eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Surowe kary dla pijanych kierowców. Sejm zdecydował

Surowe kary dla pijanych kierowców. Sejm zdecydował

2015-03-22 20:39

Surowe kary dla pijanych kierowców. Sejm zdecydował

Sejm przyjął ustawę zaostrzającą kary dla pijanych kierowców © Jiri Hera - Fotolia.com

Pijani kierowcy będą bardzo surowo karani. Sądy będą miały obowiązek zabierać prawo jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Recydywiści w prowadzeniu "na podwójnym gazie" utracą prawo jazdy dożywotnio. Pijani kierowcy będą również surowo karani finansowo. Sejm ostatecznie przyjął projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Ustawa została przekazana do podpisu przez prezydenta.

Przeczytaj także: Mniej wypadków drogowych i ofiar. Zasługa nowego prawa?

Nowelizacja Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw, wprowadza rozwiązania mające - w zamierzeniu rządu, który wystąpił z inicjatywą zamian - poprawić bezpieczeństwa na drogach oraz zadośćuczynić ofiarom wypadków.

Pijani kierowcy: koniec pobłażania

Sejm zdecydował, że kierowcy, którzy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu, jak i środków odurzających, będą obowiązkowo pozbawiani przez sąd prawa jazdy. W przypadku gdy zostaną złapani po raz pierwszy, utracą prawo jazdy na 3 do 15 lat, recydywiści stracą zaś uprawnienia dożywotnio.

Utrata prawa jazdy to nie jedyna kara przewidziana dla pijanych kierowców. Sądy będą miały obowiązek orzekać wobec takich kierowców obowiązek wpłaty na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kierowcy złapani po raz pierwszy zapłacą co najmniej 5 tys. zł, zaś recydywiści minimum 10 tys. zł. Dodatkowo, kierowcy, którzy po alkoholu spowodowali wypadek w którym doszło do ofiar śmiertelnych lub czyjegoś kalectwa, będą musieli zapłacić na rzecz pokrzywdzonego lub jego rodziny nawiązkę w wysokości minimum 10 tys. zł.

Alkolock szansą dla ukaranych

Osoby z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów będą mogły po pewnym czasie ponownie usiąść za kierownicą samochodu, jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, zgodę będzie musiał wyrazić sąd, o ile uzna, że osoba taka nie będzie stanowić zagrożenia w ruchu. Po drugie, samochód którym będzie się mogła taka osoba poruszać, będzie musiał być wyposażony w tzw. blokadę alkoholową (alkolock), czyli specjalne urządzenie uniemożliwiające włączenie silnika, gdy poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę przekroczy określoną wartość. Możliwość ubiegania się o zgodę na jazdę pojazdem z alkolockiem kierowcy ukarani czasowym zakazem prowadzenia pojazdów uzyskają najwcześniej po upływie połowy czasu, na który orzeczono zakaz, a w przypadku zakazów dożywotnich – po upływie 10 lat.

Jazda bez uprawnień surowo karana

Zgodnie z ustawą, jazda bez prawa jazdy, w sytuacji gdy zostało wcześniej odebrane, będzie przestępstwem karanym grzywną, ograniczeniem wolności lub do 2 lat więzienia. Z kolei osobom złapanym na prowadzeniu samochodu bez prawa jazdy, którego nigdy nie miały, grozić będzie - oprócz obowiązującej już sankcji grzywny - zakaz prowadzenia pojazdów.

Wyrok do publicznej wiadomości

Wyroki sądów w sprawach pijanych kierowców będą mogły być publikowane w Biuletynach Informacji Publicznej. Dodatkowo, za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym prawo jazdy będzie zatrzymywane na 3 miesiące. Taka sama kara dotknie kierowców za przewożenie w samochodzie większej liczby osób niż dozwolona. Z kolei kierowcy, którzy w ciągu dwóch lat od otrzymania prawa jazdy popełnią 3 wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji utracą uprawnienia do kierowania pojazdami.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: