eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Mamy największe od lat różnice w cenach OC

Mamy największe od lat różnice w cenach OC

2019-08-16 11:36

Mamy największe od lat różnice w cenach OC

Różnice w cenach ubezpieczeń OC są coraz większe © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Eksperci porównywarki Ubea.pl już wcześniej wskazywali na coraz to pokaźniejsze różnice w stawkach pomiędzy najtańszymi a najdroższymi ubezpieczeniami OC. Ze względu na wagę tego zjawiska postanowili teraz przyjrzeć mu się nieco bliżej.
Dane zebrane na przestrzeni ostatnich osiemnastu miesięcy wyraźnie dowodzą, że rozwarstwienie cenowe pomiędzy ubezpieczycielami oferującymi najdroższe i najtańsze OC staje się coraz pokaźniejsze. Jest ono widoczne nawet po uwzględnieniu przeszło 100 000 kalkulacji internautów miesięcznie i uśrednieniu rezultatów dla poszczególnych grup kierowców (np. młodych, starszych, bezszkodowych i szkodowych).

Coraz większa rozpiętość cenowa na rynku obowiązkowych polis komunikacyjnych może zaowocować istotnym wzrostem znaczenia multiagentów oferujących ubezpieczenia od wielu firm, w tym również porównywarek ubezpieczeniowych.

Jak sprawdzono różnicę w składce OC?


Podczas opracowywania comiesięcznego rankingu i barometru cenowego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl regularnie sprawdzają średnie składki polis OC z ostatnich 30 dni. Mowa o przeciętnych kosztach ubezpieczeń OC oferowanych internautom przez dziewięciu ubezpieczycieli blisko współpracujących z Ubea.pl.

Dzięki comiesięcznej analizie średnich składek OC łatwo można sprawdzić, jak zmieniała się przeciętna różnica pomiędzy najbardziej i najmniej atrakcyjnymi ofertami dla kierowców.
„Poniższa tabela bazująca na danych Ubea.pl z 18 miesięcy (styczeń 2018 r. - czerwiec 2019 r.) prezentuje uśrednione miesięczne składki OC od „najtańszych” i „najdroższych” ubezpieczycieli oraz przeciętną różnicę pomiędzy takimi składkami” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Skrajne składki OC przeciętnie różnią się o ponad 100%


Informacje pochodzące z kalkulatora OC porównywarki Ubea.pl wskazują, że cenowe rozwarstwienie rynku obowiązkowych polis wyraźnie wzrosło w II kw. 2019 r. Takiej zmiany dotyczącej trzech kolejnych miesięcy (kwiecień - czerwiec) na pewno nie można lekceważyć.

fot. mat. prasowe

Zmiany zróżnicowania składek OC oferowanych użytkownikom Ubea.pl

W II kw. 2019 r. spadła średnia składka OC oferowana zarówno przez „najdroższego”, jak i „najtańszego” ubezpieczyciela.


W tym kontekście warto wspomnieć, że marcowa różnica pomiędzy średnią składką OC oferowaną przez „najtańszego” i „najdroższego” ubezpieczyciela wyniosła 86%. To wysoki wynik, który jednak znacząco ustępuje wartościom odnotowanym w trzech kolejnych miesiącach (kwiecień - 101%, maj - 103%, czerwiec - 100%).
„Podobne dwukrotne różnice między liderami cenowymi rynku OC i firmami oferującymi najdroższe obowiązkowe polisy dla kierowców nie były notowane co najmniej od stycznia 2018 r. Jedyny wyjątek stanowi wynik z września 2018 r.” - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W II kw. 2019 r. ceny tańszych polis OC spadały szybciej
Na podstawie danych z poniższej tabeli można wyciągnąć jeszcze jeden ciekawy wniosek. Wskazuje on, że w II kw. 2019 r. spadła średnia składka OC oferowana zarówno przez „najdroższego”, jak i „najtańszego” ubezpieczyciela.

Szybsze tempo cenowego ruchu „w dół” dotyczyło jednak najtańszych ofert ubezpieczenia OC.
„Właśnie dlatego przeciętna różnica pomiędzy najmniej i najbardziej atrakcyjną ofertą OC dla użytkowników porównywarki Ubea.pl urosła do bardzo wysokiego poziomu” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: