eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wymiana oleju przed zimą. Same korzyści?

Wymiana oleju przed zimą. Same korzyści?

2017-11-15 00:30

Wymiana oleju przed zimą. Same korzyści?

Dlaczego warto wymienić olej silnikowy przed zimą? © ajlatan - Fotolia.com

Idzie zima, a wraz z nią nadchodzą kłopoty kierowców. Rozładowane akumulatory, zamarznięte zamki i płyny oraz kolizje spowodowane ślizgawicą, kiepską widocznością czy też nieodpowiednim ogumieniem już wkrótce zupełnie nam spowszednieją. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie auta do zimy. Czy sens ma również wymiana oleju? Odpowiedzi na to pytanie udzielają eksperci Shell.
Kiedy konieczna staje się wymiana oleju? Jeżeli chodzi o jej częstotliwość, to najlepszym pomysłem jest stosowanie się do wytycznych producenta i informacji zawartych w książce serwisowej. Istotne są także styl jazdy kierowcy oraz warunki, w jakich eksploatowane jest auto. Przeważnie zaleca się, aby wymiana oleju następowała nie rzadziej niż co 15 tysięcy kilometrów. Ekspert Shell zwraca jednak uwagę, że podczas eksploatacji olej silnikowy traci swoje właściwości, w efekcie czego może nie sprawdzić się w warunkach, w których dochodzi do częstych wahań temperatury. Dlatego też warto tak planować jego wymianę, aby następowała ona przed zimą.

Zimowa ochrona


Klasa lepkości to parametr informujący nas o temperaturze, w jakiej może być używany dany środek smarny. To właśnie ona decyduje o tym, jak szybko olej znajdzie się w układzie silnika, oddzielając od siebie współpracujące części i chroniąc jednostkę napędową przed zużyciem. Dlatego dokonując wymiany oleju silnikowego przed zimą należy zwrócić szczególną uwagę na klasę jakości oleju i jego lepkość.

Jeżeli pozwalają na to rekomendacje producenta pojazdu, warto stosować oleje w pełni syntetyczne o niskich lepkościach np. 0W-30. Takie produkty najlepiej zabezpieczą silnik zimą – po uruchomieniu pojazdu błyskawicznie docierają do tłoka, łożysk korbowodowych i innych daleko położonych elementów smarowania.
Niedostateczne smarowanie jednostki napędowej i jej podzespołów może spowodować poważne uszkodzenia. Nie zawsze są one widoczne natychmiast, ale po pewnym czasie ujawniają się w postaci, np. spadku mocy, nadmiernego zużywania oleju silnikowego, a w najgorszym przypadku uszkodzenia silnika podczas zimnego rozruchu. - Cezary Wyszecki, Ekspert Techniczny Shell Polska

fot. ajlatan - Fotolia.com

Dlaczego warto wymienić olej silnikowy przed zimą?

Niedostateczne smarowanie jednostki napędowej i jej podzespołów może spowodować poważne uszkodzenia.


Mądry wybór


Wymieniając olej silnikowy przed zimą należy pamiętać, aby wybierać produkty o parametrach lepkościowych oraz jakościowych nie niższych niż wymaga producent naszego samochodu. Stosowanie oleju zgodnego z zaleceniami zapewnia najlepszą ochronę silnika i zabezpiecza przed utratą gwarancji w przypadku nowszych pojazdów. Zastosowanie środka smarnego o niewłaściwej lepkości może doprowadzić nawet do awarii jednostki napędowej. Dla osób, które nie pamiętają numeru normy zalecanego środka smarnego, wskazówką będą informacje umieszczone na etykietach produktów. Bardzo pomocne w dobraniu oleju do auta są także narzędzia internetowe, które pozwalają precyzyjnie dopasować środek smarny do marki, modelu, rocznika i wersji pojazdu.

Jeżeli zależy nam na możliwie najlepszej ochronie silnika zimą, warto stosować oleje najwyższej jakości o odpowiedniej lepkości i przestrzegać zalecanych wymian serwisowych.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.