eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Czy stan cywilny ma wpływ na ceny OC?

Czy stan cywilny ma wpływ na ceny OC?

2017-03-12 00:31

Czy stan cywilny ma wpływ na ceny OC?

Kobieta-kierowca © sepy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

O tym, że na ceny OC wpływ ma staż za kierownicą, wypracowane zniżki czy miejsce zamieszkania, wiadomo nie od dziś. Okazuje się jednak, że znaczenie mogą mieć również takie czynniki jak stan cywilny oraz liczba dzieci. Rankomat.pl przyjrzał się stawkom OC, jakie przychodzi płacić polskim kobietom. Oszczędzają singielki czy mężatki?

Stan cywilny a ceny OC. Najlepiej mają mężatki


Z analizy przeprowadzonej przez rankomat.pl wynika, że w lutym bieżącego roku na najbardziej atrakcyjne ceny OC mogły liczyć mężatki, które płaciły średnio 707 zł (o 53,7% drożej niż w lutym 2016). Tuż za nimi uplasowały się wdowy ze stawką 709 zł (+51,2% względem lutego 2016), a trzecie miejsce przypadło w udziale rozwódkom 791 zł (wzrost o 38,5%). Zdecydowanie najwięcej musiały wydobyć z portfela panny, dla których średnia stawka za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu sięgała aż 1174 zł (68% drożej niż rok wcześniej).

Bardzo prawdopodobne jednak jest to, że w przypadku singielek wysokie ceny OC nie są warunkowane wyłącznie ich stanem cywilnym, ale również wiekiem.
- Okazuje się, że wśród panien jest najwięcej osób do 24. roku życia. W ubiegłym roku, podobnie jak w latach poprzednich, grupa tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lat (kobiet i mężczyzn) charakteryzowała się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków, dlatego też ta grupa kierowców otrzymuje jedne z najwyższych składek OC – tłumaczy Urszula Pazio-Hrapkowicz, Dyrektor Operacyjny rankomat.pl.

Więcej dzieci - niższe ceny OC


Analiza rankomat.pl wskazuje również, że wyższe ceny OC w lutym br. dotyczyły pań bezdzietnych ( średnio 878 zł). Posiadanie jednego dziecka zmniejszało koszty o 125 złotych (753 zł), a dwójka dzieci oznaczała już oszczędność rzędu 152 złotych (726 zł).
Osoby, które deklarują posiadanie dzieci w wieku do osiemnastu lat są postrzegane przez ubezpieczycieli jako mniej skłonne do ryzykownej jazdy. Dlatego też właściciele samochodów, którzy posiadają niepełnoletnie dzieci otrzymują niższe ceny polis – wyjaśnia Urszula Pazio-Hrapkowicz.

fot. mat. prasowe

Stan cywilny a cena OC

W lutym 2017 roku najtaniej za OC płaciły mężatki - 707 zł


Miejsce zamieszkania a ceny OC dla kobiet


W lutym 2017 roku najniższe składki OC płaciły panie z województwa podkarpackiego (638 zł). Niższe ceny proponowano także w woj. opolskim (664 zł) i świętokrzyskim (675 zł). Największe koszty OC ponosiły właścicielki pojazdów zarejestrowanych w woj. dolnośląskim (924 zł), pomorskim (876 zł) i mazowieckim (853 zł).

Ile płacą kobiety w porównaniu do mężczyzn?


Według raportu rankomat.pl, w lutym 2017 roku ceny OC dla kobiet były o 4,6% wyższe od ofert przedstawianych mężczyznom. Kobiety płaciły średnio 792 zł, a przedstawiciele płci przeciwnej 757 zł.

fot. mat. prasowe

Dzieci a cena OC

Panie posiadające dwoje lub więcej dzieci płaciły za OC najtaniej - 726 zł


Coraz więcej pań za kierownicą


Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba kobiet - kierowców. Według danych CEPiK od 2006 do 2015 roku liczba pań, którym wydano prawo jazdy, wzrosła o ok. 64% (z 4,8 mln do 7,9 mln osób). Przedstawicielki płci pięknej już dawno zostały uznane za bezpiecznych użytkowników dróg, chociaż wciąż zdarza się, że ich styl jazdy bywa obiektem żartów. Tymczasem, z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku kobiety spowodowały 22,8% wypadków drogowych, a mężczyźni aż 73,2%. W tym świetle obiegowe opinie na temat ostrożnej jazdy kobiet czy stwierdzenia typu „jedziesz jak baba”, można potraktować jak komplement.

fot. mat. prasowe

Województwa a ceny OC

Najniższe ceny OC są na Podkarpaciu, najwyższe - na Dolnym Śląsku.


oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, kobiety

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: