2022-12-25 00:41
Przeczytaj także: Elektromobilność a wtórny rynek motoryzacyjny. Idą duże zmiany?
Kancelaria Prezydenta RP, wspierając ideę elektromobilności planuje kontynuować proces zwiększania udziału aut zeroemisyjnych w posiadanej flocie. Plany zakupu kolejnych przyjaznych dla środowiska aut elektrycznych uzależnione są od możliwość budżetowych w kolejnych latach – poinformowało nas lakonicznie Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP.
W celu realizacji obowiązku określonego w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 11 stycznia 2018 r. (z późn. zm.), w latach 2023-2024 MSZ zaplanowało zakup trzech samochodów elektrycznych, zgodnie z zawartą umową centralną. Natomiast w 2025 r. zakup kolejnych samochodów elektrycznych przez MSZ jest uzależniony od wysokości limitu przyznanych środków budżetowych oraz zawartej pod tym kątem umowy – poinformowało nas biuro prasowe resortu.
Resort Klimatu i Środowiska w perspektywie najbliższych 3 lat nie planuje dokonania zakupu samochodów elektrycznych. Jednakże w świetle obowiązujących przepisów, zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt. 2 Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 11 stycznia 2018 r., Ministerstwo planuje przeprowadzenie postępowania w trybie przetargu nieograniczonego na długoterminowy najem samochodów. Na podstawie zawartych umów dokona długoterminowego wynajmu 1 samochodu elektrycznego w roku 2023 oraz 4 samochodów elektrycznych 2024 w roku – poinformował nas Wydział Komunikacji Medialnej Departamentu Edukacji i Komunikacji MKiŚ.
fot. mat. prasowe
Liczba EV w resortach
Ministerstwo Infrastruktury (MI) na podstawie zawartej umowy najmu długoterminowego posiada dwa samochody osobowe Nissan LEAF o napędzie elektrycznym
Ministerstwo w perspektywie najbliższych trzech lat planuje pozyskiwanie aut o napędzie elektrycznym wyłącznie na podstawie najmu długoterminowego za pośrednictwem Centrum Obsługi Administracji Rządowej – powiedział Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu infrastruktury.
Na grudzień 2022 r., zgodnie z zawartą umową najmu długoterminowego, zaplanowano dostawę kolejnego pojazdu elektrycznego. Zaplanowana dostawa dotyczy pojazdu Nissan LEAF. Aktualnie resort Rozwoju i Technologii przygotowuje postępowanie, w ramach którego zamierza pozyskać jeden pojazd dostawczy z napędem elektrycznym – poinformowało nas MRiT.
Na 2023 r. planowany jest zakup 3 pojazdów elektrycznych, a w 2024 r. – 1. Na rok 2025 nie ma jeszcze planu w tym zakresie. Natomiast według stanu na 28 listopada 2022 r. w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej użytkowane są 4 samochody elektryczne. W 2022 r. podpisana została umowa na zakup 16 samochodów elektrycznych – mówi Roksana Mendelowska – Sitarska z Ministerstwie Finansów.
Obecnie trwają prace nad wszczęciem postępowania przetargowego, którego przedmiotem będzie pozyskanie 2 samochodów elektrycznych, w formie najmu długoterminowego – zakomunikowała Paulina Brzezińska-Bralska, Zastępca Dyrektora Departamentu Komunikacji w MAP.
Zgodnie z harmonogramem postępowań przeprowadzanymi przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej w 2023 r. planujemy wynająć oraz zakupić po 1 samochodzie elektrycznym – powiedział Dariusz Mamiński, radca w Wydziale Prasowym Departamentu Komunikacji i Promocji resortu rolnictwa.
Obecnie mamy jeden pojazd elektryczny Nissan LEAF z 2019 r. Do 2023 r. dokupimy kolejny samochód zeroemisyjny, zaś do 2025 r. planujemy zakup jeszcze czterech pojazdów elektrycznych – powiedział Jarosław Rybarczyk, główny specjalista w Wydziale ds. Mediów Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
Uwzględniając wymogi wynikające z przepisów ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, ministerstwo planuje w bieżącym roku wynająć długoterminowo 1 samochód elektryczny – poinformowało Biuro Komunikacji resortu sportu.
Informujemy, że nie posiadamy samochodów elektrycznych oraz nie planujemy zakupu tego typu pojazdów w najbliższej przyszłości – napisał nam wydział prasowy MON.
fot. mat. prasowe
Modele EV w resortach
Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT) posiada tylko 1 pojazd elektryczny marki Nissan LEAF
Z początkiem 2023 r. planowane jest podpisanie umowy wykonawczych na dostawę wspomnianych aut. W przypadku podpisania umowy wykonawczej może ona dotyczyć następujących pojazdów: Peugeot e-208, Opel Corsa-e, Hyundai IONIQ 5, Citroen e-Berlingo, Peugeot e-Rifter, Opel Combo-E Life – wymienia Klaudia Stępień.
Są to 2 samochody marki Nissan LEAF oraz jedna Kia e-Niro – informuje Daria Predko, Dyrektor generalna GDDKiA. – W 2023 r. ze środków pozyskanych w ramach projektów prowadzonych przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska planujemy zakup następnych 3 samochodów z napędem elektrycznym – dodaje.
fot. mat. prasowe
Modele EV w instytucjach
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) obecnie jest w posiadaniu 3 samochodów o napędzie elektrycznym
W 2023 r. nie planujemy zakupu samochodów elektrycznych. Natomiast w latach kolejnych zakupy uzależnione będą od przyznanych środków finansowych na wydatki inwestycyjne, w tym zakupy samochodów – poinformowała Karina Lisowska, rzeczniczka ULC.
W najbliższych latach nie są planowane zakupy kolejnych pojazdów elektrycznych – powiedział Szymon Cienki, rzecznik prasowy GIS.
Zupełnie nas nie dziwi, że Nissan LEAF jest pojazdem chętnie wybieranym przez administrację. Był pierwszym samochodem elektrycznym produkowanym na masową skalę, a dotychczas na całym świecie sprzedaliśmy blisko 600 tys. sztuk tego modelu, co przekłada się na ogrom doświadczeń i testów z niemal każdej szerokości geograficznej. W ciągu 12 lat obecności na rynku LEAF udowodnił, że jest sprawdzoną, niezawodną konstrukcją, pojazdem przyjaznym użytkownikowi i niezwykle funkcjonalnym. Ponadto to bardzo uniwersalny, 5-osobowy samochód z niemałym bagażnikiem, który dzięki temu zaspokaja potrzeby różnych klientów. Co niezwykle ważne, szczególnie w kontekście zakupów przez firmy i administrację, LEAF oferuje wysoką wartość rezydualną, a nasze doświadczenia z rynku pokazują, że jest także bardzo chętnie kupowanym samochodem używanym. Na koniec warto podkreślić, że aż 92% klientów jest zadowolonych z użytkowania Nissana LEAF, a to dla niego najlepsze świadectwo – mówi Dorota Pajączkowska, Communication Manager CEE, Nissan Sales CEE Kft.
oprac. : eGospodarka.pl
Elektromobilność: 12 sposobów na odrobienie zaległości
3 warunki, które należy spełnić, aby samochody elektryczne stały się popularne
Samochód elektryczny: czego chce od elektryka statystyczny Kowalski?
64 705 samochodów elektrycznych na koniec 2022 roku
Sprzedaż samochodów elektrycznych wzrośnie w 2023 roku
Elektromobilność: czy samochody elektryczne są popularne?
Mój Elektryk - podsumowanie programu
Samochody elektryczne: co hamuje kupujących?
Polska elektromobilność nie jest gotowa na 2035 rok
Witam Chciałbym się dowiedzieć, jaka jest najkorzystniejsza forma działalności oraz forma opodatkowania dla drobnego handlu Samochodami tj ...
Witam serdecznie. Od stycznia prowadzę auto handel. Samochody krajowe kupuje-sprzedaje. Wystawiam fakturę vat marża. Czy muszę mieć kasę ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Uchodźcy z Ukrainy na polskim rynku pracy. Co robią, co planują?
Sharenting, czyli jak narażasz swoje dziecko na kradzież tożsamości
Propozycje nowych przepisów budowlanych w ocenie deweloperów
Ulga dla samotnej matki / samotnego ojca w rozliczeniu PIT 2022/2023. Ile można zyskać?
Ostatni dzwonek na obniżenie podatku od nieruchomości firmowych za 2023 r.
Nowa oferta MIX Play: 6 miesięcy bez opłat i jeszcze więcej GB
Pracownicy w Polsce cenią stabilność zatrudnienia