eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Mamy największe od lat różnice w cenach OC

Mamy największe od lat różnice w cenach OC

2019-08-16 11:36

Mamy największe od lat różnice w cenach OC

Różnice w cenach ubezpieczeń OC są coraz większe © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Eksperci porównywarki Ubea.pl już wcześniej wskazywali na coraz to pokaźniejsze różnice w stawkach pomiędzy najtańszymi a najdroższymi ubezpieczeniami OC. Ze względu na wagę tego zjawiska postanowili teraz przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Przeczytaj także: Jakie składki OC płaciliśmy w czerwcu 2019?

Dane zebrane na przestrzeni ostatnich osiemnastu miesięcy wyraźnie dowodzą, że rozwarstwienie cenowe pomiędzy ubezpieczycielami oferującymi najdroższe i najtańsze OC staje się coraz pokaźniejsze. Jest ono widoczne nawet po uwzględnieniu przeszło 100 000 kalkulacji internautów miesięcznie i uśrednieniu rezultatów dla poszczególnych grup kierowców (np. młodych, starszych, bezszkodowych i szkodowych).

Coraz większa rozpiętość cenowa na rynku obowiązkowych polis komunikacyjnych może zaowocować istotnym wzrostem znaczenia multiagentów oferujących ubezpieczenia od wielu firm, w tym również porównywarek ubezpieczeniowych.

Jak sprawdzono różnicę w składce OC?


Podczas opracowywania comiesięcznego rankingu i barometru cenowego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl regularnie sprawdzają średnie składki polis OC z ostatnich 30 dni. Mowa o przeciętnych kosztach ubezpieczeń OC oferowanych internautom przez dziewięciu ubezpieczycieli blisko współpracujących z Ubea.pl.

Dzięki comiesięcznej analizie średnich składek OC łatwo można sprawdzić, jak zmieniała się przeciętna różnica pomiędzy najbardziej i najmniej atrakcyjnymi ofertami dla kierowców.
„Poniższa tabela bazująca na danych Ubea.pl z 18 miesięcy (styczeń 2018 r. - czerwiec 2019 r.) prezentuje uśrednione miesięczne składki OC od „najtańszych” i „najdroższych” ubezpieczycieli oraz przeciętną różnicę pomiędzy takimi składkami” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Skrajne składki OC przeciętnie różnią się o ponad 100%


Informacje pochodzące z kalkulatora OC porównywarki Ubea.pl wskazują, że cenowe rozwarstwienie rynku obowiązkowych polis wyraźnie wzrosło w II kw. 2019 r. Takiej zmiany dotyczącej trzech kolejnych miesięcy (kwiecień - czerwiec) na pewno nie można lekceważyć.

fot. mat. prasowe

Zmiany zróżnicowania składek OC oferowanych użytkownikom Ubea.pl

W II kw. 2019 r. spadła średnia składka OC oferowana zarówno przez „najdroższego”, jak i „najtańszego” ubezpieczyciela.


W tym kontekście warto wspomnieć, że marcowa różnica pomiędzy średnią składką OC oferowaną przez „najtańszego” i „najdroższego” ubezpieczyciela wyniosła 86%. To wysoki wynik, który jednak znacząco ustępuje wartościom odnotowanym w trzech kolejnych miesiącach (kwiecień - 101%, maj - 103%, czerwiec - 100%).
„Podobne dwukrotne różnice między liderami cenowymi rynku OC i firmami oferującymi najdroższe obowiązkowe polisy dla kierowców nie były notowane co najmniej od stycznia 2018 r. Jedyny wyjątek stanowi wynik z września 2018 r.” - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W II kw. 2019 r. ceny tańszych polis OC spadały szybciej
Na podstawie danych z poniższej tabeli można wyciągnąć jeszcze jeden ciekawy wniosek. Wskazuje on, że w II kw. 2019 r. spadła średnia składka OC oferowana zarówno przez „najdroższego”, jak i „najtańszego” ubezpieczyciela.

Szybsze tempo cenowego ruchu „w dół” dotyczyło jednak najtańszych ofert ubezpieczenia OC.
„Właśnie dlatego przeciętna różnica pomiędzy najmniej i najbardziej atrakcyjną ofertą OC dla użytkowników porównywarki Ubea.pl urosła do bardzo wysokiego poziomu” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: