eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Większe kary dla pijanych kierowców

Większe kary dla pijanych kierowców

2014-06-10 15:29

Większe kary dla pijanych kierowców

Kary za jazdę po pijanemu © Andy Dean - Fotolia.com

Zaostrzone kary dla pijanych kierowców, prowadzenie pojazdu po odebraniu uprawnień jako przestępstwo, publiczne informowanie o kierowcach skazanych za prowadzenie pod wpływem alkoholu - to tylko kilka z propozycji mających umożliwić bardziej skuteczną walkę z pijanymi kierowcami. Rząd przyjął dziś projekt zmian Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw.

Przeczytaj także: Mniej wypadków drogowych i ofiar. Zasługa nowego prawa?

Rząd proponuje, by wobec osób, które w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środka odurzającego dokonały przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, ale też takich które uciekły z miejsca zdarzenia, sąd orzekał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres od lat 3 do lat 15.

Kierowcy powtórnie przyłapani na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu, pomimo wcześniejszego skazania za to samo przestępstwo, tracili by prawo jazdy już dożywotnio. Rezygnacja z takiej kary mogłaby nastąpić tylko w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.

Oprócz odebrania prawa jazdy, kierowcy prowadzący na "podwójnym gazie" auta byliby też karani finansowo. W przypadku skazania po raz pierwszy za prowadzenie w stanie nietrzeźwości samochodu, minimalna grzywna ma wynosić 5 tysięcy złotych, a w przypadku alkoholowych recydywistów minimalna grzywna ma wynosić już 10 tysięcy złotych.

Kierowca, który prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, a spowodował wypadek, którego następstwem była śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu (np. trwałe kalectwo) prawo jazdy straci dożywotnio. Odstąpienie od tej kary będzie możliwe, jeśli zaistnieją szczególnie uzasadnione okoliczności. kierowca taki zapłaci również nawiązkę w wysokości co najmniej 10 tys. złotych na rzecz poszkodowanych lub ich rodzin.

Rząd chce ponadto, by przestępstwem było prowadzenie pojazdów mechanicznych bez uprawnień, które zostały uprzednio cofnięte w ramach sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że osoby którym już sąd odebrał prawo jazdy za jazdę po pijanemu, a które mimo to siadają za kierownicą, będą już przestępcami. Kolejną z rządowych propozycji jest wprowadzenie możliwości podawania wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie stosownej informacji na stronie internetowej sądu.

Kierowcy skazani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości po odzyskaniu prawa jazdy będą musieli zamontować w samochodzie blokadę alkoholową, tzw. alkolock. Urządzenie takie uniemożliwi włączenie silnika, gdy poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wyniesie 0,1 mg alkoholu w 1 litrze. Alkolock będzie musiał być zainstalowany w samochodzie przez 3 lata, a informacja o tym, że dany kierowca może prowadzić pojazd tylko z blokadą będzie zakodowana w jego prawie jazdy.

Rząd proponuje też zaostrzenie kar w przypadku najczęściej popełnianych wykroczeń drogowych mających największy wpływ na pogorszenie bezpieczeństwa drogowego. I tak, za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h względem obowiązującego w danym miejscu ograniczenia, prawo jazdy ma być zatrzymywane na 3 miesiące. Gdy prędkość zostanie przekroczona poniżej tego progu, będą stosowane dotychczasowe kary, czyli mandaty i punkty karne.

Również na 3 miesiące ma być zatrzymywane prawo jazdy w przypadku przewożenia samochodem większej liczby osób niż przewidują to przepisy (np. w busach), wyjątkiem będą pojazdy komunikacji miejskiej, w których są miejsca stające, a kierowca nie może kontrolować liczby pasażerów.

Rząd chce ponadto zaostrzyć postępowanie względem młodych kierowców nie umiejących bezpiecznie zachowywać się na drodze. Jeśli w ciągu 2 lat od wydania prawa jazdy kierowca taki dokona trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji to prawo jazdy zostanie im cofnięte (będą musieli ponownie zdawać egzamin). Prawo jazdy będą tracili również kierowcy, którzy w ciągu pierwszego roku posiadania prawa jazdy "uzbierają" ponad 20 punktów karnych.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: