eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jak kupić używane auto w sieci?

Jak kupić używane auto w sieci?

2011-08-19 09:33

Przeczytaj także: Kupno używanego samochodu - na co zwrócić uwagę?


Zweryfikuj legalność auta – oglądanie auta należy zacząć od porównania numeru VIN na podwoziu z tym, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym auta. Jeśli mamy wątpliwości co do legalności pochodzenia samochodu, możemy sprawdzić go na posterunku policji – dowiemy się tam, czy nie ma on sfałszowanych numerów silnika lub numeru VIN oraz czy nie figuruje na liście pojazdów utraconych.

Sprawdź sprzedawcę – starajmy się kupować od wiarygodnych i w miarę możliwości sprawdzonych ogłoszeniodawców, np. posiadających dużą ilość pozytywnych opinii od poprzednich klientów.

Ze sprzedawcą radzimy kontaktować wyłącznie przy pomocy formularza dostępnego przy ogłoszeniu. Uwaga na adresy e-mail w dziwnych formatach oraz sprzedawców, którzy podają jedynie kontakt mailowy. Spróbujmy zdobyć numer telefonu i adres zamieszkania osoby fizycznej lub siedziby firmy, a także upewnijmy się czy dane te są prawidłowe. Również podczas spotkania ze sprzedawcą zweryfikujmy jego tożsamość porównując co najmniej dwa dokumenty.

Płać przy odbiorze – wybierajmy oferty, które zakładają możliwość dokonania płatności gotówką przy odbiorze samochodu. Nigdy nie powinniśmy decydować się na zakup samochodu na odległość i wpłacania całości kwoty lub wysokiego zadatku „z góry”, zwłaszcza w przypadku wpłat przez systemy typu Western Union lub PayPal, co często ma miejsce gdy kupujemy auto sprowadzane z zagranicy.

Przeczytaj uważnie umowę – przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży należy ustalić wszystkie warunki transakcji oraz dane kontrahenta. Należy dopilnować, żeby w jej treści znalazło się oświadczenie, że samochód jest wolny od jakichkolwiek obciążeń oraz ukrytych wad technicznych (wzór umowy do pobrania ze strony otoMoto.pl). Samą umowę czytajmy bardzo uważnie, pytając o wszelkie niezrozumiałe zapisy. Upewnijmy się, że stroną transakcji jest osoba, z którą rozmawiamy – porównajmy dane na umowie z dowodem tożsamości sprzedawcy.

Ostatnia zasada – zawsze zgłaszaj podejrzane oferty. Serwisy takie, jak internetowa giełda otoMoto.pl stosują narzędzia umożliwiające częściową weryfikację publikowanych ogłoszeń. Oferty nielegalne czy niezgodne z regulaminem natychmiast usuwane są z bazy. Pomimo tych zabezpieczeń, nie jest jednak możliwe wychwycenie wszystkich podejrzanych ogłoszeń, w których np. 15-letnie auto ma zadeklarowany przebieg zaledwie 120 tys. km, albo opisane jest jako zakupione w polskim salonie, a w rzeczywistości sprowadzone zostało z zagranicy.

"W takich przypadkach liczymy na zgłoszenia użytkowników, którzy wykryli nieścisłości podczas wnikliwej lektury ogłoszenia, albo oglądali samochód i osobiście przekonali się, że jego stan faktyczny znacznie odbiega od deklarowanego w ofercie" – informuje Marcin Świć.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: