eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jak przygotować samochód na zimowy wyjazd?

Jak przygotować samochód na zimowy wyjazd?

2017-02-03 11:28

Jak przygotować samochód na zimowy wyjazd?

Jak przygotować samochód na zimowy wyjazd? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zima to trudny okres dla kierowców. Problemy z akumulatorem i silnikiem, a nawet usterki kół, napędu, skrzyni biegów, elektryki czy układu paliwowego. Jak przygotować samochód na zimowy wyjazd, aby uniknąć tych problemów? Gothaer radzi jak oszczędzać akumulator, czy warto mieć przy sobie łopatę i jakie ubezpieczenie wybrać.
Dane Mondial Assistance pokazują, że pomoc drogowa wzywana jest najczęściej z powodu problemów z uruchomieniem silnika, rozładowanego akumulatora i przebitej opony.

Dlatego kiedy już zaplanujemy zimowy wyjazd, powinniśmy wykonać przegląd samochodu i sprawdzić funkcjonowanie jego podstawowych układów - hamulcowego, elektrycznego oraz stan akumulatora. Przed wyjazdem obowiązkowo należy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych: hamulcowego, chłodniczego oraz oleju silnikowego. Ważne są także sprawne wycieraczki i zimowy płyn do spryskiwacza.

Opony i koło zapasowe


Podczas zimowego wyjazdu ważne są opony, najlepiej aby były zimowe. Należy sprawdzić stan bieżnika i ciśnienie w oponach. Mają one wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na zużycie paliwa. Ważny jest także stan koła zapasowego, powinniśmy sprawdzić czy mamy podnośnik i inne narzędzia potrzebne do wymiany opony. Jeśli się nie przygotujemy, to w przypadku problemu z oponą będziemy mogli liczyć tylko na ubezpieczyciela.
– Wśród wielu niespodziewanych zdarzeń, które mogą spotkać na drodze kierowców jest również sytuacja, w której opona ulega uszkodzeniu. Zdajemy sobie sprawę, że wymiana opony może być stresująca, zwłaszcza w zimowych warunkach. W ramach ubezpieczenia Auto Assistance Opony w Gothaer zorganizujemy i pokryjemy koszty wymiany koła, holowania pojazdu do najbliższego warsztatu, jeżeli wymiana opony na miejscu nie jest możliwa lub naprawy uszkodzonego ogumienia – mówi Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU SA.

fot. mat. prasowe

Warto sprawdzić akumulator

Jedną z najczęstszych awarii, do których wzywana jest pomoc drogowa to nierównomierna praca silnika, problemy z jego uruchomieniem, przebita opona i rozładowany akumulator.


Apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy


Dobrze wyposażona apteczka to podstawa w czasie podróży. Co powinna zawierać? Bandaże, opaskę elastyczną, sterylne kompresy gazowe, środek dezynfekujący, rękawiczki, koc z folii termoizolacyjnej. W bagażniku musimy mieć także trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę z aktualnym terminem ważności. Jeżeli jedziemy za granicę to pamiętajmy, że w niektórych krajach wymagane jest posiadanie więcej niż jednej kamizelki odblaskowej i to znajdującej się w kabinie kierowcy, a nie w bagażniku. Czeska policja może sprawdzić czy posiadamy komplet zapasowych bezpieczników. W Niemczech oprócz apteczki wymagane są gumowe rękawiczki. Zabierzmy też komplet zapasowych żarówek.

Ubezpieczenie OC, AC, Assistance


Przed podróżą warto sprawdzić, w których państwach działa nasze ubezpieczenie OC. Polisa wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela jest ważna w krajach Unii Europejskiej. Jeśli będziemy podróżować np. przez Albanię, Czarnogórę, Rosję, czy Ukrainę musimy pamiętać o zabraniu tzw. Zielonej Karty.
– Przed wyjazdem sprawdźmy ważność naszych umów ubezpieczenia. Jeśli nie opłacimy ubezpieczenia w terminie możemy być narażeni na dodatkowe koszty, w tym pokrycie wyrządzonych przez nas szkód – podkreśla Marek Dmytryk z Gothaer.

Autocasco nie jest obowiązkowe, ale warto rozważyć zawarcie takiego ubezpieczenia. Decydując się na ubezpieczenie AC, ważnym jest, by dobrze zweryfikować jego zakres i sprawdzić czy nasze AC obejmuje swoim zakresem tylko obszar Polski, czy również Europy.
– Nie każda osoba, która wykupuje AC korzysta z opcji dodatkowej ochrony w przypadku zaistnienia kradzieży. Warto sprawdzić przed wyjazdem jaki mamy zakres posiadanego ubezpieczenia autocasco. Jeśli za granicą będziemy parkować samochód poza miejscami strzeżonymi, warto rozważyć tę ewentualność i zmodyfikować zakres posiadanej ochrony o dodatkowe opcje – mówi Marek Dmytryk.

A dla kogo Assistance? Dla wszystkich osób, które chcą mieć dodatkową ochronę w przypadku sytuacji awaryjnych. Mowa oczywiście o pomocy mechanika, holowaniu pojazdu, samochodzie zastępczym etc.

Ubezpieczenie, które ma w swoim zakresie także holowanie pojazdu może okazać się ratunkiem dla naszego portfela. Koszt przywiezienia na lawecie samochodu zza granicy może wynosić kilka tysięcy złotych. Jest on oczywiście uzależniony od trasy holowania, terminu – czy jest to dzień powszedni czy święto, opłat związanych z korzystaniem z dróg, np. autostrad oraz masy holowanego pojazdu.

fot. mat. prasowe

Średni koszt holowania samochodu osobowego

Koszt przywiezienia na lawecie samochodu zza granicy może wynosić kilka tysięcy złotych.


Zimowe triki każdego kierowcy


Zimą warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zacznijmy od akumulatora. Gdy wsiadamy do auta i uruchamiamy samochód nie włączajmy od razu dmuchawy, świateł czy radia. Dzięki temu cała moc skoncentruje się na wprawieniu silnika w ruch. Jeśli pokonujemy krótki dystans zrezygnujmy ze słuchania muzyki, czy podgrzewania fotela. Zwiększymy szansę na to, że akumulator naładuje się podczas jazdy w takim stopniu, że po kolejnej mroźnej nocy uruchomimy auto bez problemu. Pamiętajmy o tym, by tankować paliwo dobrej jakości i ze sprawdzonych źródeł. Przymarznięte wycieraczki odklejajmy od szyby ręcznie.

fot. mat. prasowe

Odśnieżanie auta

Gdy zastaniemy auto w głębokim śniegu, odgarnijmy go najpierw łopatą, zamiast wyjeżdżać na siłę i eksploatować sprzęgło.


Jadąc w góry, gdzie warunki drogowe są trudne, a opady śniegu bardzo duże, zabierzmy ze sobą łopatę. Gdy zastaniemy auto w głębokim śniegu, odgarnijmy go najpierw łopatą, zamiast wyjeżdżać na siłę i eksploatować sprzęgło. I na sam koniec, jadąc w góry warto pomyśleć o łańcuchach śniegowych. Na niektórych odcinkach dróg istnieje obowiązek poruszania się samochodami wyposażonymi w takie łańcuchy.

Uwaga na poślizg


Zimowe warunki na drogach wymagają podwójnej czujności. Eksperci ostrzegają, że najczęściej poślizgi zdarzają się na terenie pagórkowatym, na mostach, wiaduktach, przy wyjeździe z lasu lub tunelu. Wielu z nich ostrzega również przez tzw. „czarnym lodem”, czyli tworzącą się na asfalcie cienką, przeźroczystą warstwą lodu. Co robić w razie poślizgu? Jeśli nasz samochód jest wyposażony w ABS, zadziała mocne i zdecydowane naciśnięcie hamulca. Jeśli nie – hamowanie pulsacyjne. Najważniejsze jednak to utrzymywać bezpieczną prędkość, zachowywać odpowiednią odległość między samochodami, nie wyprzedzać na nieodśnieżonych drogach, a poza tym… cieszyć się słońcem i feriami!

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • Kotarson / 2017-02-04 00:30:14

  Ja akurat skorzystałem w aso forda z promocji na łańcuchy i zabezpieczyłem swoje mondeo. Wydawało się, że zima już powoli ma się ku końcowi, a tu się wczoraj okazało, że znowu się przydały na poranną śnieżycę i wieczorną gołoledź. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • testuje całoroczne opony

  lekkoduch / 2017-02-23 13:53:39

  W tym roku po raz pierwszy zainwestowałem w całoroczne opony, bo znalazłem całkiem niezłą ofertę na stronie aaaopony. Uznałem że bardziej się to opłaci. W styczniu byłem na wyjeździe w Zakopanem gdzie śniegu było full ale dawały radę w pogotowiu oczywiście miałem łańcuchy ale ich nie zakładałem. Zobaczymy jak będzie w lato. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • zdecydowanie wynajem

  cybame / 2017-04-19 21:58:26

  Ja samochód wynajmuję czasami w Panek - również w zimie mi się to zdarzyło, zawsze wszystko było świwtnie przygotowane i gotowe do drogi. Za to ich cenię. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: