eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Wypożyczalnie samochodów kończą z nieuczciwością?

Wypożyczalnie samochodów kończą z nieuczciwością?

2015-07-15 10:42

Wypożyczalnie samochodów kończą z nieuczciwością?

KE zmienia praktyki firm wypożyczających samochody © nito - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bardziej czytelne warunki umów oraz zasad tankowania, jaśniejsze cenniki oraz sprawiedliwsze praktyki w przypadku ewentualnych uszkodzeń pojazdów. To zmiany, do których wprowadzenia zobowiązało się już pięć największych wypożyczalni samochodów. A wszystko za sprawą intensywnych działań Komisji Europejskiej podjętych po odnotowaniu dość pokaźnego wzrostu ilości skarg konsumentów, jakie Europejskie Centra Konsumenckie (ECC-Net) odnotowywały na przestrzeni ostatnich dwóch lat.
Zmiany, o których mowa, są następstwem dostosowania się wypożyczalni do obowiązujących regulacji unijnych w zakresie praw konsumenta i nieuczciwych praktyk rynkowych.

Niektóre z wprowadzanych zmian:
 • większa przejrzystość podczas dokonywania rezerwacji online:
  • informacja o wszystkich obowiązkowych opłatach i kosztach dodatków;
  • informacja o kluczowych zasadach i warunkach wypożyczania, łącznie z zaliczką pobieraną z karty kredytowej konsumenta;
 • lepsza informacja o zakresie ubezpieczenia (np. obowiązujące wyłączenia)
 • bardziej przejrzysta polityka paliwowa
 • bardziej sprawiedliwe procedury przeglądu samochodów
 • zmienione praktyki dotyczące pobierania dodatkowych opłat: np. konsumenci otrzymują możliwość zakwestionowania uszkodzeń przed zapłatą.

Przykładowa sprawa ECK Polska: Brytyjski konsument wynajął samochód na lotnisku w Warszawie. Używał go do podróżowania po Polsce i zwrócił do wypożyczalni po siedmiu dniach. Po powrocie do Leeds, sprawdził wyciąg z karty kredytowej i zauważył, że usługodawca pobrał kwotę w wysokości 275 euro bez porozumienia z nim. Konsument złożył reklamacje. W odpowiedzi usłyszał, że jest to koszt odholowania samochodu z parkingu nienależącego do wypożyczalni. Konsument zgłosił się do sieci ECC-Net. Okazało się, że konsument faktycznie zaparkował na niewłaściwym miejscu, ale usługodawca do kary bezpodstawnie doliczył także szereg innych opłat. Dzięki pomocy ECK Polska, konsument odzyskał 110 euro.

Zobowiązania są stopniowo implementowane przez największe działające w UE firmy wynajmujące samochody. Znaczna część zmian powinna zostać wypełniona do końca 2015 roku. Zagadnienia pozostające nadal nieuregulowane to:
 • odpowiedzialności konsumentów za uszkodzenia samochodu spowodowane przez osoby trzecie
 • praktyki pośredników i agentów
 • język, w jakim umowy powinny być formułowane w wypożyczalniach w innych krajach członkowskich

Tło: Decyzja o działaniu została podjęta po stopniowym wzroście skarg konsumentów, jakie napływały do Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net), na wypożyczalnie samochodów – z około 1050 spraw w 2012 do ponad 1750 w roku 2014. Podjęto dialog pomiędzy krajowymi organami ochrony konsumentów w państwach członkowskich, a pięcioma największymi wypożyczalniami samochodów z Unii Europejskiej: Avis-Budget, Enterprise, Europcar, Hertz and Sixt. Europejska organizacja branżowa Leaseurope, która pomogła nawiązać współpracę z przedsiębiorcami, również zgodziła się stworzyć zestaw dobrych praktyk dla całego sektora.

fot. mat. prasowe

Stan realizacji zobowiązań firm wypożyczających samochody

Ciągle nieuregulowana kwestią pozostaje odpowiedzialność klientów za szkody powstałe nie z ich winy.


Wzmocnienie zaufania konsumentów podczas wypożyczania samochodów powinno wpłynąć na wzrost (ok.3-4%) w sektorze turystycznym w ciągu następnych dwóch lat w Europie. W 2013 roku zawarto ponad 21 milionów umów wynajmu samochodów w samej Unii Europejskiej. Według danych Leaseurope pięć przedsiębiorstw uczestniczących w rozmowach reprezentuje aż 65% rynku.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: