eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Ciężarówki: co decyduje o ich wartości rezydualnej?

Ciężarówki: co decyduje o ich wartości rezydualnej?

2015-01-27 13:39

Ciężarówki: co decyduje o ich wartości rezydualnej?

Ciężarówki © TTstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rynek aut ciężarowych nie jest jednorodny i ze względu na swoją wielkość, dzieli się na trzy podstawowe grupy: samochody dystrybucyjne (dopuszczalna masa całkowita 7,5-18t), do transportu międzynarodowego (d.m.c. 18-26t oraz budowlane (d.m.c.do 32t). Wartość pojazdów z każdej grupy zachowuje się w indywidualny sposób, ponieważ zależy od specyficznych wymagań i uwarunkowań ściśle związanych ze sposobem użytkowania.

Przeczytaj także: W 2014 więcej nowych samochodów użytkowych niż rok wcześniej

Samochody dystrybucyjne służą głównie do obsługi rynku wewnętrznego (krajowego). Dominują tu podwozia z różnego rodzaju zabudowami. Wielkość sprzedaży i tempo spadku wartości zależy od ekonomicznej sytuacji w danym państwie. W ciągu ostatnich lat sprzedaż nowych pojazdów tego typu stanowiła margines całego potencjału rynku. Jest to efektem przede wszystkim dużej podaży samochodów używanych z Unii Europejskiej oraz małej ilości dużych flot. Największym zainteresowaniem cieszą się samochody o d.m.c. do 12t, które często wykorzystuje się do bliskiego transportu międzynarodowego, ponieważ nie obejmuje ich niemiecki system poboru opłat na autostradach.

Uwaga na kryzysy


Pojazdy budowlane to głównie wywrotki, betonomieszarki i wszelkiego rodzaju auta obsługujące place budów, często wyposażone w załadunkowe żurawie hydrauliczne. Sprzedaż i utrata wartości tego typu ciężarówek podlega zmianom wraz z sytuacją w branży budowlanej. Kilka lat temu popyt napędziły inwestycje infrastrukturalne (autostrady), mieszkaniowe oraz Euro 2012. Potem sytuacja odwróciła się, nastąpiły lata zdecydowanie gorsze, a obecnie rynek powoli wraca na właściwe tory. Sprzedaż nowych samochodów budowlanych stanowi zaledwie mały fragment rynku, co wynika po części z niepewnej sytuacji gospodarczej oraz pozostających wciąż w eksploatacji aut zakupionych parę lat temu. Ich ceny zakupu nierzadko przekraczają 100 000 euro netto, więc okres amortyzacji jest długi, poza tym charakteryzują się długowiecznością ze względu na niewielkie przebiegi. Najpopularniejsze są czteroosiowe wywrotki z napędem na dwie lub trzy osie.

Największy udział w polskim rynku samochodów ciężarowych mają pojazdy do transportu międzynarodowego. Dominują tu ciągniki siodłowe, tworzące zestawy drogowe wraz z naczepami oraz zestawy kubaturowe składające się z trzyosiowych podwozi z przyczepami. Ich sprzedaż w Polsce jest względnie wysoka, chociaż bardzo mocno uzależniona od jakichkolwiek zawirowań ekonomicznych w Europie. Różnego rodzaju embarga lub kryzysy burzą przewidywania zarówno co do wolumenu sprzedaży, jak i popytu na pojazdy używane, co w konsekwencji przekłada się na problemy z wyznaczeniem ich przyszłych (rezydualnych) wartości.

fot. TTstudio - Fotolia.com

Ciężarówki

Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji gospodarczej, szczególnie w ostatnich latach, każde przewidywanie wartości ciężarówki obarczone jest błędem.


Jak najmniejszy błąd


Najczęściej spotykanym błędem przy ich obliczaniu jest oparcie się na aktualnej, chwilowej sytuacji rynkowej. Cykle koniunktury gospodarczej przypominają z grubsza sinusoidę, za którą podąża wartość ciężarówek, a nie mamy możliwości sprawdzenia, w jakiej fazie tego cyklu aktualnie jesteśmy. Jeśli w górnej (dobra koniunktura) to w perspektywie kilkuletniej możemy znacznie przeszacować przyszłą wartość. Oznacza to problem z odsprzedażą pojazdu na rynku wtórnym. Jeśli aktualna sytuacja jest zła, łatwo niedoszacować RV, narażając się na dotkliwą stratę.
Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji gospodarczej, szczególnie w ostatnich latach, każde przewidywanie wartości ciężarówki obarczone jest błędem. Chodzi więc o to, żeby ten błąd był jak najmniejszy. Eurotax opracował unikalną metodę statystyczną wspomagającą wyznaczanie RV ciągników siodłowych, pozwalającą zminimalizować ryzyko popełnienia grubej pomyłki. Wynikiem nie są dokładne i precyzyjne kwoty, bo się ich wyznaczyć nie da, ale rząd wartości, który należy uznać za bezpieczny z punktu widzenia zysków i strat.

Euro mile widziane


W przeciwieństwie do pozostałych grup samochodów, wartość rezydualna ciężarówek jest wyznaczana kwotowo w euro. Nie istnieje coś takiego jak stały cennik ciężarówek, każdy kontrakt podlega indywidualnym negocjacjom, wobec czego brakuje jednoznacznego punktu odniesienia do wyznaczenia wartości procentowych. Waluta europejska jest powszechnie akceptowana i stosowana w handlu pojazdami ciężarowymi, a także uniezależnia RV od możliwych zmian kursowych w perspektywie kilku lat.

Jak już wcześniej wspomniałem, o wartości rezydualnej ciężarówek decyduje klimat ekonomiczny. Należy jednak pamiętać o drugo- i trzeciorzędnych parametrach mających wpływ na RV. Najważniejszy z nich jest typ samochodu. Zdecydowanie najkorzystniejszą cenę przy odsprzedaży będzie miał samochód najbardziej uniwersalny, a do takich zaliczają się ciągniki siodłowe z wysoką kabiną sypialną i normalną wysokością ramy. Trzyosiowe podwozia albo ciągniki typu Mega, pomimo że droższe w zakupie, zdecydowanie tracą na wartości wraz z biegiem czasu. Decyduje o tym specjalistyczne przeznaczenie, głównie do wielkopojemnego transportu międzynarodowego. Eksploatacja takich pojazdów zgodnie z przeznaczaniem trwa około 5-6 lat, a potem musi je wchłonąć rynek krajowy, a tu nie sprawdzają się one tak dobrze, jak zwykły ciągnik.

 

1 2

następna

oprac. : Truck & Business Polska Truck & Business Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: