eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Najtańsze OC tanieje najszybciej

Najtańsze OC tanieje najszybciej

2018-11-08 08:25

Najtańsze OC tanieje najszybciej

Najtańsze OC tanieje najszybciej © Andrey Popov - Fotolia.com

Porównywarka Ubea.pl co miesiąc przygląda się zmianom, jakim ulegają średnie składki na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Tym razem sprawdziła, jak zachowuje się najtańsze OC.

Najtańsze OC, czyli składka niższa aż o 28%


Dane zbierane przez Ubea.pl pozwalają dość łatwo przeanalizować wahania, jakim ulega cena najtańszego OC. Porównywarka co miesiąc zestawia tysiące anonimowych kalkulacji swoich użytkowników i oblicza poziom średnich składek, które oferują polskim kierowcom rodzimi ubezpieczyciele.
„W ramach barometru cenowego Ubea.pl, później jest analizowana średnia składka z oferty dziewięciu zakładów ubezpieczeń” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jeśli przyjrzeć się wrześniowym danym, to okaże się, że najtańsze OC (ze średnią składką na poziomie 1078 zł) posiadała w swojej ofercie Benefia. Warto przy tym podkreślić, że ten ubezpieczyciel miał najbardziej atrakcyjną ofertę również w marcu br., ale wówczas jego OC kosztowało aż 1505 zł. Takie porównanie wskazuje, że średni koszt OC oferowanego przez Benefię spadł aż o 28% od marca do września. Trudno się zatem dziwić, że wspomniana marka ubezpieczeniowa utrzymała cenowy prymat na rynku. Wyniki comiesięcznych rankingów Ubea.pl sugerują, że za spadającymi składkami polis Benefii podążyli inni ubezpieczyciele oferujący niedrogie OC.
„Mowa o takich firmach jak chociażby Link4 oraz Aviva. Dane Ubea.pl mówią, że pomiędzy marcem i wrześniem 2018 r. przeciętny koszt OC oferowanego przez Link4 spadł o 12%. Analogiczna zmiana dotycząca obowiązkowych ubezpieczeń od Avivy wyniosła (-17%). Podane wyniki pokazują, że ubezpieczyciele znani z niskich składek OC, nadal potrafią reagować na politykę cenową konkurencji” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Najtańsze OC tanieje najszybciej

We wrześniu najtańsze OC posiadała w swojej ofercie Benefia. Porównanie wskazuje, że średni koszt OC oferowanego przez Benefię spadł aż o 28% od marca do września.


Luka pomiędzy tanim i drogim OC jest coraz większa


Na uwagę zasługują również informacje dotyczące ubezpieczycieli oferujących najdroższe obowiązkowe polisy OC. Przez pierwsze trzy kwartały 2018 roku, do tej grupy można było zaliczyć You Can Drive (YCD) oraz Generali. Sytuacja YCD jest specyficzna, bo pod tą marką handlową Ergo Hestii są oferowane polisy OC tylko dla kierowców do 30 roku życia.
„W związku z powyższym, obowiązkowe ubezpieczenia YCD mają nienaturalnie zawyżoną składkę. Do celów rynkowej analizy lepiej uwzględniać polisy OC z Generali, które również cechują się wysokim poziomem składki i są dostępne dla wszystkich kierowców” - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dane Ubea.pl wskazują, że pomiędzy marcem oraz wrześniem 2018 r. przeciętna składka polis OC oferowanych przez Generali dość znacząco wzrosła. Mowa o wzroście wynoszącym niecałe 6% (z 2105 zł do 2225 zł). Jak nietrudno się domyślić, taka polityka cenowa Generali w połączeniu ze znaczącym spadkiem cen polis oferowanych przez Benefię, skutkowała powiększeniem luki cenowej pomiędzy „najtańszym” i „najdroższym” ubezpieczycielem. W marcu 2018 r. przeciętne OC z Generali było „tylko” o 40% droższe od polisy sprzedawanej pod marką Benefia. Pół roku później, analogiczna różnica średnich składek wynosiła już 106%.
„Ten przykład pokazuje, że dwaj ubezpieczyciele mogą stosować bardzo różną politykę cenową w tym samym okresie. Wiele zależy między innymi od tego, czy dana firma ubezpieczeniowa zamierza maksymalizować udział w rynku polis OC kosztem zysku osiąganego ze sprzedaży takich ubezpieczeń komunikacyjnych” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: