz Salwiński.

Zwraca on także uwagę, że większość kierowców w Polsce za polisę płaci mniej niż wspomniana średnia, a mediana ceny OC wynosi około 800 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny OC w Polsce na koniec 2018 roku

Średnia cena we Wrocławiu spadła z 1509 zł do 1370 zł, czyli blisko o 10 %.


Średnia w górę, ale w wielu miejscach obniżki


Mimo, że średnia cena OC poszła odrobinę do góry, to w wielu miejscach notujemy obniżki. Wynika to z różnic w stawkach między poszczególnymi ośrodkami miejskimi. Tradycyjnie już, od wielu miesięcy najdrożej było we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie.

- Sytuacja w tym względzie nie zmieniła się, w tych miastach kierowcy nadal płacą najwięcej, ale mamy również dobre wiadomości - zauważa Bartosz Salwiński z mfind.

Średnia cena we Wrocławiu spadła z 1509 zł do 1370 zł, czyli blisko o 10 %. Średnia cena w Warszawie również jest znacząco niższa niż na początku roku: różnica to ponad 100 zł ( z 1202 zł średniej ceny polisy w styczniu do 1099 zł w grudniu). Podobnie jest w Gdańsku, gdzie cena także jest niższa niż na początku roku i spadła z 1303 zł do 1240 zł.

Dlaczego polisy nie drożeją? Jakie prognozy na 2019?- Sytuacja na rynku polis komunikacyjnych jest stabilna, a ubezpieczyciele oddychają z ulgą po ciężkich latach - Nastrojów nie popsuły ani podwyżki sum gwarancyjnych z OC, które mieliśmy w końcówce tego roku, ani decyzja Sądu Najwyższego w sprawie zadośćuczynień, która może wpłynąć znacząco na wysokość wypłacanych odszkodowań. Póki co kierowcy mogą spać spokojnie, a nastroje na przyszły rok są optymistyczne. Warto jednak podkreślić, że tanio już było i znaczących obniżek w taryfach ubezpieczycieli nie ma sensu się spodziewać. Jeśli chcemy mieć możliwość zakupu polisy w dobrej cenie, powinniśmy porównywać oferty różnych towarzystw i przyzwyczaić się do decyzji o okresowej zmianie ubezpieczyciela - mówi Bartosz Salwiński, mfind.pl

oprac. : eGospodarka.pl


Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, najtańsze OC

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Porównywarka ubezpieczeń Superpolisy

    Ekspert Superpolisy / 2019-01-04 14:04:31

    Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych mogą znacząco się różnić. Dopasowanie OC do naszych indywidualnych potrzeb oraz parametrów jest niezbędne, aby oszczędzić pieniądze. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, polecam np. Superpolisę. Porównywarka jest łatwa w użyciu i pozwala na szybkie zestawienie różnych ubezpieczycieli.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: