eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Więcej aut w garażach i etatów w automotive

Więcej aut w garażach i etatów w automotive

2018-06-20 10:01

Więcej aut w garażach i etatów w automotive

Chętnie kupujemy auta © DragonImages - Fotolia.com

Najnowsza fala cyklicznego badania stowarzyszenia ACEA Pocket Guide 2018-2019 wskazuje, że na 1000 mieszkańców Polski przypadają dziś 672 samochody. Taki wynik daje nam wysoką, szóstą pozycję w Europie i pozwala wyprzedzić m.in. Niemcy, Francję i Wielką Brytanię. Jeszcze lepiej (trzecie miejsce podium) wypadamy pod względem liczby osób zatrudnionych w przemyśle motoryzacyjnym - przy produkcji samochodów pracuje u nas 187 334 osób. Lepsze rezultaty osiągają tylko Niemcy (857 336) oraz Francja (216 000).

Przeczytaj także: Branża motoryzacyjna radzi sobie nieźle

Widoczne przyrosty


Względem poprzedniej edycji badania liczba aut przypadających na 1000 mieszkańców naszego kraju wzrosła o 44 sztuki. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak spory przyrost pracowników zatrudnionych w przemyśle motoryzacyjnym - ubiegłoroczna analiza mówiła o 178 274 osobach pracujących w tej gałęzi gospodarki, bieżąca wskazuje na 187 334 pracowników.
– Już pierwszy rzut oka na obydwa dokumenty pozwala stwierdzić, że Polska należy do europejskiej czołówki pod względem ilości pojazdów w posiadaniu mieszkańców oraz silnej reprezentacji pracowników sektora automotive. Wciąż jest jednak wiele do nadrobienia – zwłaszcza w kwestii „odmłodzenia” parków maszynowych. Dość wspomnieć, iż w Polsce na 1000 mieszkańców przypada jedynie 13 nowych aut. Dla porównania, w Luksemburgu liczba ta jest równa 89, w Belgii 48 zaś w Niemczech 42. Zdecydowana większość rejestrowanych w kraju pojazdów to więc auta z co najmniej kilkuletnim drogowym stażem, co stanowi warty zainteresowania sygnał dla branży warsztatowej, a szczególnie niezależnych stacji naprawczych, które Polacy wybierają najczęściej, gdy nie są już zobowiązani do serwisowania swoich aut w autoryzowanych stacjach obsługi – tłumaczy Karol Prozner, twórca i prezes platformy Woop Automotive.

fot. DragonImages - Fotolia.com

Chętnie kupujemy auta

Rośnie liczba pojazdów w posiadaniu Polaków oraz zatrudnienie w moto-przemyśle.


Na uwagę zasługuje również pozycja, którą dają nam rejestracje nowych samochodów użytkowych - i pod tym względem plasujemy się w europejskiej czołówce. Potwierdzeniem tego są korespondujące z danymi ACEA informacje Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Wynika z nich, że liczba zarejestrowanych na przestrzeni minionego roku samochodów dostawczych wzrosła w naszym kraju z 59 812 do blisko 61 tys., aut ciężarowych i specjalnych zaś z 26 628 do 27 658. Nie sposób pominąć także sektora autobusów – tych w 2017 r. wyjechało na krajowe drogi prawie 2,3 tysiąca w porównaniu do 1987 w roku poprzednim.

Automotive najmocniejszy w R&D


Jednym z najbardziej interesujących wniosków zawartych w opracowaniu jest również fakt, że zdaniem jego autorów to właśnie sektor motoryzacja i części zamienne (Automobiles & Part) inwestuje w Europie najwięcej w badania i rozwój pośród wszystkich 10 sektorów gospodarki, które wyróżniła ACEA. Branża automotive z nakładami na ten cel w wysokości 53,8 miliarda dolarów wyprzedza m.in. farmaceutykę i biotechnologię, inżynierię przemysłową, oprogramowanie i usługi IT czy branżę medyczną.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: