eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Wynajem długoterminowy samochodów: plusy i minusy według MŚP

Wynajem długoterminowy samochodów: plusy i minusy według MŚP

2015-10-09 13:36

Wynajem długoterminowy samochodów: plusy i minusy według MŚP

Co zachęca przedsiębiorców do wynajmu aut? © ellisia - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wyniki badania przepowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Carefleet S.A. pokazują, że przedsiębiorcy z sektora MŚP są coraz pozytywniej nastawieni do wynajmu długoterminowego samochodów. Za największy atut takiego rozwiązania postrzegają korzyści finansowe, a konkretniej to, że pojazdy nie obciążają wyniku finansowego firmy. Co trzeci ankietowany przyznaje jednak, że zniechęcający jest fakt nieposiadania auta na własność.

Przeczytaj także: Sektor MŚP napędza wynajem długoterminowy

Usługa wynajmu długoterminowego samochodów zyskuje bardzo szybko na znaczeniu wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak pokazują wyniki badania Instytutu Keralla Research, aż 78,7 proc. MŚP deklaruje znajomość wynajmu długoterminowego, podczas gdy sześć lat temu usługę kojarzyło jedynie 56 proc. respondentów. Badacze sprawdzili również, jakie są największe zalety i mankamenty tej usługi, oraz jakie czynniki mają wpływ na jej postrzeganie.

Co zachęca przedsiębiorców do wynajmu?


Liczna grupa, bo aż 47,4 proc. wszystkich ankietowanych firm z sektora MŚP, które mają świadomość, czym jest usługa Full Service Leasing (FSL), dostrzega w niej wymierne korzyści.

55 proc. przedsiębiorców wskazało na korzyści finansowe – pojazdy nie wchodzą w skład bilansu, a co za tym idzie, nie obciążają wyniku finansowego firmy. Ta cecha jest najważniejsza przede wszystkim dla firm ze wschodniej części Polski (43,8 proc.), natomiast najmniej przedsiębiorstw wskazujących na tę zaletę jest ulokowanych w regionie północno-zachodnim (13,5 proc.).

Drugą najbardziej pozytywną cechą wynajmu w opinii przedsiębiorców jest przewidywalność kosztów – tę zaletę wskazało 35,7 proc. ankietowanych.
Badani wskazywali również na możliwość wymiany pojazdów co kilka lat na nowe (27,1 proc.). Dostęp do nowości jest statystycznie ważniejszy dla przedsiębiorców, którzy dysponują flotami wielkości 6-10 (14,6 proc.) i 11-20 (20,8 proc.) samochodów.

Niemniej istotną korzyścią okazała się również oszczędność czasu, jaki należy poświęcić na serwisowanie, likwidację szkód, czy wymianę opon (25,6 proc.).

Biorąc pod uwagę możliwość wskazywania kilku odpowiedzi, w dalszej kolejności uplasowały się: większy dostęp do nowości, udogodnienia wynikające z usług towarzyszących oraz wynajem długoterminowy jako element budujący motywację i lojalność pracowników wobec firmy.

fot. mat. prasowe

Postrzeganie korzyści wynajmu długoterminowego

Najważniejszą zaletą dla ankietowanych z sektora MŚP w przypadku wynajmu długoterminowego są korzyści finansowe


Co zniechęca MŚP do wynajmu?


Ponad jedną trzecią respondentów zniechęca do wynajmu długoterminowego fakt, że auta nie są ich własnością (32,1 proc.). Stanowi to barierę przede wszystkim dla firm z flotą od 11 do 20 pojazdów.
Sądzę, że wpływ na to mogą mieć mentalne naleciałości sprzed lat, kiedy posiadanie czegoś traktowano niczym lokatę kapitału. Niestety, w przypadku pojazdów nie do końca tak się dzieje. Z miesiąca na miesiąc samochody tracą na swojej wartości, nie wspominając już o ich kosztach utrzymania, serwisowaniu i innych wydatkach związanych z kupnem auta. Zauważamy jednak rosnące zainteresowanie usługą wynajmu długoterminowego, szczególnie wśród tych, którzy reprezentują sektor MŚP i to z różnych powodów. Jest to przede wszystkim forma, która pozwala na finansowanie rzeczywistego kosztu eksploatacji i utraty wartości pojazdu – mówi Frédéric Lustig, prezes Carefleet S.A.

Drugą najczęściej wskazywaną wadą wynajmu długoterminowego jest za wysoki koszt tej usługi (29,4 proc.). Stanowi on barierę przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy dysponują flotą od 1 do 10 aut – w firmach posiadających większe floty cena nie jest już aż tak istotnym czynnikiem.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Wynajem długoterminowy

    karramba35 / 2016-10-16 18:25:23

    Rozmawiając z kolegą, który prowadzi niewielką firmę dowiedziałem się, że minusem długoterminowego wynajmu samochodu jest fakt, że o auto trzeba dbać(?!) Hmmm a czy wykupując samochód na własność nie dbamy o niego?
    Moim zdaniem wynajem to świetna opcja dla firm. Małe, ekonomiczne samochody można mieć już za 300zł z groszami - to jest niewiele. Przemawia do mnie oferta Lease Take - oni pokrywają koszty ubezpieczenia, serwisowania, assistance, a osoba wynajmująca płaci tylko za paliwo. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Pjanek / 2017-07-03 21:57:59

    Ja zdecydowałem się na Panek w kwestii wynajmu - firma fajnie poukładana, z dużą ofertą dla każdego klienta. Wydaje mi się, że można z ich usług śmiało korzystać. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: