eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Małe tablice rejestracyjne nie są dla wszystkich

Małe tablice rejestracyjne nie są dla wszystkich

2019-07-15 10:31

Małe tablice rejestracyjne nie są dla wszystkich

Małe tablice rejestracyjne nie są dla wszystkich © _whitelook - Fotolia.com

Jeśli spojrzeć na polskie drogi, łatwo można zauważyć rosnącą ilość aut wyposażonych w małe tablice rejestracyjne. Kierowcy ulegają modzie, nie wiedząc, że nie są one przeznaczone dla każdego użytkownika szos. Kto może ich używać? Na co należy uważać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Skąd ta moda?


Małe tablice rejestracyjne pojawiły się w naszym kraju w połowie minionego roku. Co do zasady, można w nie wyposażać jedynie auta sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych i Japonii - ponieważ modele pochodzące z tych krajów dysponują po prostu mniejszą ilością miejsca na zamontowanie tablic. Tymczasem okazuje się, że na tyle spodobały się polskim kierowcom, że bez trudu dostrzeżemy je również na autach europejskich.

Co znajdziemy na tablicy?


Różnica pomiędzy małą a standardową tablicą rejestracyjną to rozmiar i w efekcie również mniej miejsca na widniejące tam symbole. Na tej pierwszej mieści się jedna litera odpowiadająca miastu rejestracji oraz kombinacja trzech liter i cyfr. Siłą rzeczy sprawia to, że liczba kombinacji jest znacznie mniejsza, niż w przypadku znanych w Europie tablic. Zaczęły jednak zdarzać się sytuacje, kiedy urzędy wydawały owe tablice bez wcześniejszego dokładnego sprawdzenia, czy samochód kwalifikuje się do ich posiadania. Nie można więc dziwić się temu, że kierowcom spodobały się na tyle, że pula tablic szybko zaczęła maleć. Może wiązać się to z tym, że konfiguracji zabraknie dla kierowców, którzy takich tablic faktycznie potrzebują. Natomiast na ulicach można zobaczyć wiele tuningowanych, ale też zwyczajnych wersji chociażby, Volkswagenów Passat, Golf, a nawet fiatów 126 p z tego rodzaju tablicami. Każdy ubiegający się o wyrobienie małej tablicy rejestracyjnej musi podpisać oświadczenie, że posiada samochód z miejscem przeznaczonym do jej montowania.
- Popularność małych tablic rejestracyjnych nie jest dobrym rozwiązaniem – na każde województwo przypada bowiem 17 379 kombinacji, natomiast z oficjalnych danych wiadomo, że średnio w Polsce przypada około 600 kierowców na 1000 mieszkańców, przez co można łatwo się domyślić, że małe tablice szybko mogą się skończyć - tłumaczy Sebastian Dudek z Autotesto, Ogólnopolskiej Sieci Ekspertów Samochodowych.

fot. _whitelook - Fotolia.com

Małe tablice rejestracyjne nie są dla wszystkich

Każdy ubiegający się o wyrobienie małej tablicy rejestracyjnej musi podpisać oświadczenie, że posiada samochód z miejscem przeznaczonym do jej montowania.


Reakcja urzędów


Walkę z nieuczciwymi kierowcami rozpoczęła policja, urzędy i stacje kontroli pojazdów. Wydziały komunikacji wysyłają pisma, w których konieczne jest umieszczenie danych pojazdu wraz z potwierdzeniem, że zostało one odpowiednio dostosowane do korzystania z owych tablic. Za kłamstwo w oświadczeniu przewidziana jest odpowiedzialność karna, która nie jest mała. Mianowicie, dla kierowcy z małymi rejestracjami kara może być wystosowana na podstawie 233. artykułu kodeksu karnego, który głosi, że za zeznanie nieprawdziwe grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy, do 8 lat.

Oczywiście, nałożenie tak wysokiej kary zależy od indywidualnego przypadku. Na podstawie ustawy o zmniejszonych tablicach rejestracyjnych policja oraz stacje kontroli pojazdów będą miały możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Być może nie każdy kierowca z nielegalnymi tablicami zostanie przyłapany podczas kontroli policji, jednak prędzej czy później każdy kierowca będzie musiał pojawić się na przeglądzie samochodu. Stacje kontroli pojazdów dostały odpowiednie wytyczne, na podstawie których stwierdzona nieprawidłowość względem rozmieszczenia tablic będzie skutkowała zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego kierowcy.

Z tego powodu każdy kierowca, który nie może mieć małych tablic rejestracyjnych, powinien niezwłocznie udać się do swojego wydziału komunikacji i złożyć wniosek o ich wymianę. To jedyna możliwość, by uniknąć konsekwencji. W szerszej perspektywie to oczywiste, że nie warto łamać prawa ze względu na same walory estetyczne.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: