eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jak zmieniły się drogi w Polsce przez ostatnie 30 lat?

Jak zmieniły się drogi w Polsce przez ostatnie 30 lat?

2021-08-07 00:36

Jak zmieniły się drogi w Polsce przez ostatnie 30 lat?

Jak zmieniły się drogi w Polsce? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Drogi w Polsce nie przypominają już zupełnie tych, którymi przemieszczaliśmy się przed 30 laty. Nie dość, że jest ich znacznie więcej, to jeszcze na próżno szukać na nich modeli i marek samochodów, które święciły triumfy na początku lat 90. Istotnych zmian jest jednak znacznie więcej. Przyjrzeli im się eksperci EFL.

Przeczytaj także: Więcej aut w garażach i etatów w automotive

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak na przestrzeni ostatnich 30 lat wzrosła liczba aut przemieszczających się po drogach w Polsce?
  • Które samochody były najpopularniejsze 3 dekady temu?
  • Jak zmieniła się długość autostrad i dróg ekspresowych?
  • Czy ceny benzyny są dziś bardziej przystępne niż na początku lat 90.?


Przybywa „ekspresowo” dróg …


Przed 30 laty mapa dróg w Polsce przedstawiała się znacznie mniej imponująco niż dzisiaj. Na początku lat 90-tych długość wszystkich autostrad i dróg ekspresowych wynosiła zaledwie 399 km. Dziś jest to ponad dziesięć razy więcej – 4269 km. Co więcej, w realizacji jest kolejnych 1329 km.

Choć ten obraz dróg w Polsce maluje się „gęściej”, to jednak patrząc na naszych zachodnich sąsiadów optymizm gaśnie. Łączna długość samych autostrad w Niemczech wynosi ponad 13 tys. km. W Europie Polska plasuje się na początku drugiej dziesiątki pod kątem długości autostrad.

fot. mat. prasowe

Długość autostrad i dróg ekspresowych

Na początku lat 90-tych długość wszystkich autostrad i dróg ekspresowych wynosiła zaledwie 399 km.


… i pojazdów


Więcej kilometrów dróg, więcej ich użytkowników. 30 lat temu w Polsce było zarejestrowanych 6 mln pojazdów – dzisiaj jest to 30 mln. Jesteśmy jednym z tych krajów w Europie, w którym od kilku lat liczba aut osobowych na 1000 mieszkańców rośnie bardzo szybko.

Z danych ACEA wynika, że na koniec 2018 roku na 1000 Polaków przypadało 617 samochodów. To wynik wyższy niż na Słowacji, w Czechach czy Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wyższym wskaźnikiem wyróżniają się tylko Włochy, Finlandia, Cypr i Luksemburg.

fot. mat. prasowe

Liczba aut na polskich drogach

Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych 30 mln pojazdów.


Do wyboru, do koloru


Lista marek i modeli królujących na drogach w Polsce dziś i 30 lat temu to dwie bajki. Na początku lat 90-tych była zdecydowanie krótsza. Numer jeden stanowił Fiat 126p, potocznie zwany „Maluchem”. Moc jego silnika wynosiła zaledwie 27 KM, a prędkość maksymalna 116 km/h. Serca Polaków zdobył także jego większy „brat” – Fiat 125p, tzw. „duży Fiat” o mocy 75 KM i maksymalnej prędkości 140 km/h. W czołówce plasował się także Polonez Caro.

Dzisiaj lista modeli „czterech kółek” jeżdżących po polskich drogach jest bardzo długa, a numerem jeden jest czeska Skoda Octavia, o ponad dwa razy większej mocy i prędkości maksymalnej niż „Maluch”. Serca Polaków zdobyły także modele japońskiej marki Toyota – Corolla i Yaris.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze samochody

Lista marek i modeli królujących na polskich drogach dziś w ogóle nie przypomina tej sprzed 30 lat.


Tankowanie wciąż drogie


Patrząc na ceny paliwa, na pierwszy rzut oka można mieć wrażenie, że w ciągu 30 lat nic się nie zmieniło. Na początku lat 90-tych litr benzyny 95 kosztował 5098 zł, dzisiaj jest to ok. 5 zł.

Jednak różnicę widać, kiedy spojrzymy na stosunek ceny benzyny do średniego miesięcznego wynagrodzenia. 30 lat temu za średnią miesięczną pensję można było kupić ok. 360 litrów benzyny. Dziś ponad dwa razy więcej – ok. 760 litrów. Z danych Picodi.com wynika, że pod tym względem Polska znajduje się w ogonie Europy – miejsce w połowie trzeciej dziesiątki. Mniejsza siła nabywcza jest w Chorwacji czy Portugalii. Większa między innymi w Czechach, Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

fot. mat. prasowe

Ceny paliwa

Za dzisiejsze wynagrodzenia kupimy znacznie więcej paliwa niż 30 lat temu.


Źródło danych cytowanych w materiale prasowym: IBRM Samar, GUS, GDDKiA, Autocentrum.pl, ACEA, Picodi.com

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: