eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Nowy taryfikator mandatów

Nowy taryfikator mandatów

2015-04-14 21:08

Nowy taryfikator mandatów

Wszedł w życie nowy taryfikator mandatów © whitelook - Fotolia.com

Kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień, zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej mogą zapłacić mandat w wysokości nawet 800 zł – określa nowy taryfikator mandatów. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową grozić będzie 300 zł mandatu.

Przeczytaj także: Taryfikator mandatów 2023

Kwestie wprowadzenia mandatów za niektóre rodzaje wykroczeń reguluje rozporządzenia Prezesa rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2015 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Rozporządzenie to, które weszło w życie 11 kwietnia 2015 roku, wprowadza mandaty za niektóre rodzaje wykroczeń, które wcześniej nie były karane, za inne zaś zwiększa wysokość sankcji.

Od 31 sierpnia 2014 r. istnieje obowiązek noszenia elementów odblaskowych dla pieszych, poruszających się poza terenem zabudowanym po zmroku. Rozporządzenie wprowadziło kary dla osób łamiących ten obowiązek, nie określa wprawdzie konkretnej wysokości mandatu, ale wskazuje jego górną granicę na 100 zł.

Za kierowanie pojazdem bez posiadania prawa jazdy mandat wynosi 500 złotych. Osoby które mają prawo jazdy, a kierują pojazdem na który nie mają uprawnień zapłacą z kolei 300 złotych.

Rozporządzenie reguluje także kwestie mandatów dla m.in. nietrzeźwych rowerzystów. Od listopada 2013 r. kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie rozporządzeniem, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu.

Mandaty w wysokości 100 zł dostaną także osoby, które poruszają się quadem bez kasku.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: