eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Prawo jazdy będzie można łatwiej stracić. W połowie maja wchodzą nowe przepisy

Prawo jazdy będzie można łatwiej stracić. W połowie maja wchodzą nowe przepisy

2015-04-21 19:30

Prawo jazdy będzie można łatwiej stracić. W połowie maja wchodzą nowe przepisy

Prawo jazdy będzie można dużo łatwiej stracić © whitelook - Fotolia.com

W połowie maja wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące. Znacznie ostrzej będą też karani pijani kierowcy. Sądy będą miały obowiązek zabierać prawo jazdy oraz karać finansowo za prowadzenie pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Przeczytaj także: Surowe kary dla pijanych kierowców. Sejm zdecydował

17 maja 2015 wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu karnego, zwiększająca kary za niektóre przestępstwa drogowe. Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta cofnie uprawnienia do kierowania pojazdem. Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób, przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym.

Drakońskie kary dla pijanych kierowców

Kierowcy, którzy będą prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, będą obowiązkowo pozbawiani przez sąd prawa jazdy. W przypadku gdy zostaną złapani po raz pierwszy, utracą prawo jazdy na 3 do 15 lat, recydywiści stracą uprawnienia do kierowania pojazdami dożywotnio.

Sądy będą również miały obowiązek karać pijanych kierowców finansowo. Kierowcy złapani po raz pierwszy zapłacą co najmniej 5 tys. zł, zaś recydywiści minimum 10 tys. zł. Dodatkowo, kierowcy, którzy po alkoholu spowodowali wypadek w którym doszło do ofiar śmiertelnych lub czyjegoś kalectwa, będą musieli zapłacić na rzecz pokrzywdzonego lub jego rodziny nawiązkę w wysokości minimum 10 tys. zł.

Jazda bez prawa jazdy, w sytuacji gdy zostało wcześniej odebrane, będzie przestępstwem karanym grzywną, ograniczeniem wolności lub do 2 lat więzienia. Z kolei osobom złapanym na prowadzeniu samochodu bez prawa jazdy, którego nigdy nie miały, grozić będzie - oprócz obowiązującej już sankcji grzywny - zakaz prowadzenia pojazdów.

Blokada alkoholowa

Osoby skazane przez sąd na zakaz prowadzenia pojazdów będą mogły ponownie kierować, ale pod pewnymi warunkami. Zgodę na to będzie musiał wyrazić sąd, a ponadto samochód którym będzie się mogła taka osoba poruszać, będzie musiał być wyposażony w tzw. blokadę alkoholową. Blokada taka to specjalne urządzenie uniemożliwiające włączenie silnika, gdy poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę przekroczy określoną wartość. Możliwość ubiegania się o zgodę na jazdę samochodem z blokadą kierowcy ukarani czasowym zakazem prowadzenia pojazdów uzyskają najwcześniej po upływie połowy czasu, na który orzeczono zakaz, a w przypadku zakazów dożywotnich – po 10 latach.

Koniec anonimowości

Pijani kierowcy przestaną być anonimowi. Sądy będą mogły podawać wyroki w sprawach pijanych kierowców do publicznej wiadomości, poprzez ogłoszenie w Biuletynach Informacji Publicznej sądów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: