eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Mniej wypadków drogowych i ofiar. Zasługa nowego prawa?

Mniej wypadków drogowych i ofiar. Zasługa nowego prawa?

2015-06-20 17:35

Mniej wypadków drogowych i ofiar. Zasługa nowego prawa?

Spada liczba wypadków drogowych i zabitych © Pavel Vorobyev - Fotolia.com

Po miesiącu od wprowadzenia nowych przepisów ruchu drogowego, surowo karzących zarówno pijanych kierowców, jak i piratów drogowych, zauważalnie poprawiły się statystyki wypadków. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych spadła liczba wypadków, ofiar śmiertelnych oraz osób rannych.

Przeczytaj także: Prawo jazdy będzie można łatwiej stracić. W połowie maja wchodzą nowe przepisy

W myśl obowiązujących od 18 maja 2015 roku zaostrzonych przepisów, kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h tracą prawo jazdy na 3 miesiące. Nowe przepisy wprowadziły także surowe i nieuchronne kary finansowe dla kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Od czasu wejścia w życie zaostrzonych przepisów policja zatrzymała 2.392 prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Najwięcej w województwach mazowieckim, wielkopolskim oraz podkarpackim.

Jak pokazują policyjne statystyki, po wejściu w życie nowych przepisów poprawił się stan bezpieczeństwa na polskich drogach. Od 18 maja do 17 czerwca liczba wypadków spadła o 65 w porównaniu z 31-dniowym okresem poprzedzającym wprowadzenie nowych regulacji. Od 18 maja do 17 czerwca na polskich drogach zginęło 189 osób. W okresie od 17 kwietnia do 17 maja liczba ofiar to 208.

Od 17 kwietnia do 17 maja, czyli przed wejściem w życie nowej ustawy, policjanci zatrzymali 11 tys. 144 pijanych kierowców, a w ciągu pierwszego miesiąca obowiązywania nowych przepisów ich liczba spadła do 10 tys. 341.

Pijani kierowcy powodują też coraz mniej wypadków - od 18 maja do 17 czerwca spowodowali ich 104 czyli o 29 mniej niż od 17 kwietnia do 17 maja.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: