eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Ferie zimowe 2020 samochodem. 10 porad bezpieczeństwa

Ferie zimowe 2020 samochodem. 10 porad bezpieczeństwa

2020-02-04 09:29

Ferie zimowe 2020 samochodem. 10 porad bezpieczeństwa

Zima © fot. mat. prasowe

W Polsce trwają właśnie ferie. Wielu z nas wybiera się na nie własnym autem. Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne zimowe wyjazdy samochodem bywają prawdziwym wyzwaniem. Z tego też względu warto się do nich dobrze przygotować. Sprawdzanie ogumienia, wycieraczek, sprawności akumulatora, poziomu płynów oraz układu ogrzewania i wentylacji to podstawa. Warto pomyśleć również o zatankowaniu do pełna oraz wybieraniu takich tras, które gwarantują nam poruszanie się po głównych drogach - radzą eksperci Avis Polska.

Przeczytaj także: Bezpieczna podróż zimą: jak przygotować auto?

1. Sprawdź opony


O tym, jak istotną kwestią w zimowych warunkach są dobre opony, powiedziano już wiele. Warto jednak przypomnieć, że to właśnie prawidłowo dobrane ogumienie zapewnia skrócenie drogi hamowania i jest gwarancją należytej przyczepności do śliskiej nawierzchni. Niezwykle istotną kwestią jest również ciśnienie w oponach. Zbyt wysokie grozi ich pęknięciem, z kolei zbyt niskie wydłuża drogę hamowania, zwiększa ich zużycie, a także zmniejsza odporność na aquaplaning. Jadąc na ferie zimowe, sprawdź ciśnienie również w kole zapasowym – nigdy nie wiadomo, kiedy będziesz musiał z niego skorzystać.

2. Sprawdź wycieraczki


Oprócz dobrej przyczepności warto zapewnić sobie także odpowiednią widoczność. Gdy za oknem pada deszcz lub śnieg, a na szybie pozostają smugi lub słychać piski, oznacza to, że pióra wycieraczek są zużyte. Dobrą widoczność na drodze zapewnia również płyn do spryskiwaczy – używaj zimowego płynu, który jest odporny na zamarzanie nawet przy -30 st. Celsjusza.

3. Zadbaj o dobry rozruch


Zimą pojemność akumulatora spada nawet o 20-30 proc. Dlatego właściciele aut z kilkuletnią baterią w szczególności powinni pamiętać o jego kontroli przed zimowym wyjazdem. Napięcie w stanie spoczynku powinno wynosić około 12,5 V. Niższe oznacza, że akumulator jest rozładowany lub uszkodzony. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wobec działania akumulatora w niskich temperaturach, warto go wymienić, aby uniknąć problemów z rozruchem w podróży.

4. Sprawdź poziom płynów


Poziom płynów eksploatacyjnych sprawdzamy przed każdą dłuższą podróżą. Olej silnikowy traci swoje właściwości z każdym kilometrem, a w niskich temperaturach wolniej dociera do wszystkich punktów smarowania po rozruchu auta. Dlatego przed wyjazdem na ferie zimowe upewnij się, że jego poziom jest odpowiedni, a jeżeli to konieczne zleć wymianę. Sprawdź również poziom płynu chłodniczego, który chroni silnik przed przegrzaniem, ale także zabezpiecza układ chłodzenia przed zamarzaniem i korozją. Zbyt duża obecność wody w składzie starego płynu może doprowadzić do jego zamarznięcia, a w konsekwencji uszkodzenia chłodnicy, przewodów, a w skrajnych przypadkach nawet bloku silnika.

5. Skontroluj układ ogrzewania i wentylacji


Wilgoć w aucie i parujące szyby mogą świadczyć o niesprawnym układzie wentylacji i ogrzewania. Jeżeli wiosną pominęliśmy wymianę filtra kabinowego, może to skutkować dopływem mniejszej ilości powietrza i gromadzeniem się pary w kabinie. Warto zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie w podróży i sprawdzić konieczność wymiany filtra kabinowego przed wyjazdem na ferie zimowe.

6. Nasmaruj uszczelki i zamki


Przymarznięte drzwi i klapa bagażnika to częsty, zimowy problem. Zabezpiecz zamki w aucie, używając specjalnych preparatów, zapobiegających zamarzaniu.

7. Zatankuj do pełna


Zimą samochód zużywa nieco więcej paliwa. Dzieje się tak ze względu na większe obciążenie silnika przez ciężkie warunki drogowe, częstszą jazdę na niższych biegach i wyższych obrotach. Przed wyjazdem na ferie zimowe upewnij się zatem, że auto, którym podróżujesz, ma pełny bak. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, gdy czas przejazdu nieoczekiwanie się wydłuży, a do najbliższej stacji paliw będzie kilkadziesiąt kilometrów.

fot. mat. prasowe

Zima

Planując zimową podróż samochodem, warto wybierać trasy obejmujące jak największą ilość głównych dróg


8. Zapisz telefony alarmowe


112 jako wspólny numer alarmowy dla wszystkich służb ratowniczych jest większości z nas dobrze znany. Warto jednak mieć pod ręką inne kontakty, jak na przykład numer do pomocy drogowej w przypadku utknięcia w głębokiej zaspie czy zamarznięcia zamka. Gdy podróżujesz wynajętym autem, pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z obsługą wypożyczalni i poprosić ją o pomoc.

9. Daj sobie więcej czasu i dojedź bezpiecznie


Zaplanuj więcej czasu na podróż niż zwykle. Podczas opadów śniegu lepiej zdjąć nogę z gazu i unikać nagłego hamowania. Jazda samochodem potrwa dłużej, jednak jeśli wyjedziesz odpowiednio wcześnie, unikniesz spóźnienia i zwiększysz bezpieczeństwo jazdy. Bycie wypoczętym również jest bardzo ważne, gdy wybierasz się w długą podróż, a odpowiedni ubiór uczyni podróż bardziej komfortową. Przed wyjazdem na ferie zimowe przygotuj prowiant i termos z ciepłym napojem. Jeżeli tylko poczujesz zmęczenie, zrób przerwę. Zaleca się, aby co 2-3 godziny jazdy zatrzymać się na kilkunastominutowy odpoczynek.

10. Podróżuj głównymi drogami


Zaplanuj podróż tak, aby trasa obejmowała jak najwięcej głównych dróg. To one są najlepiej utrzymane zimą – regularnie odśnieżane i posypywane solą. Nawet gdy za oknem pada śnieg, istnieje duża szansa, że drogi ekspresowe czy autostrady będą czarne. O takie warunki zdecydowanie trudniej na drogach lokalnych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: