eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jeśli transport aut, to z Niemiec. Co i za ile sprowadzamy?

Jeśli transport aut, to z Niemiec. Co i za ile sprowadzamy?

2023-03-11 00:35

Jeśli transport aut, to z Niemiec. Co i za ile sprowadzamy?

Volkswagen najpopularniejszą marką © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Przed nami kolejna, siódma już edycja opracowywanego przez Clicktrans.pl raportu poświęconego sprowadzaniu samochodów spoza granic naszego kraju. Najnowsze doniesienia wskazują, że w minionym roku transport aut zdrożał o blisko 20 proc. Do Polski trafiały samochody z wielu krajów, ale nie jest chyba żadnym zaskoczeniem, że tradycyjnie już największa ilość pojazdów pochodziła z Niemiec. Do jakich jeszcze wniosków prowadzi najnowsza analiza?

Przeczytaj także: Clicktrans: ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec i innych krajów UE?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Skąd Polacy sprowadzają samochody?
  • Jakie marki są najpopularniejsze
  • Ile kosztuje transport auta?

W 2022 Polacy sprowadzili mniej samochodów, za to za wyższą cenę - średnio ceny transportu aut wzrosły o 19%. Najchętniej sprowadzano samochody z Niemiec. Rok 2022 to też kolejny rok spadającego zainteresowania transportem aut z Wielkiej Brytanii. Udział tego kraju w zleceniach wyniósł zaledwie 2,5%, gdy tymczasem jeszcze 5 lat temu sięgał 14%. Więcej informacji na temat sprowadzania aut przez Polaków prezentuje najnowszy raport serwisu transportowego Clicktrans.

Raport Samochody 2022 oparty jest na danych z ponad 400 tys. zleceń na transport samochodów opublikowanych w serwisie Clicktrans w latach 2011-2022. To analiza najpopularniejszych kierunków, z których Polacy sprowadzają samochody, najchętniej sprowadzanych marek, a także średnich cen na poszczególnych trasach.

Duże wzrosty cen transportu samochodów


Dane Ministerstwa Finansów wskazują, że w roku 2022 sprowadzono do Polski mniej samochodów - w stosunku do roku 2021 jest to różnica aż 14%. Mimo mniejszej liczby sprowadzonych aut ich łączna wartość była zbliżona, co pokazuje duże wzrosty cen samochodów.

fot. mat. prasowe

Średnia cena sprowadzenia samochodu do Polski z poszczególnych państw

Ceny wzrosły na wszystkich popularnych kierunkach


Według danych serwisu Clicktrans średnia cena sprowadzenia auta z zagranicy do Polski wzrosła o 19%. Za transport samochodu średnio płaciliśmy 1791 zł (w roku 2021 - 1504 zł).

Ceny wzrosły na wszystkich popularnych kierunkach. Średnio płaciliśmy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych więcej za transport auta. Największy wzrost odnotowała Szwajcaria - import auta z tego kraju podrożał aż o 46,5%. Najmniej wzrosła cena sprowadzenia auta ze Szwecji (o 2%) i Danii (o 12,5%).

fot. mat. prasowe

TOP 5 państw, z których sprowadzamy samochody

Zdecydowanie spadło zainteresowanie sprowadzeniem samochodu z Wielkiej Brytanii


Niemcy liderem, spada zainteresowanie Wielką Brytanią


W 2022 roku najchętniej sprowadzano auta z Niemiec. Udział Niemiec w zleceniach na transport samochodów wynosił ponad 55%. Na drugim miejscu znalazła się Francja z udziałem w zleceniach na poziomie ponad 12%, a na trzecim Holandia z udziałem 7,5%.

Zdecydowanie spadło zainteresowanie sprowadzeniem samochodu z Wielkiej Brytanii, na miejscu której znalazła się w 2022 roku Szwecja. Udział Wielkiej Brytanii w zleceniach na transport aut spada już od kilku lat, a 2022 rok potwierdził ten trend. Udział Wielkiej Brytanii w zleceniach wyniósł zaledwie 2,5%.

fot. mat. prasowe

TOP 5 państw, z których sprowadzamy samochody

Zdecydowanie spadło zainteresowanie sprowadzeniem samochodu z Wielkiej Brytanii


Nie zaskakuje nas coraz niższy udział Wielkiej Brytanii w zleceniach na sprowadzenie samochodu. Znacznie sprawniej i bez dodatkowych formalności celnych można sprowadzić auto choćby zza naszej zachodniej granicy – mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

fot. mat. prasowe

TOP 10 najpopularniejszych marek

Najpopularniejszą marką sprowadzaną do Polski był podobnie jak rok wcześniej Volkswagen


Volkswagen wciąż liderem


Najpopularniejszą marką sprowadzaną do Polski był podobnie jak rok wcześniej Volkswagen. Na podium znalazły się Audi i BMW, które odnotowały niewielkie wzrosty.

Raport Samochody 2022 to siódma edycja raportu przygotowywanego na podstawie zleceń zrealizowanych przez serwis Clicktrans. Powstał na podstawie ponad 400 tys. zleceń na transport samochodów opublikowanych na Clicktrans.pl w latach 2011-2021.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: