eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jaką część wypłaty przeznaczamy na zakup OC?

Jaką część wypłaty przeznaczamy na zakup OC?

2018-05-29 12:12

Jaką część wypłaty przeznaczamy na zakup OC?

Jaką część wypłaty przeznaczamy na zakup OC? © jesada - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ceny OC dały nam ostatnio popalić. Największe obciążenie musieli odczuwać młodzi kierowcy, w przypadku których składka OC stanowiła przeciętnie 90% średniej miesięcznej pensji. A jak wyglądało to w innych grupach wiekowych? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza analiza przeprowadzona przez porównywarkę ubezpieczeń Rankomat.pl.
Przeciętna ubiegłoroczna pensja statystycznego Kowalskiego sięgnęła w minionym roku 3223 zł netto. Z kolei średnia składka OC, jaką przyszło nam płacić w tym okresie opiewała na 779 zł, stanowiąc tym samym 1/4 (24%) miesięcznego wynagrodzenia. Rankomat.pl przyjrzał się, dla czyjej kieszeni ubezpieczenie samochodu było największym obciążeniem.

Młodzi kierowcy, czyli najniższe pensje, najwyższe OC


Mediana wynagrodzeń Polaków w wieku 18-25 lat sięgnęła w minionym roku kwoty 2200 zł netto, czyniąc ich tym samym najgorzej zarabiającą grupą wiekową nad Wisłą. Jednocześnie nie od dziś wiadomo, że to właśnie młodzi kierowcy za OC płacą najwięcej. W minionym roku przeciętna składka OC dla początkującego kierowcy wyniosła 1950 zł, czyli pochłonęła niemal całe (90%) jego miesięczne wynagrodzenie.

W zdecydowanie lepszej sytuacji zarówno pod względem wynagrodzenia, jak i kosztu OC, znalazły się osoby między 26. a 30. rokiem życia. Płaciły za obowiązkowe ubezpieczenie 994 zł, a zarabiały 2818 zł. Polisa pochłonęła 35% ich miesięcznego dochodu.

fot. mat. prasowe

Jaką część wynagrodzenia przeznaczamy na zakup OC wg wieku

Średnio 90% swojego miesięcznego wynagrodzenia netto młodzi kierowcy musieli wydać w 2017 r. na zakup polisy OC.


Niższe składki dla najlepiej zarabiających


Najlepsze wynagrodzenia w 2017 r. otrzymywali Polacy między 30. a 40. rokiem życia, a cena OC była dla nich zdecydowanie niższa. W grupie wiekowej 31-35 lat stanowiła 22% miesięcznych zarobków. W przypadku niewiele starszych osób (36-40 lat) było to jeszcze mniej – tylko 19%.
Z reguły większe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów kierowców z tej grupy wiekowej wpływa na większą przychylność ubezpieczycieli. Duża część tych osób posiada co najmniej kilkuletnią historię w OC, a często pełne, 60-procentowe zniżki za bezszkodową jazdę, co przekłada się na niższą cenę obowiązkowego ubezpieczenia - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjny rankomat.pl.

Sytuacja na rynku pracy również jest złożona. Choć wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od wielu czynników, m.in. branży, to znaczenie ma także doświadczenie pracownika. Im jest ono większe, tym zarobki z reguły są lepsze.

Najbardziej doświadczeni kierowcy płacą za OC najmniej, a ile zarabiają?


Na najniższe ceny obowiązkowej polisy mogli w ubiegłym roku liczyć kierowcy z największym doświadczeniem. Osoby z grupy wiekowej 41-50 lat oraz 51-64 lat płaciły za OC odpowiednio 690 oraz 678 zł. Co ciekawe, ich wynagrodzenie wcale nie było największe. W przypadku 40-latków cena ubezpieczenia stanowiła 21% miesięcznego wynagrodzenia. Najstarsi musieli na polisę przeznaczyć jeszcze więcej, bo 23% miesięcznych zarobków.

Zmiany w wynagrodzeniach i cenach OC od 2015 r.


Choć z roku na roku średnia krajowa sukcesywnie wzrasta, to kierowcy podkreślają, że cena obowiązkowej polisy komunikacyjnej wciąż dość znacząco obciąża ich budżet. Między 2016 r. a 2018 r. procentowy udział wydatków na OC w średnim miesięcznym wynagrodzeniu utrzymywał się na podobnym poziomie (między 21% a 24%). Najmniej na OC wydawaliśmy w 2015 r. – tylko 15% zarobków. Warto jednak pamiętać, że składka OC opłacana jest na cały rok, co oznacza, że przy zsumowaniu całorocznej pensji, jej udział w otrzymanym wynagrodzeniu będzie odpowiednio mniejszy. Biorąc pod uwagę roczne wynagrodzenie z 2017 r. było to tylko 2%.

fot. mat. prasowe

Średnie wynagrodzenie a cena OC

Najmniej na OC wydawaliśmy w 2015 r. – tylko 15% zarobków.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: