eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Współwłasność samochodu. Kto zaoszczędzi, a kto straci?

Współwłasność samochodu. Kto zaoszczędzi, a kto straci?

2016-05-10 10:27

Współwłasność samochodu. Kto zaoszczędzi, a kto straci?

Kto i ile zaoszczędzi, a kto straci na współwłasności samochodu? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Młodzi kierowcy nie cieszą się zaufaniem ubezpieczycieli. Nic dziwnego: w 2014 r. byli oni odpowiedzialni za ok. 17% wszystkich wypadków samochodowych. Takie statystyki skutkują wyraźnym podwyższeniem kosztów ubezpieczenia OC. Aby uniknąć podwyżki, wiele młodych osób decyduje się wpisać doświadczonego kierowcę jako współwłaściciela auta. Jednak takie rozwiązanie, oprócz wielu zalet, ma także swoje ukryte koszty.

Przeczytaj także: Darowizna pieniędzy na cudze konto bankowe zwolniona z podatku

Jeżeli młoda osoba wśród swoich najbliższych ma kierowcę z długim stażem, może poprosić go, aby został współwłaścicielem jej samochodu. Dzięki temu zniżki doświadczonej osoby zostaną wzięte pod uwagę przy obliczaniu OC. Oczywiście fakt, że drugim właścicielem auta jest młoda osoba, nieco podwyższy koszt polisy, ale nie będzie to tak drastyczna zwyżka jak w przypadku samodzielnej własności.

Ile młody kierowca zaoszczędzi na OC dzięki współwłasności?


Według kalkulacji przeprowadzonych w kalkulatorze ubezpieczeń ubea.pl młody kierowca będący jedynym właścicielem pojazdu zapłaci za polisę od ok. 2000 zł (np. 1 919 zł w AXA Direct) do ponad 4,5 tys zł (4 632 zł w Gothaer). Jeżeli auto będzie miało współwłaściciela – np. ojca posiadającego 60% zniżek na OC - koszt polisy może spaść nawet do 680 zł (Link4).

Kto straci na współwłasności?


Nie ma jednak róży bez kolców – także współwłasność ma swoje wady. Jeżeli młody kierowca spowoduje szkodę, musi pamiętać, że drugi współwłaściciel auta także straci część swoich zniżek. Decyzja o współwłasności powinna być zatem podjęta przez doświadczonego kierowcę. To on jest stroną ryzykującą.

Warto jednak pamiętać, że wielu ubezpieczycieli oferuje już możliwość wykupienia za niewielką dopłatą ochrony zniżek po szkodzie. Takie zabezpieczenie działa także wtedy, kiedy kolizję spowoduje współwłaściciel.

fot. mat. prasowe

Współwłasność auta a OC

Jeżeli młody kierowca spowoduje szkodę, to zniżki utraci również drugi właściciel.


Kto zapłaci podatek od darowizny?


Współwłasność może wiązać się z jeszcze jednym rodzajem kosztów – podatkiem od darowizny, jeżeli właśnie na jej podstawie chcemy dodać nowego współwłaściciela.

Opłatami przejmujemy się jednak jedynie wtedy, kiedy wartość darowizny przekroczy kwotę zwolnioną od podatku. Ile ona wynosi? Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa:
 • grupa I (darczyńcą jest małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie) – kwota zwolniona od podatku to 9 637 zł (darowizny od danej osoby w ciągu ostatnich 5 pełnych lat)

Jeśli jednak obdarowany przez osobę z pierwszej grupy zgłosi większą darowiznę w urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania, będzie zwolniony z podatku bez względu na jej wartość (ta zasada nie dotyczy jednak darowizny od teściów oraz zięcia/synowej).
 • grupa II (darczyńca należy do jednej z następujących kategorii: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa
  i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych) – kwota zwolniona od podatku to 7 276 zł (darowizny od danej osoby w ciągu ostatnich 5 pełnych lat)
 • grupa III - inni darczyńcy niezaliczani do I ani II grupy – kwota zwolniona od podatku to 4 902 zł (darowizny od danej osoby w ciągu ostatnich 5 pełnych lat)

Dokładna stawka podatku zależy od tego, jak bardzo przekroczymy limit darowizny wolnej od opłat (patrz poniższa tabela).

fot. mat. prasowe

Stawka podatku przy przekroczeniu limitu

Dokładna stawka podatku zależy od tego, jak bardzo przekroczymy limit darowizny wolnej od opłat


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • OC dla młodych jest znacznie tańsze

  mfind / 2016-05-10 14:20:25

  Cena za OC dla młodego kierowcy jest mocno przesadzona w tej infografice :) Z naszego doświadczenia wynika, że młody kierowca bez zniżek i współwłaściciela może zakupić OC już za około 1000 zł (dużo zależy od miejsca zamieszkania). Oczywiście ze współwłaścicielem będzie znacznie taniej, ale jeśli ktoś nie ma takiej możliwości to nie warto straszyć takimi sumami jak blisko 5 tys. zł za samo OC :)

  Pozdrawiam,
  Łukasz,
  Porównywarka OC i AC mfind odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: