eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Flota firmowa: przepis na budżet

Flota firmowa: przepis na budżet

2015-01-08 13:50

Przeczytaj także: Samochód służbowy okiem kobiety


Jak zaplanować?


Większość kosztów floty jest związana z liczbą przejechanych przez nią kilometrów. Paliwo i serwis mogą stanowić nawet 70 procent całości wydatków dotyczących parku maszyn. W związku z powyższym najważniejsze dla właściwego ustalenia kwot będzie precyzyjne zaplanowanie przebiegów. Stanowi ono punkt wyjścia dla przeliczenia pozostałych wartości. Celem takiej konstrukcji jest minimalizacja wpływu czynników niezależnych i trudno przewidywalnych.

Dysponując planowanym przebiegiem oraz średnią wartością zużycia paliwa w podziale na poszczególne modele aut, wyliczenie kwot jest już tylko matematyczną formalnością. Jedyną otwartą kwestią pozostanie koszt paliwa. Ograniczając się jednak do jednej zmiennej można bez problemu przeprowadzić analizę różnych scenariuszy, będąc przygotowanym na różne warianty rozwoju sytuacji.

W przypadku serwisu jeden z kluczowych elementów wyliczeń stanowi określenie normatywnych przebiegów dla poszczególnych elementów kalkulacyjnych. Można w ten sposób uśrednić koszty planowych serwisów, wymiany opon itp. w przeliczeniu na kilometr przebiegu. Dzięki takiemu zabiegowi zaplanowane będą bliskie rzeczywistości, a ewentualne odchylenia przypiszemy po prostu zdarzeniom o charakterze „nadzwyczajnym”.

Jak przewidzieć nieprzewidywalne?


Odpowiedź na ostatnie z pytań z pewnością wielu czytelnikom pozostawi pewien niedosyt. Nie ma bowiem stuprocentowej możliwości przewidzenia wszystkich elementów flotowej układanki. Jestem natomiast przekonany, że dysponując odpowiednią motywacją, poprawną ewidencją i uporządkowanymi danymi źródłowymi osoba odpowiedzialna za budżet floty jest w stanie przewidzieć poziom wydatków z dokładnością na poziomie w pełni akceptowalnym przez przełożonych. Wszystkim Czytelnikom FlotyAutoBiznes, którzy pozostają mimo wszystko nieusatysfakcjonowani powyższym stwierdzeniem, dedykuję zaś myśl amerykańskiego guru zarządzania – Petera Druckera, który powiedział: „Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie”. Czego sobie i Państwu życzę.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: