eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › 5 rzeczy, które wpływają na wysokość ceny AC

5 rzeczy, które wpływają na wysokość ceny AC

2018-09-12 00:36

5 rzeczy, które wpływają na wysokość ceny AC

Co wpływa na wysokość ceny AC? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polscy kierowcy dość często wychodzą z założenia, że autocasco to produkt o nieskomplikowanej konstrukcji, więc nad jego wyborem nie ma co zbyt długo deliberować. Z tego też powodu w podejmowaniu decyzji kierują się wyłącznie ceną czy też renomą ubezpieczyciela. Tymczasem duże różnice pomiędzy składkami oferowanymi przez poszczególne firmy nie biorą się znikąd. Diabeł tkwi w szczegółach. Co wpływa na wysokość ceny i na co zwracać uwagę?
Różnorodność oferty w zakresie autocasco potwierdza Piotr Bartos, Country Manager Insly w Polsce:
– AC jest produktem dostępnym w wielu wariantach, które różnią się znacząco zakresem oferowanej ochrony. Jednym z tych obszarów jest np. assistance. Można kupić polisę zapewniającą zróżnicowany katalog napraw i zapewnienie samochodu zastępczego, ale dostępne są również ubezpieczenia zakładające wyłącznie pokrycie kosztów holowania do najbliższego warsztatu partnerskiego. Szczególną uwagę należy poświęcić także sposobom realizacji napraw oraz wysokości udziału własnego w jej kosztach – podkreśla.

Poniżej przedstawiamy 5 kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru polisy AC:

Miejsce ewentualnej naprawy


Warto mieć świadomość, że standardowo oferowane polisy AC zakładają możliwość korzystania wyłącznie z usług warsztatów będących partnerami ubezpieczyciela. Ich lista jest przeważnie długa, co jest gwarancją uzyskania pomocy w każdym zakątku naszego kraju. Przy droższych opcjach ubezpieczenia zyskujemy jednak możliwość naprawienia pojazdu także w warsztatach niezależnych. Niektóre towarzystwa mogą także naliczać dodatkową opłatę za możliwość korzystania z serwisów ASO.

Rodzaj używanych w naprawie części


Nie tylko miejsce wykonania naprawy decyduje o wysokości składki za polisę, ale także producent części, które zostaną do niej użyte. Osoby, które życzą sobie, żeby serwis użył wyłącznie elementów oryginalnych, sygnowanych logo producenta pojazdu, muszą liczyć się ze zwiększeniem składki. Warto jednak pamiętać, że pod pojęciem „części alternatywnych” kryje się kilka rodzajów części. Mogą to być zarówno podzespoły produkowane przez podwykonawców współpracujących z wytwórcą samochodu (nieróżniące się jakością od montowanych fabrycznie), jak i części porównywalnej jakości, a także zamienniki o mniejszej trwałości. Dlatego decydując się na wariant ubezpieczenia zakładający użycie nieoryginalnych elementów, należy się upewnić, do której grupy się one zaliczają.

Udział własny i franszyza redukcyjna


Elementem, który ma największy wpływ na ewentualne obniżenie składki za polisę AC, jest zgoda ubezpieczonego na samodzielne pokrycie części kosztów związanych z naprawą pojazdu, w postaci udziału własnego bądź franszyzy redukcyjnej.
– Udział własny ubezpieczonego określany jest zazwyczaj procentowo w stosunku do sumy ubezpieczenia lub wysokości odszkodowania. Im ten procent jest wyższy, tym niższa składka za polisę. Podobnie działa również franszyza redukcyjna, której wartość wyrażona jest dokładną kwotą. Wpływ wysokości udziału własnego czy franszyzy redukcyjnej na ostateczną cenę ubezpieczenia różni się jednak w zależności od towarzystwa. Dlatego, wybierając autocasco, warto porównać kilka ofert, co dzięki nowoczesnym programom do kalkulacji składek nie zajmuje wiele czasu – dodaje Piotr Bartos z Insly.

Należy także pamiętać, że większość ubezpieczycieli już w podstawowych warunkach ubezpieczenia zakłada próg wydatków, których nie można pokryć polisą (tzw. franszyza integralna), np. gdy wartość szkody wynosi mniej niż 300 zł. Istnieje możliwość zmiany tego warunku, ale trzeba się wtedy liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia.

fot. mat. prasowe

5 rzeczy, które wpływają na wysokość składki za polisę AC

Nie tylko miejsce wykonania naprawy decyduje o wysokości składki za polisę, ale także producent części, które zostaną do niej użyte.


Zakres assistance


Kolejnym elementem możliwym do modyfikacji na etapie zakupu polisy autocasco jest skala usług pomocowych, na które możemy liczyć w razie awarii lub wypadku drogowego. Ich podstawowy zakres obejmuje zazwyczaj naprawę na miejscu zdarzenia (o ile to możliwe, a jej koszty mieszczą się w wysokości wybranej sumy ubezpieczenia) i holowanie do najbliższego warsztatu. Za dodatkową opłatą można jednak zwiększyć, czasem znacząco, katalog świadczeń assistance. Pomoc można rozszerzyć m.in. o: holowanie do wybranego przez nas serwisu (zgodnie z limitem kilometrów), dowóz paliwa, pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyków, zakwaterowanie na czas naprawy (jeżeli do zdarzenia dojdzie poza miejscem zamieszkania) czy też specjalistyczną pomoc na autostradzie.

Ubezpieczenie szyb


Co do zasady polisy autocasco nie obejmują uszkodzeń szyb w samochodzie. Ochrona tych elementów samochodu jest przedmiotem dodatkowej umowy ubezpieczenia. Mimo że nie jest to obowiązkowe rozszerzenie ochrony, warto rozważyć jego zakup, zwłaszcza że ewentualne skorzystanie z niego nie wiąże się z utratą zniżek na AC. Standardowa polisa gwarantuje naprawę lub wymianę szyb czołowej, tylnej i bocznych. Osoby posiadające samochód z szyberdachem bądź szybą panoramiczną powinny pamiętać, że te elementy samochodu są co do zasady wyłączone z tego typu ochrony, a ich ewentualna naprawa będzie zrealizowana w ramach autocasco.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Porównywarka ubezpieczeń

    Ekspert Superpolisy / 2018-09-20 16:21:29

    Na ceny OC/AC mają wpływ różne czynniki. Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest poza tym bardzo niestabilny. Warto przy wyborze polisy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Superpolisy. Ceny warto sprawdzać na bieżąco, a porównanie różnych ubezpieczycieli pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • janusz.z / 2018-09-27 14:01:59

    Ja to chyba z ac zrezygnuje bo to duży koszt a okolica spokojna, żadnych kradzieży. Z oc mam wszystkie zniżki bo żadnych wypadków, a części oe delph wkładam więc fura chodzi jak w zegarku. Trzeba szukać oszczędności gdzie sie da, bo ceny paliwa wysokie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: