eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Taryfikator mandatów - wakacje 2014

Taryfikator mandatów - wakacje 2014

2014-05-29 23:35

Taryfikator mandatów - wakacje 2014

Mandat © zbg2 - Fotolia.com

Wakacyjny wyjazd może wiązać się z niemiłymi i kosztownymi niespodziankami. Przekroczenie prędkości, parkowanie w niedozwolonym miejscu czy cofanie samochodem w miejscu gdzie cofać nie można - szczególnie w czasie jazdy po nieznanych drogach łatwo o wpadkę. Jeśli dodać jeszcze do tego większą w czasie wakacji aktywność "drogówki" czy straży miejskich lub gminnych, to o mandat w czasie wypoczynku nietrudno. Kwoty mandatów są jednak określone i ograniczone, a ich wysokości zawierają rozporządzenia, określane popularnie jako taryfikator mandatów.
Taryfikator mandatów opiera się na dwóch rozporządzeniach. Pierwsze z nich to rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (dotyczy wyłącznie naruszeń przepisów Prawa o ruchu drogowym i kar w postaci punktów karnych), drugie to rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów (zawiera o wiele szerszy katalog wykroczeń, w tym niektóre związane z ruchem drogowym). Obowiązujące obecnie stawki mandatów zawarte są w Obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 października 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Chyba najczęstszym wykroczeniem popełnianym w trakcie wakacji jest przekroczenie dozwolonej prędkości. Na zbyt szybko jeżdżących kierowców szczególnie gorliwie "polują" straże miejskie i gminne w miejscowościach leżących na trasach do znanych kurortów. I tak, taryfikator mandatów określa, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości (wyznaczonej znakami lub przepisami ogólnymi) do 10 km/h mandat wynosi do 50 zł, z kolei jeśli dopuszczalną prędkość przekroczymy o 11-20 km/h to mandat może wynieść od 50 do 100 zł. Za przekroczenie o 21-30 km/h ponad limit zapłacimy z kolei od 100 do 200 zł, za 31-40 km/h ponad ograniczenie od 200 do 300 zł, za przekroczenie ograniczenia o 41-50 km/h mandat wyniesie z kolei od 300 do 400 zł a za 51 km/h i więcej zapłacimy od 400 do 500 zł (i aż 10 punktów karnych.

W trakcie wakacji na drogach pojawia się też wielu pieszych, więc łatwo o stworzenie zagrożenia wobec nich. Za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi można zapłacić 200 zł mandatu, za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi zapłacimy 200 zł, a za omijanie samochodu który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu mandat wyniesie aż 500 złotych. Jednak i sami niesforni piesi mogą być karani mandatami. Za niezachowanie uwagi i wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na przejściach dla pieszych pieszy zapłaci 50 zł o poza przejściem - 100 zł. Kosztowne może okazać się wejście na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, bowiem w takiej sytuacji mandat wynosi 100 zł. mandat w wysokości 50 złotych pieszy otrzyma ponadto za przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych, zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganie przez jezdnię, naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, naruszenie obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi czy naruszenie przez pieszych obowiązku poruszania się po jezdni jeden za drugim.

Warto również pamiętać o bezpieczeństwie w samochodzie. Za niezapięcie pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy można zapłacić 100 złotych, a za przewożenie dziecka bez fotelika - 150 złotych.

Niewłączanie przez kierowcę wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza oznacza mandat w wysokości 200 zł. Za nadużywanie sygnałów dźwiękowych zapłaci się z kolei 100 zł, tyle samo co za używanie sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym.

Uważać powinni również rowerzyści, tak licznie obecni na drogach w trakcie wakacyjnych miesięcy. Naruszenie przez rowerzystę obowiązku przewożenia dziecka na dodatkowym siodełku oznacza mandat w wysokości 50 zł. Kosztowne może okazać się utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez jadących obok siebie rowerzystów - mandat wyniesie bowiem wtedy 200 zł (płaci każdy z rowerzystów!). Tak zwana "jazda bez trzymanki", czyli kierowanie rowerem bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką kosztuje 50 złotych. Za "ułatwienie" sobie jazdy rowerem i trzymanie się przez rowerzystę pojazdu mandat wynosi 100 złotych.

W czasie jazdy na wakacyjny wypoczynek warto pilnować zjazdów z dróg ekspresowych i autostrad. Za cofanie pomimo zakazu na autostradzie lub drodze ekspresowej zapłaci się 300 złotych. Uwagę należy zachować także podczas zatrzymywania się i postoju (parkowania). W zależności od poziomu naruszenia przepisów regulujących zatrzymanie lub postój pojazdu, można otrzymać od 100 do 300 złotych mandatu.


Tabela 1: Najczęstsze wykroczenia drogowe pieszych i mandaty za nie
Wykroczenie Wysokość mandatu
Przebieganie przez jezdnię 50 zł
Przechodzenie przez jezdnię lub torowisko poza przejściem dla pieszych 50 zł
Wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na przejściu dla pieszych 50 zł
Wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd poza przejściem dla pieszych 100 zł
Naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza 50 zł
Naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi 50 zł
Naruszenie przez pieszych obowiązku poruszania się po jezdni jeden za drugim 50 zł
Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi 100 zł
Zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko 50 zł
Wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie 100 zł
Tabela 2: Najczęstsze wykroczenia rowerzystów i mandaty za nie
Wykroczenie Wysokość mandatu
Naruszenie przez rowerzystę obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku 50 zł
Naruszenie przez rowerzystę obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić 50 zł
Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu czepiania się pojazdów 100 zł
Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez rowerzystę jadącego po jezdni obok innego roweru 200 zł
Naruszenie przez rowerzystę zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach 50 zł
Naruszenie przez rowerzystę zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu 50 zł
Naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu przez kierującego rowerem 100 zł
Nieustąpienie miejsca pieszym przez rowerzystę rowerem korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych 50 zł
Naruszenie przez rowerzystę przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych 50 zł
Przewożenie na rowerze osoby w stanie nietrzeźwości albo stanie po użyciu alkoholu 150 zł
Tabela 3: Najczęstsze wykroczenia kierowców i mandaty za nie
Wykroczenie Wysokość mandatu
Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem 200 zł
Nieustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu podczas włączania się do ruchu 300 zł
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h do 50 zł
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11-20 km/h od 50 do 100 zł
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21-30 km/h od 100 do 200 zł
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31-40 km/h od 200 do 300 zł
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41-50 km/h od 300 do 400 zł
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51 km/h i więcej od 400 do 500 zł
Niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy 100 zł
Zawracanie w warunkach, w których mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub ruch ten utrudnić od 200 do 400 zł
Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu 500 zł
Naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia 300 zł
Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym 350 zł
Oddalenie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu 50 zł
Nieustąpienie przez kierowcę pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów 350 zł

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: