eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jakie samochody wybierają kobiety?

Jakie samochody wybierają kobiety?

2022-03-08 12:34

Jakie samochody wybierają kobiety?

Hyundai Tucson najchętniej wybierany przez kobiety © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W tym roku kobiety poszukują przystępnych cenowo crossoverów i SUV-ów - wynika z analizy Carsmile. Co ciekawe, w gronie 10 najczęściej oglądanych przez panie modeli pojazdów znalazł się jeden skuter. Najbardziej poszukiwane nowe auta kosztują średnio ok. 1300 zł netto miesięcznie. Kolor nie ma znaczenia.

Przeczytaj także: Jaki samochód dla kobiety?

Z okazji Dnia Kobiet, analitycy Carsmile opublikowali listę 10 modeli pojazdów najczęściej oglądanych przez panie na platformie carsmile.pl w 2022 roku. W gronie tym znalazło się 9 samochodów i jeden … skuter.

Numerem jeden na liście okazał się Hyundai Tucson, który zebrał aż 15,3% odsłon przypadających na wszystkie modele z grona TOP10. Na drugim miejscu znalazła się Dacia Duster, a na trzecim – Peugeot 308. Dwucyfrowy wynik pod względem udziału w liczbie odsłon przypadających na 10 najbardziej poszukiwanych modeli osiągnęła jeszcze Dacia Sandero.

Auto funkcjonalne i niezawodne


Użytkowniczki naszej platformy bardzo często poszukują crossoverów i SUVów, bo takie samochody sprawdzają się zarówno w sprawach biznesowych, jak i w życiu prywatnym – zauważa Natalia Świętochowska, ekspert ds. sprzedaży w Carsmile. – Ważne jest dla nich, aby auto było niezawodne i funkcjonalne – podkreśla.

W ocenie ekspertów Carsmile, kobiety przy wyborze samochodu kierują się opinią doradcy lub kogoś znajomego czy rodzinny, a decyzje podejmują szybko, po analizie najważniejszych elementów. Zdarza się, że wybierają pojazd pod wpływem emocji. – Chcą też auto szybko odebrać. Wydłużone terminy oczekiwania na dostawę samochodu, z którymi rynek boryka się obecnie, są dla kobiet dość trudne do zaakceptowania, dlatego zwykle decydują się one na auto przedkontraktowe – zauważa Natalia Świętochowska.

fot. mat. prasowe

10 modeli pojazdów najczęściej oglądanych przez kobiety w 2022 roku

Numerem jeden na liście okazał się Hyundai Tucson.


Panie nie lubią diesla


Jakie elementy wyposażenia są obecnie najbardziej poszukiwane? Automatyczne skrzynie biegów, kamery i czujniki cofania, systemy kontroli pasa ruchu, a także systemy Android Auto i Apple CarPlay – wyliczają eksperci Carsmile. Czego panie zdecydowanie nie lubią w samochodach? – Silników diesla oraz manualnych skrzyń biegów – zauważa N. Świętochowska.

1300 zł netto miesięcznie


Jak wyglądają kobiece wybory pod względem ekonomicznym? Na liście 10 najczęściej oględnych modeli znalazły się pojazdy ze średniej lub niższej od średniej półki cenowej. Najdroższym autem w zestawieniu jest Volvo XC60, które w najtańszej wersji kosztuje ok. 3000 zł netto miesięcznie i zdecydowanie odbiega cenowo od pozostałych samochodów z TOP10. Najmniej zapłacimy natomiast za Dacię Sandero i Citrena C3, które dla przyjętych do analizy założeń kosztują miesięcznie poniżej 1000 zł netto. Najtańszym pojazdem okazał się jedyny skuter obecny w zestawieniu - Honda PCX 125. Skuter ten można sfinansować leasingiem (również konsumenckim). Miesięczny koszt wraz z szacunkowymi wydatkami na ubezpieczenie i serwisy wynosi w tym przypadku ok. 270 zł netto.

Średnia rata za samochód z grupy 9 najczęściej oglądanych wskazuje, że panie poszukują auta kosztującego 1316 zł miesięcznie netto w podstawowej wersji. Brutto daje to kwotę 1619 zł, jednak większość kobiet decydujących się na nowe auto prowadzi własną firmę i korzysta z odliczeń podatkowych, dzięki czemu odczuwalny w portfelu koszt użytkowania pojazdu jest mniejszy. Przedstawiona kwota nie wydaje się wysoka biorąc pod uwagę obecne realia rynkowe, tj. dynamiczne wzrosty cen nowych aut w tym roku w związku z pandemią oraz ciągle zaostrzanymi wymogami odnośnie emisji spalin oraz obowiązkowego wyposażenia pojazdów w systemy bezpieczeństwa. Do tych czynników niebawem dojdzie też efekt osłabienia złotego.

Kolor bez znaczenia


Zgodnie z badaniem sondażowym przeprowadzonym w 2020 roku przez Carsmile, najważniejszymi czynnikami, którymi kobiety kierują się przy wyborze auta są: miesięczny koszt użytkowania, bezawaryjność, spalanie, systemy bezpieczeństwa, cena katalogowa, czas oczekiwania na odbiór auta oraz długość i zakres gwarancji. Bez znaczenia dla nich są natomiast: zdobyte przez auto nagrody w konkursach, kolor, utrata wartości oraz emisja CO2.

fot. mat. prasowe

10 modeli pojazdów najczęściej oglądanych przez kobiety w 2022 roku - tabela

Na liście 10 najczęściej oględnych modeli znalazły się pojazdy ze średniej lub niższej od średniej półki cenowej.


Katarzyna Siwek,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: