eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › 5 powodów, które skłaniają nas do jazdy po alkoholu

5 powodów, które skłaniają nas do jazdy po alkoholu

2018-11-08 09:06

5 powodów, które skłaniają nas do jazdy po alkoholu

Jazda samochodem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O tym, że pijani kierowcy są wręcz zmorą polskich dróg, mówi się nie od dziś. Podczas tegorocznej akcji "Znicz" takich przypadków odnotowano niemal 1,3 tys. Firma AlcoSense Laboratories zleciła badanie, w którym zapytano respondentów o motywy, jakimi kierują się, decydując się na jazdę po alkoholu. Okazuje się, że najczęściej jest to krótki dystans do przejechania - tak tłumaczy się co czwarty kierowca.

Przeczytaj także: Przepadek pojazdu - projekt zmian w kodeksie karnym przyjęty przez Sejm

Komenda Główna Policji opublikowała już statystyki zebrane podczas tegorocznej akcji "Znicz". Okazuje się, że od środy 31 października do niedzieli 4 listopada na polskich drogach doszło do 408 wypadków drogowych, w których zginęło 50 osób, a 502 zostały ranne. Dość imponująco prezentują się dane odnośnie zatrzymań kierowców jadących pod wpływem alkoholu - takich przypadków odnotowano aż 1299, czyli o 59 więcej niż w minionym roku. Ten wynik nie jest zaskoczeniem, jeśli przyjrzeć się rezultatom badania przeprowadzonego dla AlcoSense, w którym co trzeci Polak przyznał, że mógł kiedyś prowadzić samochód, mając we krwi zawartość alkoholu.

A co powoduje, że decydujemy się usiąść za kółko po "dwóch głębszych"? Najczęściej wskazywanymi odpowiedziami (po 27%) były: „prowadziłem na krótkim dystansie” oraz „nie miałem innego kierowcy, który mógłby mnie podwieźć”. Niemal równie często (23%) kierowcy tłumaczyli, że nie byli wówczas świadomi, że mogą mieć we krwi niedopuszczalną zawartość alkoholu.

W dalszej kolejności kierowcy zasłaniali się jazdą tylko po terenach wiejskich, a w 15% przypadków uzasadniali swoją decyzję wrażeniem, że tylko nieznacznie przekraczali limit.

Szokująca jest postawa kierowców o stażu krótszym niż dwa lata. Najczęściej tłumaczyli, że zdecydowali się na jazdę po alkoholu, ponieważ „nie przejęli się” swoją potencjalną nietrzeźwością.

Podsumowując, prowadzącymi pojazdy pod wpływem alkoholu kierowało głównie poczucie niskiego ryzyka wystąpienia kontroli policyjnej lub wypadku, brak odpowiedniej świadomości lub zlekceważenie swojego stanu.
– Według danych Policji podczas akcji ZNICZ 2018 zatrzymano 1299 nietrzeźwych kierujących. Patrząc na wyniki naszego badania można wnioskować, że wiele z tych osób musiało zdawać sobie sprawę ze swojej nietrzeźwości. Niestety zbagatelizowali ten fakt i ruszyli w drogę z przekonaniem, że „jakoś to będzie”. Pewna grupa zatrzymanych prowadziła pod wpływem alkoholu, nie będąc w pełni świadomym swojego stanu. Tacy kierowcy mogliby nie stwarzać zagrożenia na drogach i uniknąć przykrych konsekwencji, gdyby przed wyruszeniem w podróż zbadali swój stan – objaśnia Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.

fot. mat. prasowe

5 najczęstszych powodów, dla których kierowcy zaryzykowali jazdę po alkoholu

Krótki dystans do przejechania to wytłumaczenie co czwartego polskiego kierowcy


W badaniu jedynie 14% polskich kierowców zadeklarowało, że regularnie używa alkomatu rano, po wieczorze, podczas którego spożywali alkohol. Przy czym w większości są to osoby, które potrzebują prawa jazdy do wykonywania obowiązków służbowych.
– Alkohol upośledza nie tylko nasze zdolności ruchowe, ale przede wszystkim zdolność oceny sytuacji i ryzyka – dotyczy to także tych bardziej świadomych kierowców. Jazdę po alkoholu i tłumaczenie tego prowadzeniem na krótkim dystansie czy też brakiem trzeźwego kierowcy u boku należy uznać za wyjątkowo absurdalne. W przypadku osób, które wskazują, że nie były do końca pewne swojego stanu należy uznać ich odpowiedź za przyznanie się do zaniedbania. Bez odpowiednich urządzeń nie da się dokładnie określić swojej trzeźwości. Odpowiedzialność za swoje decyzje jest warunkiem zarówno bezpiecznej jazdy samochodem, jak i udanej zabawy przy alkoholu - komentuje Jakub Bielak, współzałożyciel Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w marcu 2018 roku, na reprezentatywnej grupie 1280 kierowców.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: