eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Auto na abonament a wyjazd za granicę. Jakie formalności?

Auto na abonament a wyjazd za granicę. Jakie formalności?

2020-08-16 06:00

Auto na abonament a wyjazd za granicę. Jakie formalności?

Wynajem samochodu ©  rh2010 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Auto na abonament z powodzeniem może posłużyć jako środek transportu podczas zagranicznej podróży. Należy jednak pamiętać, że jeśli zamierzamy poruszać się nim poza Unią Europejską lub strefą Schengen, to wówczas wynajmująca firma oczekiwać będzie od nas dopełnienia dodatkowych formalności. Co trzeba załatwić? Oto praktyczne wskazówki od ekspertów Carsmile.
Auto na abonament to rozwiązanie, które cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Potwierdzeniem tego mogą być chociażby dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), z których wynika, że więcej niż 1/4 samochodów nabywanych przez firmy użytkowana jest w formie wynajmu długoterminowego. Co więcej, okazuje się również, że branży tej nie zaszkodziło nawet związane z pandemią zamrożenie gospodarki - w pierwszym kwartale br. zanotowała ona roczny wzrost rzędu 7,7%.

Wzmożone zainteresowanie autem na abonament sprawia, że wiele osób poszukuje informacji odnośnie tej usługi, obawiając się m.in. pewnych ograniczeń względem możliwości, jakie daje własny samochód. Jacek Wierzbicki, starszy specjalista ds. operacji w Carsmile, przyznaje, że w okresie wakacyjnym pojawia się sporo zapytań odnośnie możliwości wyjazdu samochodem na abonament za granicę.

O wyjeździe autem na abonament pomyśl chwilę wcześniej


Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wyjechać samochodem na abonament poza Polskę?

Analitycy Carsmile przeanalizowali ofertę firm, z którymi platforma współpracuje na co dzień. Formalności i wymogi na rynku są dość jednolite.
– Wyjazd za granicę nie powinien stanowić żadnego problemu, choć w przypadku podróży poza UE lub strefę Shengen, pojawiają się dodatkowe wymogi. Trzeba też pamiętać, aby taki wyjazd zgłosić firmie wynajmującej przynajmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem – przypomina Jacek Wierzbicki.

Zgłoszenie mailowe


Generalna zasada panująca na rynku jest taka, że wyjazd samochodem na abonament za granicę należy zgłosić firmie wynajmującej. Wysyłamy mail na adres kontaktowy, wskazując kraje, po których zamierzamy podróżować. Takie zgłoszenie może być wymagane każdorazowo, lub – jak w przypadku firmy Alphabet – jednorazowo, przy pierwszym wyjeździe poza Polskę, pod warunkiem jednak, że nie przekraczamy granic UE. W odpowiedzi na mail możemy otrzymać upoważnienie, które trzeba będzie zabrać ze sobą w podróż.

Upoważnienie imienne lub na samochód


Jeśli firma nie wymaga każdorazowego zgłaszania wyjazdu za granicę, warto pomyśleć o takim zgłoszeniu od razu przy zawieraniu umowy wynajmu, wtedy będziemy mogli podróżować w granicach UE lub Strefy Shengen bez dodatkowych formalności. Z informacji przekazywanych przez firmy wynajmujące wynika, że obowiązek zgłaszania wyjazdów zagranicznych ma związek z koniecznością sprawdzenia, czy w danym kraju możliwe jest serwisowanie pojazdu na wypadek awarii, co w przypadku abonamentu, powinno być zapewnione przez firmę wynajmującą pojazd.

Standardy obowiązujące na rynku mogą się za to różnić formą udzielanego upoważnienia – czy jest ono wydawane na samochód, czy na kierowcę. W tym drugim przypadku, jeśli auto ma prowadzić więcej niż jedna osoba, trzeba każdą z nich zgłosić. Imienne upoważnienia wydaje np. firma Arval.

Papierowe dokumenty – potrzeba więcej czasu


Jeśli planujemy podróżować po Unii Europejskiej nie jest z reguły wymagane podawanie konkretnych państw, które planujemy odwiedzić. Inaczej jest poza UE, gdzie w zależności od kraju mogą być wymagane inne dokumenty lub dodatkowe ubezpieczenie. Dlatego w przypadku takiej podróży trzeba zgłosić konkretne państwa, przez które będziemy przejeżdżać.

W takiej sytuacji konieczne też będzie posiadanie tzw. zielonej karty, czyli urzędowego potwierdzenia polisy OC, a nawet upoważnienia notarialnego (np. Białoruś, Bułgaria, Ukraina, Czarnogóra czy Serbia). O ile upoważnienie do podróżowania w granicach UE jest przekazywane mailowo, to już w przypadku upoważnienia do prowadzenia auta poza granicami Unii może być wymagana forma papierowa. Ponieważ do tego dochodzi nam wspomniana już zielona karta i dodatkowe ubezpieczenie, formalności związane z wyjazdem trzeb tu załatwić odpowiednio wcześniej, co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem, aby te wszystkie dokumenty zdążyły do nas dojść.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: