eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Auto na abonament można użyczyć. Jakie formalności?

Auto na abonament można użyczyć. Jakie formalności?

2020-08-10 00:30

Auto na abonament można użyczyć. Jakie formalności?

Czy wynajęty samochód można użyczyć? © chaiyon021 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W tym roku, ze względu na ciągle istniejące zagrożenie zakażenia koronawirusem, samochód stał się jednym z najchętniej wybieranych środków transportu. Jeżeli nie możesz jechać na wakacje z rodziną, a posiadasz auto na abonament, możesz użyczyć je partnerowi. Skorzystać z niego może również twój pracownik. Jakich formalności należy dopełnić w takiej sytuacji? Oto praktyczne wskazówki od ekspertów Carsmile.

Przeczytaj także: Auto na abonament: co na wakacje dla rodziny?

Czy samochód na abonament może poprowadzić mąż, żona, partner, pracownik czy znajomy? Jacek Wierzbicki starszy specjalista ds. operacji w Carsmile przyznaje, że tego rodzaju pytanie jest jednym z najczęściej pojawiających się w trakcie podpisywania umowy wynajmu samochodu i zyskuje na aktualności zwłaszcza w czasie wakacji. Zadają je zarówno osoby prywatne, jak i ci, którzy dysponują firmowym samochodem na abonament.
- W tym drugim przypadku sprawa jest podwójnie złożona, bo z jednej strony mamy rodzinę przedsiębiorcy, która chce mieć dostęp do auta, a z drugiej jego pracowników, którzy potrzebują samochodu, aby wypełniać swoje obowiązki zawodowe - przyznaje Jacek Wierzbicki.

Różne standardy na rynku


- Na rynku nie ma jednolitych standardów jeśli chodzi o zasady użyczania auta na abonament. Poszczególne firmy regulują to w różny sposób, choć widać, że generalne podejście jest bardzo elastyczne i nie należy się spodziewać problemów – ocenia Wierzbicki.

Informacje o formalnościach związanych z użyczeniem samochodu na abonamrnt powinny znajdować się w umowie lub regulaminie usługi. Jednak z uwagi na fakt, że zapisy te nie zawsze są precyzyjne i łatwe do znalezienia, analitycy Carsmile, zapytali firmy, z którymi platforma współpracuje, o konkretne wymogi i formalności, jakie należy spełnić, aby móc bez obaw powierzyć samochód na abonament pracownikowi czy partnerce.
Analitycy Carsmile zajęli się wyłącznie kwestią nieodpłatnego użyczenia. Podnajem, czyli działalność zarobkowa polegająca na wynajmie pojazdów, to zupełnie inny temat i tu obostrzenia są daleko idące. W analizie nie uwzględniono ponadto kwestii podatkowych związanych z użyczeniem.

Pełna swoboda


Najbardziej elastyczne podejście do użyczenia przedstawiły fimy Alphabet i Arval, które zadeklarowały brak jakichkolwiek ograniczeń i formalności związanych z udostępnianiem wynajętego pojazdu osobom trzecim. Oznacza to, że użytkownik, który podpisał umowę wynajmu (Alphabet obsługuje tylko firmy, a Arval ma ofertą zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców), sam decyduje o tym, kto może jeździć samochodem. Użyczenia nigdzie się nie zgłasza, nie ma też z tego tytułu żadnej opłaty. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to odpowiedzialność za ewentualne szkody, która zawsze spoczywa na wynajmującym, niezależnie od tego, kto prowadził pojazd.

Potrzebna zgoda


Żadnych ograniczeń formalnych związanych z użyczeniem nie ma też platforma Carsmile (w umowach zawieranych na własny rachunek, firma działa też jako pośrednik). Koniecznej jest jednak uzyskanie zgody Carsmile na użyczenie pojazdu. Trzeba w tym celu przesłać na adres bok@carsmile.pl wniosek zawierający dane osobowe kierowcy (numer prawa jazdy, kategoria, nr dowodu osobistego i PESEL). - Nigdy jeszcze się nie zdarzyło, aby taka zgoda nie została wydana – informuje Jacek Wierzbicki. Carsmile nie pobiera z tytułu użyczenia żadnych opłat. Firma stosuje te same zasady w przypadku klientów firmowych oraz osób wynajmujących samochody na cele prywatne.

fot. mat. prasowe

Z czym musisz się liczyć użyczając auto na abonament?

W niektórych przypadkach wynajmujący nie wymaga dopełniania żadnych formalności.


Ograniczony krąg osób


Z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi kręgu osób, którym można użyczyć wynajęty samochód spotkamy się w firmie Athlon (obsługuje wyłącznie klientów firmowych). Zgodnie z regulacjami tej firmy, auto może prowadzić tylko osoba z bliskiej rodziny wynajmującego lub partner/partnerka, jak również pracownik, którego wiąże z wynajmującym umowa o pracę, zlecenie lub inna. Aby taka osoba mogła kierować pojazdem, konieczne jest sporządzenie upoważnienia zawierającego dane osobowe i przesłania go na adres cm.poland@athlon.com. Upoważnienie trzeba wozić w samochodzie. Z tytułu użyczenia nie są za to pobierane żadne opłaty.

Wyjazd zagraniczny


Wybierając się w podróż wakacyjną należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy, tj. o sprawdzeniu, jak firma wynajmująca podchodzi do kwestii związanych z przekraczaniem granicy. Temu tematowi będzie poświęcony odrębny raport Carsmile, w tym miejscu można jednak zasygnalizować, że wyjazd za granicę będzie najprawdopodobniej wymagał zgłoszenia go firmie wynajmującej – jednorazowo bądź długoterminowo. Formalności są różne dla krajów wewnątrz i poza granicami UE.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: