eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Odszyfrujmy oznaczenia na oponach

Odszyfrujmy oznaczenia na oponach

2015-03-06 10:29

Odszyfrujmy oznaczenia na oponach

Oznaczenie na oponie © fot. mat. prasowe

195/65R15 91 H, 225/55 R17 97 W, 185/80R14. Te ciągi cyfr i liter laikowi mogą się wydać kompletnie enigmatyczne. Zmotoryzowani powinni wiedzieć, że są to oznaczenia, jakie możemy znaleźć na oponach samochodowych. Jednak wiedza skąd one pochodzą to jedno, a zrozumienie - drugie. Eksperci Oponeo.pl wyjaśniają znaczenie symboli na ogumieniu.

Przeczytaj także: Od 1 maja 2021 nowe etykiety na oponach samochodowych. Co się zmienia?

Podstawowe informacje płynące z napisów umieszczonych na ścianie bocznej opony dotyczą rozmiaru, daty i miejsca produkcji, indeksów ładowności i prędkości, sposobu ich montażu (przydatne dla wulkanizatorów), a także ewentualnych homologacji do danego auta. Pozostałe dane są dla kierującego mniej istotne, ponieważ nie mają znaczenia podczas użytkowania ogumienia.

Rozmiar opony oraz indeksy nośności i prędkości


Przykład: 195/65R15 91 H

195 – Szerokość przekroju, która jest wyrażona w milimetrach. W standardowej oponie mierzona jest pomiędzy bokami opony. W oponach typu slick oraz semi-slick szerokość może być wyrażona w centymetrach. Mierzona jest wtedy powierzchnia styku opony z nawierzchnią.

65 – Profil opony – jest to wartość procentowa, wyrażająca wysokość boku opony w stosunku do jej szerokości. W tym przypadku: 65% oznacza 126,7 mm.

UWAGA: Jeżeli profil opony nie jest podany, np. 185R14, oznacza to, iż jest to tak zwany pełen profil, czyli 80. Można w takiej sytuacji zamontować również oponę 185/80R14.

R – Opona radialna - informacja o budowie opony.

15 – Średnica osadzenia – średnica felgi wyrażona w calach. Wartość ta musi bezwzględnie odpowiadać średnicy felgi, na której ma być montowana opona.

91 – Indeks nośności – jest on ściśle związany z konkretnym rozmiarem opony. W danym rozmiarze mogą występować maksymalnie 3 indeksy ładowności. Zawsze należy go dopierać do auta, jakim się poruszamy.

UWAGA: Na oponach dostawczych oraz ciężarowych występują dwa indeksy nośności, np. 104/102. Oznacza to, że takie ogumienie można zostać zamontowane na tzw. bliźniaku. Takie opony pod wpływem nacisku na jedną oponę osiągają nośność 104, natomiast w parze, przy większym ciężarze 102 każda.

H – Indeks prędkości – informuje nas o maksymalnej, zalecanej przez producenta opon, prędkości z jaką możemy na nich jeździć.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: