eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Pijany kierowca: statystyki znowu w górę

Pijany kierowca: statystyki znowu w górę

2019-09-18 00:15

Pijany kierowca: statystyki znowu w górę

Więcej nietrzeźwych za kierownicą © fotofabrika - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czego najbardziej obawiamy się w kontekście niebezpieczeństw czyhających na nas na drogach? Bez wątpienia jest to zarówno niedoświadczenie i brawura, jak nieznajomość zasad ruchu drogowego czy brak kultury jazdy. W rankingu zagrożeń silną pozycję zajmują również kierujący pod wpływem alkoholu. I nie ma w tym nic zaskakującego, skoro policyjne statystyki ciągle pokazują, że pijany kierowca na drodze nie należy do rzadkości. W czasie tegorocznych wakacji zatrzymanych zostało o 1215 nietrzeźwych prowadzących więcej aniżeli rok wcześniej.

Przeczytaj także: Pijany kierowca gorszy niż pirat drogowy

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to jedna z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych, do których dochodzi na terenie Unii Europejskiej. W naszym kraju z winy pijanego kierowcy ginie statystycznie jedna osoba dziennie, a dziewięć doznaje obrażeń.

Wakacje 2019 z większą liczbą nietrzeźwych kierowców


Wprawdzie w sezonie wakacyjnym lat 2016-2018 mieliśmy do czynienia ze spadkiem liczby zatrzymań osób prowadzących na tzw. podwójnym gazie, to jednak najświeższe statystyki prezentują się nieco mniej optymistycznie. Okazuje się bowiem, że od 21 czerwca do 31 sierpnia br. policyjne patrole zatrzymały o 7% więcej nietrzeźwych kierowców aniżeli przed rokiem.

Od 2016 r. do 2018 r. policja zanotowała spadek liczby zatrzymanych w sezonie wakacyjnym nietrzeźwych kierowców. Bilans tegorocznego lata nie wygląda jednak optymistycznie. W okresie od 21 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. zatrzymano o 7% więcej osób prowadzących pojazd po spożyciu alkoholu niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

W soboty i niedziele łatwiej spotkać pijanego kierowcę


Najwięcej kierowców będących pod wpływem alkoholu zatrzymywano w ostatnich dniach tygodnia: niedziele (19,4%) i soboty (18,7%). W dni wolne od pracy częściej organizowane są spotkania towarzyskie, podczas których spożywany jest alkohol, co może przekładać się na liczbę osób nietrzeźwych wsiadających za kierownicę swojego samochodu.

fot. mat. prasowe

Nietrzeźwi kierowcy zatrzymani podczas wakacji

Bilans tegorocznego lata nie wygląda optymistycznie.


Ofiary śmiertelne wypadków w wakacje 2019 r.


Nietrzeźwi użytkownicy dróg powodują każdego roku około 3 tys. wypadków drogowych. Podczas letnich miesięcy, kiedy na drogach jest wzmożony ruch, dochodzi do nich częściej niż w okresie zimowym.

W czasie tegorocznych wakacji policja odnotowała 582 wypadki śmiertelne. Najbardziej niebezpiecznym województwem okazało się być mazowieckie (94 wypadki). Najmniej takich zdarzeń odnotowano natomiast w woj. lubuskim (12).

Co grozi za kierowanie pojazdem po alkoholu?


W Polsce, kierowca który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, popełnia wykroczenie lub przestępstwo. Za taki czyn, w najlepszym wypadku zostanie ukarany karą grzywny (od 50 zł do 5000 zł), a w najgorszym trafi do aresztu lub więzienia i otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów.

Bardziej rygorystyczne kary przewidziano w stosunku do pijanego kierowcy, który powoduje kolizję lub wypadek drogowy.

fot. mat. prasowe

Ofiary śmiertelne wypadków w wakacje

W czasie tegorocznych wakacji policja odnotowała 582 wypadki śmiertelne.


- Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania z polisy OC – mówi Urszula Pazio – Hrapkowicz, dyrektor operacyjny Rankomat. - Kierowca, który jest sprawcą kolizji lub wypadku musi więc zapłacić za wszystkie szkody z własnej kieszeni – dodaje.

Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu grozi również od 2 do 12 lat więzienia bez możliwości warunkowego zawieszenia kary, wysoka grzywna, a także odebranie prawa jazdy na co najmniej 3 lata.

fot. mat. prasowe

W który dzień tygodnia zatrzymano najwięcej nietrzeźwych kierowców

Najwięcej kierowców będących pod wpływem alkoholu zatrzymywano w ostatnich dniach tygodnia.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: