eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Pierwszy samochód: jak o niego dbać, aby służył nam jak najdłużej?

Pierwszy samochód: jak o niego dbać, aby służył nam jak najdłużej?

2016-03-07 10:45

Pierwszy samochód: jak o niego dbać, aby służył nam jak najdłużej?

Pierwszy samochód © fot. mat. prasowe

Zakup pierwszego samochodu to nie lada wyzwanie. Jeszcze większym jest dbanie o auto, by służyło nam jak najdłużej. Nowe filtry paliwa, przegląd układu hamulcowego czy regularnie wymieniany olej to tylko niektóre z obowiązkowych punktów na „To do” liście właściciela, który po raz pierwszy rozpoczyna przygodę z samochodem.

Przeczytaj także: Bezpieczna jazda a płyny eksploatacyjne

Awarie aut bardzo często są efektem złych decyzji kierowców, którzy pozwalają sobie na zaniedbania. Nieregularność wymian części i płynów eksploatacyjnych, wybór tych gorszych, oszczędność w sytuacjach, kiedy trzeba postawić na jakość – m.in. właśnie w ten sposób rodzą się problemy z pojazdem. Prowadzą one nie tylko do uszkodzenia samochodu, są też zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób nim podróżujących i mijających w trakcie ruchu.

Pamiętaj o oleju silnikowym


Olej silnikowy to zdecydowanie najważniejszy z płynów eksploatacyjnych w naszym aucie. Jego regularna wymiana pozwoli ograniczyć wiele kosztów związanych z eksploatacją samochodu oraz wydłuży czas jego niezawodności. Najlepiej wymieniać olej w silniku regularnie wg zaleceń producenta pojazdu. Jednak niezależnie od tego każdy kierowca powinien kontrolować poziom oleju w silniku oraz to, jaki jest jego kolor. Podczas doboru oleju najważniejszym parametrem jest jego lepkość. Nie ma uniwersalnej zasady doboru lepkości i zawsze powinniśmy wybierać ją zgodnie z zaleceniami producenta, które można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Po ustaleniu odpowiedniej lepkości należy wybrać odpowiednią klasę jakościową. Podobnie jak w przypadku wyboru lepkości środka smarnego, nie ma ogólnych zasad dotyczących wyboru klasy jakości oleju. Powinniśmy zawsze kierować się zaleceniami producenta silnika. Ostatnim parametrem i kryterium wyboru są specyfikacje i oficjalne aprobaty producentów samochodów. Aby olej dostał taką aprobatę, musi najczęściej przejść dodatkowe testy, ale później może być stosowany do pojazdów danych marek nawet w czasie trwania gwarancji (bez ryzyka jej utraty). Informacje o wymaganiach poszczególnych producentów dotyczących swoich specyfikacji możemy znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu lub na stronach internetowych producentów olejów silnikowych, na których są również wyszukiwarki olejów do konkretnych pojazdów, np. http://dobierz-olej.totalpolska.pl/.

Olej powinniśmy zawsze regularnie wymieniać zgodnie z założonymi przez konstruktora przebiegami i przez cały czas życia pojazdu powinien być to środek spełniający wymagania dotyczące konkretnego silnika.

Nie zapominaj o płynie chłodzącym


Płyn chłodzący należy dopasować do posiadanego samochodu. W tym celu producenci tworzą wytyczne oparte m.in. o materiały, z jakich wykonano silnik i układ chłodzenia. Każda butelka substancji chłodzącej posiada na odwrocie opis właściwości, które powinno się porównać z zaleceniami dotyczącymi pojazdu. Nie cena, a informacje dotyczące składu powinny być kluczowym kryterium wyboru. Nie zawsze droższy płyn okazuje się tym lepszym. Najważniejszym elementem każdego płynu są inhibitory, które posiadają dwojakie działanie – zapobiegają występowaniu korozji (pojawiającej się nawet na elementach wykonanych z aluminium!) i utrzymują odpowiednią klarowność oraz przejrzystość płynu, co wpływa na pracę pompy wodnej, a także całego układu chłodzenia i ogrzewania.

Kiedy należy wymienić płyn chłodzący? Zalecenia producentów bywają różne, jednak bez względu na model pojazdu czy rodzaj płynu nie wytrzyma on dłużej niż 6 lat. Płyny niższej jakości należy wymieniać co 2 lata.

Miej na uwadze filtry


Filtr paliwa odpowiada za oczyszczanie paliwa, zanim trafi ono do silnika. Jego zużycie może powodować dostanie się do środka mechanizmu zanieczyszczeń, a co za tym idzie – pogorszenie wydajności jego pracy i przyspieszenie zużycia. Filtr powinniśmy wymieniać raz w roku lub po przejechaniu ok. 20-30 tys. km. Wymiana filtra paliwa w dzisiejszych czasach nie jest już tak prosta, jakby się mogło wydawać. We wszystkich pojazdach należy zwrócić szczególną uwagę, aby do układu paliwowego nie dostały się żadne zanieczyszczenia. Najlepiej zwrócić się do zaufanego mechanika, który zajmie się tym profesjonalnie.

fot. mat. prasowe

Pierwszy samochód

Rozpoczynając swoją przygodę z samochodem warto wiedzieć, jak dbać o poszczególne jego części


Ile wytrzyma Twoje auto?


Kupując samochód, trzeba liczyć się z tym, że każdy jego element ulega zużyciu i po jakimś czasie będzie potrzebował wymiany. Jak to wygląda w praktyce i kiedy właściciela auta czeka zmiana danego elementu?
  • pasek rozrządu – zależnie od zaleceń producenta, po przejechaniu od 90 do 120 tys. km
  • akumulator – co 4 lata
  • klocki hamulcowe – średnio co 30 tys. km
  • opony - po osiągnięciu wartości granicznej zużycia bieżnika lub zestarzenia gumy, po przejechaniu średnio 70 tys. km czy max 10 lat od daty produkcji umieszczonej na oponie
  • olej w skrzyni biegów – co 60-80 tys. km
  • płyn hamulcowy – co 2 lata lub co 60 tys. km
  • płyn chłodniczy – co 2 lata, maksymalnie co 6 lat

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • nikolet89 / 2016-08-04 18:16:00

    Warto zainwestować w sensowną chemię i kosmetyki do naszego samochodu - to dla mnie podstawa. Nie trzeba wydawać nie wiadomo ile, takie total care nie jest drogie, a naprawdę sensowne i daje radę odpowiedz ] [ cytuj ]

  • indygo123 / 2018-07-13 14:57:31

    Oprócz spraw technicznych warto też przyłożyć większą wagę do ochrony naszega samochodu z zewnątrz. Bardzo staram się dbać o powłokę swojega auta dlatego sięgam po produkty K2 bo według mnie są niezastąpione. Woski sprawdzają mi się na cuda. Bardzo chwalę sobie K2 Quantum, który co prawda jest syntetykiem ale chroni lakier mojego samochodu nawet przez 2 miesiące. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: