eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Autocasco nie ochroni nas w Rosji?

Autocasco nie ochroni nas w Rosji?

2018-09-10 09:52

Autocasco nie ochroni nas w Rosji?

Kradzież samochodu © animaflora - Fotolia.com

Udajesz się w podróż samochodem po Europie? Wczytaj się w warunki autocasco i assistance. O ile bowiem z ochroną nie powinno być kłopotu na terenie Europy Zachodniej czy krajów basenu Morza Śródziemnego, to już na wschodzie kontynentu (Rosja, Ukraina, Mołdawia oraz Białoruś) ochrona może nie zadziałać.

Zwykle nie otrzymamy odszkodowania za kradzież auta w Rosji …


Co do zasady, standardowe polisy autocasco przeważnie obejmują nie tylko teren Polski, ale również inne kraje Europy. Jego posiadacz powinien jednak zweryfikować, czy ubezpieczyciel zagwarantował mu ochronę również na europejskim terenie Turcji i Rosji. W ramach standardowo oferowanego AC najczęściej możemy liczyć na ochronę również na terenie krajów basenu Morza Śródziemnego.
„Taką politykę w zakresie ubezpieczeń autocasco prowadzi między innymi Allianz, Benefia, Ergo Hestia, PZU i Warta. Wspomniane zakłady ubezpieczeń uwzględniły fakt, że polscy turyści oprócz krajów europejskich chętnie zwiedzają również niektóre państwa położone na peryferiach Afryki oraz Azji” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czujnym trzeba być natomiast, udając się na wschód naszego kontynentu. Mowa tu np. o Rosji, Ukrainie, Mołdawii czy Białorusi. Doświadczenie pokazuje bowiem, że w przypadku tych krajów polityka ubezpieczycieli bywa różna. Przykładowo AC oferowane przez Avivę w ogóle nie działa na terenie Rosji, a wyłączenia dotyczące kradzieży auta obejmują obszar Białorusi, Ukrainy oraz Mołdawii.
„Wyłączenie tylko kradzieżowej ochrony z autocasco w granicach Rosji, Białorusi, Mołdawii oraz Ukrainy jest rozwiązaniem najczęściej stosowanym przez krajowe zakłady ubezpieczeń. Taka polityka ubezpieczycieli stanowi po prostu odpowiedź na plagę kradzieży samochodów, która pozostaje dużym problemem w Europie Wschodniej” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. animaflora - Fotolia.com

Kradzież samochodu

Wyłączenie kradzieżowej ochrony z autocasco w granicach Rosji, Białorusi, Mołdawii oraz Ukrainy jest rozwiązaniem najczęściej stosowanym przez krajowe zakłady ubezpieczeń.


Ograniczenia dotyczące assistance bywają zupełnie inne niż w AC


Dla kierowców wybierających się na teren Europy Wschodniej, ważną wiadomością jest to, że niektórzy ubezpieczyciele inaczej określają terytorialny zakres ochrony z assistance oraz autocasco. Analiza ekspertów Ubea.pl wskazuje, że ograniczeń terytorialnych (poza Mołdawią), nie znajdziemy w OWU standardowych ubezpieczeń assistance oferowanych przez firmę Proama. W przypadku assistance z Avivy, wyłączenie ochrony dotyczy tylko Rosji. Terytorialny zakres ochrony dla AS i AC inaczej definiuje też np. Allianz.
„Warto jednak pamiętać, że te informacje były aktualne w sierpniu 2018 roku, a OWU polis komunikacyjnych zmieniają się dość często. Właśnie dlatego przed wyjazdem na teren Europy Wschodniej, trzeba sprawdzić aktualne warunki kupowanego ubezpieczenia AC i AS” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: