eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Gdzie opony zimowe są obowiązkowe?

Gdzie opony zimowe są obowiązkowe?

2014-10-14 10:08

Gdzie opony zimowe są obowiązkowe?

Opona zimowa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wiele państw europejskich wprowadziło już obowiązek wymiany opon z letnich na zimowe – w Polsce nadal takiego przepisu nie ma. Ponieważ od 1 listopada rozpoczyna się okres zimowy, warto przygotować się do ewentualnej zmiany ogumienia, gdyż – choć za jazdę na oponach letnich nie spotkają nas sankcje prawne, to jednak inne koszty, jak utrata zdrowia czy nawet życia, są zdecydowanie poważniejsze.
W zeszłym roku w Polsce pojawił się pomysł wprowadzenia obowiązku wymiany opon na zimowe – stosowanie tego typu ogumienia byłoby konieczne w okresie od 1 listopada do 31 marca. Pomysł jednak się nie przyjął i decyzja o zmianie opon z letnich na zimowe nadal pozostaje wolnym wyborem kierowców.

Kiedy dobrze jest wymienić opony na zimowe? Zaleca się, aby dokonać tego już w momencie, w którym temperatura w trakcie dnia spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Ogumienie przystosowane do śniegu i niższych temperatur zapewni dużo lepszą przyczepność w trudnych warunkach pogodowych.
Odpowiedni skład mieszanki sprawi, że opona nie stwardnieje przy niższych temperaturach, a konstrukcja bieżnika zapewni odpowiednią trakcję – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.


Wśród państw europejskich obowiązek wymiany opon istnieje między innymi w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii oraz Turcji. Z kolei kierowcy nie muszą wymieniać opon na zimowe w Holandii, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Albanii i Grecji. Osobne przepisy obowiązują we Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech i Czarnogórze, gdzie obowiązek taki istnieje tylko przy wystąpieniu określonych warunków, np. w Alpach Francuskich.

fot. mat. prasowe

Opona zimowa

W Polsce nie przyjął się pomysł obowiązkowej wymiany opon z letnich na zimowe


W Niemczech, gdzie obowiązek wymiany opon wprowadzono 4 grudnia 2010 roku, aż 93 proc. ankietowanych poparło nowe przepisy, a 49 proc. opowiedziało się za tym, aby okres zimowy wydłużyć także na październik oraz kwiecień.
Według danych Unii Europejskiej, w większości krajów, w których wprowadzono obowiązek wymiany opon na zimowe, ma miejsce dużo mniej zgonów wynikających z wypadków drogowych (w przeliczeniu na milion mieszkańców). Polska cały czas notuje pod tym względem jeden z najgorszych wyników w UE. Należy pamiętać, że opony zimowe to większe bezpieczeństwo na drodze, a na tym nie warto oszczędzać.

fot. mat. prasowe

Mapa wypadków

Pod względem wypadków drogowych Polska notuje jeden z najgorszych wyników w UE


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: