eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Surowe kary dla pijanych kierowców już o krok

Surowe kary dla pijanych kierowców już o krok

2015-02-25 13:23

Surowe kary dla pijanych kierowców już o krok

Pijani kierowcy już niebawem będą surowo karani © Eray - Fotolia.com

Możliwe, że już niebawem kierowcy jeżdżący na "podwójnym gazie" będą bardzo surowo karani. Projekt nowelizacji Kodeksu karnego wprowadzający znaczne sankcje dla pijanych kierowców opuścił już Sejm i stał się przedmiotem prac senackich. Jeśli senatorowie nie wprowadzą istotnych zmian, które zaakceptuje Sejm, kierowanie autem po alkoholu zawsze kończyć się będzie utratą prawa jazdy i wysoką grzywną.

Przeczytaj także: Czy Sejm zaostrzy kary dla pijanych kierowców?

Przyjęta przez Sejm rządowa nowelizacja Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zadośćuczynienie ofiarom wypadków. Zakłada ona, że kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu lub środków odurzających będą obowiązkowo pozbawiani przez sąd prawa jazdy.

Wysokie kary

Gdy kierowca zostanie złapany na prowadzeniu pod wpływem alkoholu lub narkotyków po raz pierwszy, straci prawo jazdy na 3 do 15 lat, w przypadku recydywy już dożywotnio. Utrata prawa jazdy nie będzie jedyną karą. Kierowcy złapani po raz pierwszy będą musieli zapłacić na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenintencjarnej co najmniej 5 tys. złotych, a złapani powtórnie 10 tys. zł. Wspomniane kary dotyczyć będą jedynie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Znacznie surowiej mają być karani kierowcy którzy prowadząc auto pod wpływem alkoholu lub narkotyków doprowadzili do wypadku. Kierowca, który po alkoholu spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub spowoduje u ofiary kalectwo dożywotnio straci prawo jazdy. Ponadto sprawcy będą musieli zapłacić nawiązkę w wysokości co najmniej 10 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego lub jego najbliższych.

Alkolock i wyrok do publicznej wiadomości

Osoby z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów będą mogły, o ile sąd uzna, że nie zagrażają one bezpieczeństwu w komunikacji, po pewnym czasie usiąść za kierownicą samochodu, pod warunkiem, że będzie on wyposażony w tzw. blokadę alkoholową (alkolock). Urządzenie to ma uniemożliwiać włączenie silnika, gdy poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wyniesie 0,1 mg alkoholu w 1 litrze powietrza. Jeżeli zakaz był czasowy, możliwe to będzie najwcześniej po upływie połowy czasu, na który orzeczono zakaz, a w przypadku zakazów dożywotnich – po upływie 10 lat.

Jazda bez prawa jazdy, które zostało wcześniej zabrane, została uznana za przestępstwo, karane grzywną, ograniczeniem wolności, lub do 2 lat więzienia. Osoby złapane na prowadzeniu samochodu bez prawa jazdy będą mogły być karane zakazem prowadzenia pojazdów.

Wyroki sądów w sprawach pijanych kierowców będą mogły być publikowane w Biuletynach Informacji Publicznej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: