eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Auto zimą - jakie problemy?

Auto zimą - jakie problemy?

2013-02-02 00:29

Auto zimą - jakie problemy?

Auto zimą © Mihály Samu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Temperatura blisko zera, mróz i odwilż na zmianę – to pogoda, która przysparza kierowcom problemów. Sopocka Ergo Hestia wspólnie z najlepszym polskim kierowcą rajdowym Michałem Kościuszko przygotowała porady, które ułatwią uruchomienie auta zimą. Każdego dnia w wypadkach drogowych w Polsce ginie 15 osób. Rocznie jest to ponad 4 tys. osób, a około 50 tys. zostaje rannych.

Przeczytaj także: Mandat karny za nieodśnieżony samochód

Zimą liczba stłuczek, ale również tragicznych wypadków, którym można byłoby zapobiec, zdecydowanie rośnie. Zimą częściej nawet drobna kolizja potrafi się przerodzić w karambol kilku – kilkunastu aut.

Standardem stała się sezonowa wymiana opon. Kierujący jednak często ufają, że same zimowe opony wystarczą, by jeździć bezpiecznie. To fałszywe poczucie bezpieczeństwa – same opony nie gwarantują, że nie wpadniemy w poślizg; ważna jest też prędkość – mówi Piotr Dyszlewicz z Ergo Hestii. - Niedoceniane bywa odśnieżenie auta. Widzimy, że kierowcom zdarza się ruszyć w drogę z zaśnieżonymi, pokrytymi lodem szybami: bocznymi, tylną a czasem – też przednią. Pamiętajmy, by oczyścić również dach! Czapa śnieżna zalegająca na dachu może się przy gwałtownym hamowaniu zsunąć na przednią szybę i zasłonić widoczność – powiedział Piotr Dyszlewicz z Ergo Hestii.

Najczęściej powtarzające się zimą problemy polskich kierowców to właśnie: nieodśnieżone auto, wyładowany akumulator, problemy z zapłonem.

Eksperci Ergo Hestii, wraz z Michałem Kościuszko, przygotowali porady dotyczące najczęściej powtarzających się problemów przed uruchomieniem auta zimą.

Eksperci koncentrują się przede wszystkim na najczęściej powtarzających się problemach kierowców.

fot. Mihály Samu - Fotolia.com

Auto zimą

Za nieodśnieżony samochód grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Tablica rejestracyjna musi być czytelna, a klosze przednich i tylnych świateł powinny być czyste.


1. Na co zwrócić uwagę, odśnieżając auto?

Zniszczone wycieraczki pozostawiają na szybie smugi i zamazania. W dni, kiedy temperatura spada poniżej zera, guma robi się twardsza i nie przylega do szyby. Wówczas najlepiej wymienić zużyte wycieraczki lub założyć nowe gumy. Zimą należy unikać uruchamiania wycieraczek na częściowo zamarzniętej szybie, ponieważ ich krawędzie zostaną wyszczerbione.

Przed rozpoczęciem jazdy, każdy kierowca powinien zeskrobać lód z szyb i lusterek. Zaśnieżone szyby w dużym stopniu ograniczają widoczność i uniemożliwiają realną ocenę sytuacji na drodze. Warto pamiętać o korzystaniu z odmrażaczy do szyb i osłonach aluminiowych, jak również o ogrzewaniu szyby tylnej i ogrzewanych szybach przednich.

fot. mat. prasowe

Bezpieczna jazda zimą

Przed rozpoczęciem jazdy, każdy kierowca powinien zeskrobać lód z szyb i lusterek.


Przy mechanicznym usuwaniu lodu za pomocą ręcznych skrobaczek, może dojść do trwałego porysowania i uszkodzenia szyby samochodu. Nie można także zapominać o zalegającym na dachu śniegu.

UWAGA! Za nieodśnieżony samochód grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Tablica rejestracyjna musi być czytelna, a klosze przednich i tylnych świateł powinny być czyste.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: