eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Użytkowe Renault, czyli Trafic i Master

Użytkowe Renault, czyli Trafic i Master

2019-09-24 00:22

Użytkowe Renault, czyli Trafic i Master

Renault Master © Renault

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (15)

Samochody użytkowe stanowią ogromną część rynku motoryzacyjnego. Zainteresowanie nimi wciąż wzrasta, co jest związane z rozwojem wszelkich gałęzi gospodarki. W te trendy świetnie wpisuje się Renault, które ma do zaoferowania bardzo ciekawą gamę tego typu pojazdów. Dwa z nich, czyli Trafic i Master przeszły właśnie dość duże liftingi pozwalające na utrzymanie właściwej pozycji w rankingach sprzedaży.

Przeczytaj także: Renault Trafic Gruau do przewozu osób na wózkach inwalidzkich

Zdolny jak Trafic


Zacznijmy od Trafica. Zmiany wizualne nie są zbyt obszerne. Obejmują przede wszystkim pas przedni, gdzie pojawiły się przeprojektowane wypełnienia reflektorów (Full LED w standardzie) i nowy grill o bardziej szlachetnej fakturze. Ponadto, wariant SpaceClass powracający do oferty występuje w dedykowanym, szarym lakierze. W kabinie pojawił się kokpit z ujednoliconymi, srebrnymi zdobieniami i grafitowy kolor, który charakteryzuje również panele drzwiowe. Bystre oko dostrzeże także inną gałkę zmiany biegów. Nie zabrakło jeszcze wytrzymalszej tapicerki, która jest dostępna już w podstawowej wersji. Całość uzupełniają nowoczesne multimedia z dostępem do internetu (R-LINK, Media NAV Evolution) z odświeżonym ekranem dotykowym.

Renault Trafic - tył, przód, bok

Furgon występuje w dwóch długościach, dwóch wysokościach oraz z nadwoziami zamkniętymi, przeszklonymi, działowymi i brygadowymi.


Niezwykle ważną nowością jest 2-litrowy diesel dCi generujący do 170 KM i 380 Nm momentu obrotowego. Może współpracować z automatyczną przekładnią EDC (dwusprzęgłowa). Co istotne, w porównaniu do jednostki 2.3 dCi zużywa średnio 0,5 litra mniej paliwa. Nowy zestaw napędowy ma zdecydowanie wyższą kulturę pracy, a co za tym idzie - oferuje wyższy komfort podróżowania.

Renault Trafic - z przodu i boku

Zmiany wizualne nie są zbyt obszerne. Obejmują przede wszystkim pas przedni, gdzie pojawiły się przeprojektowane wypełnienia reflektorów i nowy grill o bardziej szlachetnej fakturze.


Biznes ma wiele potrzeb, dlatego istotna jest indywidualna personalizacja samochodu użytkowego. Istnieje aż 275 dostępnych wersji tego modelu. Furgon występuje w dwóch długościach, dwóch wysokościach oraz z nadwoziami zamkniętymi, przeszklonymi, działowymi i brygadowymi. Platformy z kabiną umożliwiają dostosowanie.in.: kontenera, chłodni, wywrotki. Wchodząc w szczegóły, można liczyć na przedział załadunkowy do 4,15 metra długości. Co więcej, pojemność użytkowa wynosi od 3,2 do 8,6 metra sześciennego. Przestrzeń wzbogaciły żarówki led oraz wykładziny o wyższej jakości. Warianty osobowe mogą mieć natomiast do 9 miejsc.

Renault Trafic - różne warianty

Istnieje aż 275 dostępnych wersji tego modelu.


Duży jak Master


Przejdźmy do większego (dosłownie) bohatera materiału. Master zmienił się bardziej, co zdradza już sam design. Pas przedni został całkowicie przeprojektowany i uwydatnia to inaczej poprowadzona maska, niemal pionowy grill i nowe reflektory. Pojawiły się też wzmocnione zderzaki i błotniki. Dzięki tym modyfikacjom francuski samochód prezentuje się nieco nowocześniej i bardziej przyjaźnie.

Renault Master - z przodu

Pas przedni został całkowicie przeprojektowany i uwydatnia to inaczej poprowadzona maska, niemal pionowy grill i nowe reflektory.


Wnętrze zyskało zupełnie nową deskę. Zegary pozostały analogowe - są bardzo czytelne, a ich podświetlenie nie męczy wzroku. Pomiędzy nimi znajdziemy oczywiście wyświetlacz komputera pokładowego. Tuż obok zagościła nowa konsola centralna z dotykowym ekranem mulitmedialnym (R-LINK, Media Nav Evolution) i panelem klimatyzacji. Jeszcze dalej pojawiły się wysuwany stolik i cup holder. Całość otaczają liczne schowki, półki, wnęki i kieszenie zdolne pomieścić przedmioty o skrajnie różnych wielkościach. Warte uwagi są również materiały, które można łatwo wyczyścić.

Renault Master - z boku i tyłu

Francuski samochód prezentuje się nieco nowocześniej i bardziej przyjaźnie.


Pod maską pozostał silnik 2.3 dCi, ale został on dostosowany do nowych potrzeb i norm emisji spalin. Wykorzystuje oczywiście technologię Twin Turbo i oferuje do 180 KM i 400 Nm momentu obrotowego. W porównaniu do konstrukcji sprzed odświeżenia, zużywa do 1 litra mniej (normy NEDC). Z prezentowanym dieslem może współpracować 6-biegowa przekładnia manualna lub zautomatyzowana skrzynia Quickshift o tej samej liczbie przełożeń. Istotną rolę odgrywają także systemy bezpieczeństwa, wśród których znajdziemy asystentów parkowania, monitorowania martwego pola, automatycznego hamowania awaryjnego, stabilizator toru jazdy przy silnym wietrze (bocznym)i kamerę z kontrolą strefy za samochodem.

Renault Master - tył

Nowy Master potrafi udźwignąć od 2,8 do 4,5 tony przy pojemności użytkowej od 8 do 22 metrów sześciennych.


W tym przypadku możliwości personalizacji są jeszcze większe. Istnieje bowiem niemal 350 wariantów, które opierają się na trzech wysokościach i czterech długościach nadwozia. Z kolei podwozia mogą być oparte na napędach przednim lub tylnym. Jeżeli chodzi o masę całkowitą, nowy Master potrafi udźwignąć od 2,8 do 4,5 tony przy pojemności użytkowej od 8 do 22 metrów sześciennych. Auto występuje z wieloma typami nadwozia wśród których znajdziemy m.in.: furgon, kabinówkę brygadową, wywrotkę, skrzynię, kontener bądź samą platformę do indywidualnej zabudowy.

Renault Master, fot.4

Auto występuje z wieloma typami nadwozia.


Ciekawostkę stanowi elektryczna wersja z silnikiem o mocy ok. 76 KM. Pozwala na pokonanie do 120 km, co w mieście powinno wystarczyć. Podczas testów producenckich, minimalny zasięg wynosił natomiast ok. 80 km. Auto będzie występowało w 6 odmianach, 3 długościach i 2 wysokościach z przedziałami ładunkowymi od 8 do 13 metrów sześciennych i platformami z rozstawami osi L2 i L3.

Siła tkwi w konfiguracjach


Renault oferuje ciekawą gamę pojazdów dostawczych, której największym atutem są możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb nabywców. Tak naprawdę każdy potencjalny klient jest w stanie dobrać właściwy produkt lub zażyczyć sobie bardzo specyficzny konfig. Znaczenie mają także nowe zespoły napędowe pozwalające na oszczędniejszą jazdę.

oprac. : Wojciech Krzemiński / NaMasce.pl NaMasce.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: