eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Sprzedaż nowych samochodów I-VIII 2015

Sprzedaż nowych samochodów I-VIII 2015

2015-09-17 11:33

Sprzedaż nowych samochodów I-VIII 2015

W wakacje rekordowa sprzedaż samochodów osobowych w Polsce i Europie © Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com

Podczas tegorocznych wakacji z europejskich salonów wyjechało więcej osobówek niż przed rokiem. W lipcu wzrost sięgnął 9,5, a w sierpnu 11% r/r. Jeszcze lepiej było w Polsce, gdzie letnia sprzedaż nowych samochodów była najwyższa od dobrych kilkunastu lat (wzrosty sięgnęły odpowiednio +16% i +18% r/r w sierpniu). Za takie statystyki w znacznej mierze odpowiadają zakupy firm. Klienci indywidualni ciągle preferują auta z drugiej ręki. To niektóre z wniosków płynących z najnowszej analizy Exact Systems.

Przeczytaj także: Sprzedaż nowych samochodów 2014

W siódmym miesiącu br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów przybyło 29 654 nowych osobówek, a więc o 16% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Kolejny miesiąc przyniósł wzrost na poziomie 17,8% r/r i rejestrację 23 559 pojazdów. Gdyby zsumować wszystkie zakupy od początku roku, to okaże się, że rejestracji doczekało się 230 985 aut. Dynamika sprzedaży r/r sięgnęła zatem 4,3%.

Paweł Gos, prezes Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji, potwierdza, że tegoroczne wakacje faktycznie okazały się dla salonów samochodowych wyjątkowo udane. W porównaniu z poprzednimi latami wzrosty były niemal rekordowe. Ekspert podkreśla jednak, że taki optymizm był możliwy jedynie dzięki aktywności firm, których udział w zakupach wyniósł aż 70 procent. Klenci indywidualni raczej oddawali się wypoczynkowi niż odwiedzaniu salonów.

2 lata europejskich wzrostów


Rozpoczętą dwa lata temu wzrostową tendencję udało się również kontynuować na europejskim rynku samochodów osobowych. Sierpień był dwudziestym czwartym miesiącem z rzędu, w którym sprzedaż osobówek poszybowała w górę. Zakupiono ponad 745 tys. nowych osobówek, a więc o ponad 11% niż w sierpniu ubiegłego roku. Lipiec, jak to bywa najczęściej, był zdecydowanie lepszy – producenci sprzedali ponad 1,1 mln aut osobowych (+9,5% r/r).
Łącznie, po ośmiu miesiącach w UE zarejestrowano ponad 9 mln aut, co daje 8,6% dynamikę r/r. - Sytuacja na rynku sprzedaży nowych samochodów osobowych w Europie jest bardzo stabilna. Obserwujemy comiesięczne wzrosty na największych rynkach takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja, ale także w Hiszpanii i Włoszech. Pozytywną perspektywę sprzedaży samochodów w kolejnych miesiącach potwierdza również fakt obecnej wysokiej produkcji wśród producentów samochodowych oraz sektora poddostawczego, który realizuje złożone w salonach zamówienia. Oczywiście przekłada się to również na ilość zleceń kontroli jakości, które otrzymujemy z tych fabryk – mówi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems.

Od stycznia do sierpnia najwięcej nowych samochodów osobowych wyjechało z salonów w Niemczech (2,1 mln; +5,6 r/r). Na drugim miejscu znalazła się fenomenalna Wielka Brytania z 1,6 mln zarejestrowanych osobówek (+6,7% r/r), która od czterdziestu dwóch miesięcy z rzędu odnotowuje wzrosty. Trzecie miejsce przypadło Francji (1,3 mln; +5,9% r/r).

fot. Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com

W wakacje rekordowa sprzedaż samochodów osobowych w Polsce i Europie

Podczas tegorocznych wakacji z europejskich salonów wyjechało więcej osobówek niż przed rokiem. W lipcu wzrost sięgnął 9,5, a w sierpnu 11% r/r.


W Polsce nadal liderem Skoda, w UE Volkswagen


W ciągu ośmiu miesięcy tego roku najchętniej kupowaną marką samochodową w segmencie osobówek w Polsce była Skoda, za nią uplasowali się Toyota i Volkswagen. Numerem jeden wśród modeli pozostaje Oktavia. W Europie nadal najlepiej radzi sobie marka Volkswagen z ponad 1 mln sprzedanych aut.

2015 rok zakończymy w Polsce na plusie


Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, uważa, że rekordowe wyniki sprzedaży w miesiącach wakacyjnych pozwalają z optymizmem patrzeć na wrzesień i ostatni kwartał tego roku.
- Liczba 340-350 tys. rejestracji nowych osobówek w tym roku, co da nam ok. 4-7% wzrost r/r, wydaje się jak najbardziej realna. Pomocne w osiągnięciu tego wyniku z pewnością są spadające ceny paliwa, możliwość odliczania VAT-u od paliwa wśród przedsiębiorców oraz uruchamiane przez dilerów samochodowych już od września wyprzedaże roczników. Nadal jednak uważam, że zarówno klienci indywidualni, jak i firmy, potrzebują wsparcia od rządu, na przykład w postaci dopłat do zakupu nowego samochodu, jak to miało miejsce w Hiszpanii, czy poprzez rezygnację z obostrzeń w doliczeniu VAT, z czym mieliśmy do czynienia na Słowacji – ocenia przedstawiciel Exact Systems.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: