eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Akumulator, płyny i opony, czyli czas zacząć przygotowanie auta do zimy

Akumulator, płyny i opony, czyli czas zacząć przygotowanie auta do zimy

2017-11-13 13:15

Akumulator, płyny i opony, czyli czas zacząć przygotowanie auta do zimy

Auto do zimy trzeba odpowiednio przygotować © luckybusiness - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rozładowany akumulator, zamarznięte płyny i zamki oraz kolizje drogowe, do których dochodzi na skutek niewyposażenia auta w odpowiednie ogumienie to najczęstsze problemy, z którymi kierowcy zwracają się do Centrum Alarmowego Europ Assistance Polska. Sposób na uniknięcie tego rodzaju kłopotów jest tylko jeden - właściwe przygotowanie auta do zimy i niedogodności, które przynosi ze sobą ta pora roku.

Przeczytaj także: Jak podnieść bezpieczeństwo jazdy podczas zimy?

Akumulator


Przygotowanie auta do zimy to przede wszystkim sprawdzenie kondycji akumulatora. Tego rodzaju test, bezpłatny w większości warsztatów mechanicznych, pozwala ocenić żywotność baterii i jej możliwości w czasie mrozu. Niewystarczająco naładowany akumulator może sprawić, że odpalenie silnika przysporzy kierowcy nieco kłopotu. Warto również pamiętać, że winę za niedoładowanie akumulatora może ponosić układ ładowania. Jego wydolność możemy sprawdzić samodzielnie, mierząc w czasie pracy silnika napięcie na zaciskach akumulatora. Jeśli spada ono poniżej 13,7 V lub jest wyższe niż 14,5 V, to najprawdopodobniej musimy zainwestować w naprawę alternatora.

Opony


Wprawdzie ustawodawca nie obliguje polskich kierowców do wymiany opon, jednak powinien pomyśleć o tym każdy, kto kieruje się zdrowym rozsądkiem. Fachowcy zalecają, aby opony zimowe zakładać wówczas, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej 7 °C. Zimowe ogumienie, w odróżnieniu od letniego, posiada głębszy bieżnik, który zwiększa przyczepność samochodu na drodze. Jest również wyprodukowane z innych mieszanek gumowych, które zachowują miękkość nawet przy najniższych temperaturach. Opony zimowe powinny mieć równomiernie zużyty bieżnik, którego grubość nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Dzięki powyższym cechom droga hamowania auta wyposażonego w ogumienie dostosowane do panujących warunków pogodowych może skrócić się nawet o 30% w porównaniu do opon letnich. Nie warto również oszczędzać na oponach całorocznych. Sprawdzą się one tylko w przypadku samochodów kompaktowych, które poruszają się przede wszystkim po mieście. W warunkach zimowych struktura opon całorocznych nie zapewni tak wysokiej przyczepności do jezdni, jak opony zimowe.

Stan płynów eksploatacyjnych


Przygotowując auto do zimy, istotne jest, aby dodatkowo zrobić przegląd płynów eksploatacyjnych. Szczególnie ważna jest temperatura krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia, która nie powinna być wyższa niż – 37°C. Ważna jest również regularna wymiana płynu hamulcowego. Aby układ hamulcowy pracował w minusowych temperaturach bez zakłóceń, płyn powinien być niskiej lepkości. Dodatkowo na czas zimy warto zainwestować w syntetyczny olej silnikowy, który gwarantuje łatwy start silnika w warunkach niskiej temperatury, a także skróci czas dotarcia oleju do najdalszych węzłów tarcia. Sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynów eksploatacyjnych jest niezwykle proste. Wystarczy pobrać próbki płynów np. za pomocą strzykawki, a następnie wlać je do niewielkich naczyń i wstawić do zamrażalnika. Jeżeli po 2-3 h płyny pozostaną w formie cieczy, ich temperatura krzepnięcia jest odpowiednia.

fot. mat. prasowe

Jak przygotować auto do zimy?

Przed rozpoczęciem zimy warto sprawdzić akumulator.


Uszczelki, zamki, wycieraczki


Przygotowanie auta do zimy to również dbałość o gumowe uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika, które należy posmarować silikonem lub wazeliną techniczną, co zapobiegnie ich przymarzaniu oraz uszkodzeniu podczas otwierania samochodu przy temperaturze poniżej zera. Na wypadek zamarzniętego zamku warto nosić przy sobie odmrażacz do zamków.

Istotne znaczenie szczególnie o tej porze roku ma również stan wycieraczek. Zanim wyruszymy w podróż autem, powinniśmy sprawdzić, czy wycieraczki nie przymarzają do szyby. Jeżeli wycieraczki słabo zbierają brud to znak, że ich pióra się zużyły i należy je wymienić na nowe. Istotny wpływ na ich jakość ma również płyn do spryskiwaczy. Powinien być on przede wszystkim odporny na zamarzanie, mieć dobre właściwości myjące, dobrze smarować gumowe pióra wycieraczek oraz być neutralny dla gumy i powłoki lakierniczej.

Dodatkowe wyposażenie


Przygotowanie auta do zimy to także wyposażenie go w dodatkowy sprzęt. Przydatne są szczególnie: zmiotka, skrobaczka lub ewentualnie odmrażacz do szyb w płynie oraz nieprzemakalne rękawice. Dodatkowo użyteczne okazać się mogą przewody rozruchowe, linka holownicza oraz łańcuchy śniegowe, które możemy wozić w bagażniku. Pamiętajmy również o konieczności posiadania kamizelki odblaskowej, która zapewni kierowcy widoczność w razie konieczności dokonania naprawy pojazdu.

Ubezpieczenie z pakietem assistance


W zimie szczególnie przydatne okazują się usługi assistance, które gwarantują całodobową pomoc na drodze. Wyniki Ogólnopolskiego Badania Assistance przeprowadzonego na zlecenie Europ Assistance Polska pokazują, że to właśnie assistance samochodowy jest najpopularniejszy wśród Polaków – posiada je 91% kierowców, a 87% badanych uważa, że holowanie pojazdu jest najbardziej przydatnym świadczeniem. Jednakże pakiety assistance oferują szerszy zakres usług: usprawnienie na miejscu zdarzenia, dowóz paliwa, organizację noclegu dla kierowcy i pasażerów w razie konieczności pozostawienia niesprawnego pojazdu warsztacie, możliwość wynajmu pojazdu zastępczego lub kontynuację podróży innymi środkami transportu. Warto rozszerzyć podstawową polisę OC o świadczenia assistance, by w razie awarii lub kolizji móc skorzystać z szeregu przydatnych świadczeń.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • przegląd auta

    nikolet89 / 2017-11-21 11:39:59

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2017-11-21 11:40:26)

    Generalnie moim zdaniem przed zimą dobrze jest oddać auto do przeglądu żeby mieć właśnie pewność, że jest do niej dobrze przygotowane, ja załatwiłam to już w auto serwis wadowicka jak opony zmieniałam i teraz nie muszę tkwić w kolejkach z tymi, którym się o takich rzeczach na ostatnią chwilę przypomina odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

  • janusz.z / 2017-11-28 21:18:18

    Też już posprawdzałem co i jak i wyszło że klocki i tarcze do wymiany. Zamówiłem z delphi i sie będe umawiał na wymiane bo z takimi rzeczami to nie ma żartów zwłaszcza jak jest ślisko na drodze odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: