eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Ubezpieczenie AC. Jak ubezpieczyć pojazdy o „niezwykłym” przeznaczeniu?

Ubezpieczenie AC. Jak ubezpieczyć pojazdy o „niezwykłym” przeznaczeniu?

2020-12-03 09:42

Ubezpieczenie AC. Jak ubezpieczyć pojazdy o „niezwykłym” przeznaczeniu?

Nie każde auto może mieć AC? © fot. mat. prasowe

Ubezpieczenie AC to dobrowolna polisa, która chroni przed kradzieżą, zniszczeniem czy utratą pojazdu. Warto jednak pamiętać, że na przewidziane w polisie odszkodowanie możemy liczyć tylko w przypadku, gdy chroniony samochód czy motocykl używane są zgodnie z przeznaczeniem. Z tego też powodu zatajenie przed ubezpieczycielem faktu, że samochód służy do przewozów pasażerskich, a motor do jazdy po torze, jest zdecydowanie nietrafionym pomysłem.

Przeczytaj także: Po najtańsze OC do Link4

Co do zasady, ochrona wynikająca z AC zadziała wówczas, gdy ubezpieczany pojazd służy do "zwykłej" jazdy. Co należy przez to rozumieć? Jak wyjaśnia Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group, oznacza to nic innego niż to, że kierowca przemieszcza się samochodem czy motorem w celach prywatnych.

Nie oznacza to jednak, że ubezpieczeniem AC nie można objąć innego pojazdu. Przeciwnie, z pewnym jednak zastrzeżeniem.
Jeżeli auto służy jako narzędzie do np. zarabiania na przewozie osób lub do amatorskich treningów na torze rajdowym, nie jest objęte ochroną w ramach standardowej umowy ubezpieczenia AC. Z reguły nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak się stało, ale właściciel musi to dodatkowe, nieoczywiste przeznaczenie auta zgłosić przy zakupie polisy – tłumaczy Damian Andruszkiewicz.

fot. mat. prasowe

Nie każde auto może mieć AC?

Ddriftujesz lub ścigasz się po torze swoim autem? Wspomnij o tym swojemu ubezpieczycielowi przy zakupie autocasco. Unikniesz problemów po szkodzie.


Warto wiedzieć, że nie każdy ubezpieczyciel zgodzi się na włączenie do ochrony niestandardowego ubezpieczenia pojazdu. Część firm nie ma z tym problemu. Na przykład w Compensie do ochrony można włączyć pojazdy używane:
  • jako rekwizyty,
  • do jazd próbnych i testowych oraz demo,
  • podczas rajdów, jazd treningowych i konkursowych,
  • do nauki jazdy,
  • jako taksówki i do przewozu osób za opłatą,
  • do poruszania się po płycie lotniska,
  • do zarobkowego wynajmowania pojazdu (rent a car),
  • do przewożenia przesyłek kurierskich i ekspresowych,
  • do wykonywania usług holowniczych,
  • do celów specjalnych (np. przez Siły Zbrojne RP, policję czy straż graniczną),
  • do przewozu paliw, gazów i materiałów niebezpiecznych.

Podstawowy zakres ubezpieczenia AC (uszkodzenie, zniszczenie, utrata pojazdu) można rozszerzyć o dodatkowe produkty, np. assistance, NNW, ubezpieczenie szyb, opon czy bagażu.
Zgłoszenie ubezpieczycielowi przy zakupie polisy „niezwykłego” przeznaczenia samochodu pozwoli kierowcy skorzystać również z rozszerzeń AC. To oczywiście dobrowolne – kierowca sam decyduje, które z dodatków są mu potrzebne. Wybierać może spośród wielu opcji, np. u nas ubezpieczenia komunikacyjne można rozbudować o kilkanaście różnych opcji – dodaje Damian Andruszkiewicz.

Jazda po torze nie blokuje odszkodowania z OC


Kierowcy najczęściej kupują ubezpieczenie AC w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC) – ono chroni właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami szkód, które wyrządzi innym uczestnikom ruchu drogowego. Odpowiedzialność za nie przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Czy robi to, jeśli pojazd w momencie szkody służył do jazdy niezgodnie ze swoim „zwykłym” przeznaczeniem?
Tak. Obowiązkowe OC działa w oparciu o przepisy ustawy, a ta wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela jedynie w kilku przypadkach, np. w jeśli dojdzie do skażenia środowiska. Nie ma wśród nich zapisu o tym, że samochodem osobowym nie można np. jeździć po torze treningowym – mówi Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: