eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny benzyny: za co tak naprawdę płacimy?

Ceny benzyny: za co tak naprawdę płacimy?

2018-06-01 13:19

Ceny benzyny: za co tak naprawdę płacimy?

Tankowanie © zhu difeng - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Polscy kierowcy nie mają ostatnio łatwego życia. Nie dość, że ceny OC dość mocno poszybowały w górę, to jeszcze ich śladem podążyły ceny paliw. Dziś średnia cena benzyny to około 5,05 zł, co jest najwyższym poziomem od trzech lat. Co gorsza, wiele wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec podwyżek. Porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl ujawnia, za co tak naprawdę płacimy. Co składa się na ceny paliwa?

Przeczytaj także: Ceny benzyny w rękach Trumpa

Średnia stawka za litr benzyny to dziś 5,05 zł. Za samo paliwo płacimy 2,14 zł. Gdzie podziewa się reszta? Okazuje się, że aż 58% dzisiejszej ceny benzyny to podatek, akcyza, opłata paliwowa oraz marża stacji paliw. W przyszłym roku do tych kosztów dołączyć może tzw. opłata emisyjna, którą rząd ma zamiar dofinansowywać zakup nowych aut elektrycznych.

Specjaliści porównywarki rankomat.pl postanowili sprawdzić, jak w ostatnich latach zmieniały się ceny paliw oraz w jakim stopniu ich koszt obciąża budżety rodzimych kierowców.

fot. mat. prasowe

Co składa się na ceny benzyny?

Opłata za samo paliwo to nawet nie połowa ceny, którą płacimy na stacjach.


Jak zmieniały się ceny benzyny?


Wprawdzie ostatnie dni przyniosły nam dość spore podwyżki cen paliw, a dzisiejsza cena jest najwyższą od 3 lat, to jednak w historii zdarzyły się już wyższe pułapy cenowe. Od 2000 r., kiedy to litr benzyny kosztował zaledwie 2,83 zł, niemal każdego roku cena szła w górę. Szczyt osiągnęła w 2012 r. – 5,58 zł.

Nagłe wzrosty cen paliw niemal zawsze powiązane są z sytuacją polityczną oraz wahaniami cen ropy naftowej na światowych giełdach. W ostatnich dniach cena za baryłkę ropy wciąż rośnie i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się nagle odwrócić.

fot. mat. prasowe

Jak zmieniały się ceny benzyny w Polsce?

5,05 zł to najwyższy poziom cenowy od 3 lat.


W którym województwie paliwo jest najdroższe?


Obecnie najwięcej kosztuje benzyna w województwie warmińsko-mazurskim (5,18 zł). Niewiele taniej jest w zachodnio-pomorskim oraz dolnośląskim (5,12 zł). Najmniej na paliwo wydamy w województwie opolskim (4,96 zł).

Tylko w trzech województwach cena nie przekroczyła jeszcze 5 zł za litr, jednak nawet w najtańszym województwie opolskim, niebezpiecznie zbliża się do tej kwoty.

fot. mat. prasowe

Ile płacimy za benzynę?

Obecnie najwięcej kosztuje benzyna w województwie warmińsko-mazurskim.


Drogo, ale prawie najtaniej w Europie


Choć ceny paliwa drastycznie wzrastają, to i tak są jednymi z najniższych w Europie. Polska zajmuje bowiem 4. miejsce pod względem najniższych stawek za litr paliwa. Taniej jest jedynie w Bułgarii, Rumunii, Turcji i Kosowie.

Podczas, gdy średnia cena paliwa w Europie wynosi 5,90 zł to w Polsce płacimy tylko 5,04 zł, czyli 15% mniej. Najdrożej jest w Holandii – aż 36% więcej niż w Polsce.

fot. mat. prasowe

Ceny benzyny w Europie

Na tle innych państw ceny benzyny w Polsce nie są wygórowane.


Ile litrów paliwa możemy kupić za średnią pensję?


W 2000 r. średnia pensja netto wynosiła 1291 zł. Przy ówczesnych cenach benzyny, można było jej kupić 456 l. Przy obecnych stawkach miesięcznego wynagrodzenia oraz obowiązujących cenach paliw, możemy go kupić aż 241 l więcej.

fot. mat. prasowe

Ile litrów benzyny możemy kupić za średnią pensję?

Za średnią pensję kupimy dziś znacznie więcej paliwa niż w 2000 roku.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny benzyny, ceny paliw, ceny ropy naftowej, PB 95

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: