eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Sprzedaż nowych samochodów I-IX 2014

Sprzedaż nowych samochodów I-IX 2014

2014-10-20 15:03

Sprzedaż nowych samochodów I-IX 2014

Z polskich i europejskich salonów wyjeżdża coraz więcej samochodów © Rawpixel - Fotolia.com

Exact Systems przedstawia wyniki sprzedaży nowych samochodów, jakimi branża motoryzacyjna mogła pochwalić się we wrześniu tego roku. Analiza pokazuje m.in., że zarówno na polskim, jak i europejskim gruncie możemy mówić o jednocyfrowych wzrostach (odpowiednio 9 i 6 procent r/r). Za takie statystyki w znacznej mierze odpowiedzialni są klienci instytucjonalni. Indywidualni kupujący stawiają na auta z drugiej ręki.
Średnia liczba samochodów używanych sprowadzonych z zagranicy wynosi miesięcznie ok. 60 tysięcy, czyli ponad siedmiokrotnie więcej niż ilość nowych osobówek nabytych przez indywidulanych Polaków. Co więcej, jak podaje PZPM, przeciętny wiek co drugiego importowanego auta przekracza 10 lat. Takiej sytuacji sprzyjają nasze krajowe regulacje prawne, czyli podatek akcyzowy zależny od wartości i pojemności pojazdu oraz brak ograniczeń dotyczących importu używanych samochodów po wejściu do Unii Europejskiej. Jeśli zestawimy to z brakiem jakichkolwiek zachęt – podatkowych lub finansowych – ze strony rządu do zakupu nowych aut, popyt na nie ze strony konsumentów nadal nie będzie wysoki – twierdzi Paweł Gos, prezes Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Jednak zarówno wrześniowy wynik jak i ten obejmujący trzy kwartały br. dają powody do optymizmu. Coraz więcej kupują firmy, coraz więcej nabywców znajdują też cztery kółka z segmentu premium – dodaje Gos.

We wrześniu br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 23 565 nowych samochodów osobowych, czyli o 9% więcej niż w tym samym miesiącu 2013 r. Udział klientów indywidualnych i firm we wrześniowych zakupach to odpowiednio 34% i 66%. W ciągu dziewięciu miesięcy z polskich salonów wyjechało w sumie 245 042 osobówek, co oznacza 15% dynamikę rok do roku.

fot. Rawpixel - Fotolia.com

Z polskich i europejskich salonów wyjeżdża coraz więcej samochodów

We wrześniu br. Europejczycy kupili ponad 1,2 mln nowych osobówek, czyli o 6,4% r/r więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.


W Europie trzynasty miesiąc wzrostu


We wrześniu br. Europejczycy kupili ponad 1,2 mln nowych osobówek, czyli o 6,4% r/r więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Łącznie, po trzech kwartałach w UE zarejestrowano prawie 9,6 mln aut, co oznacza 6,1% dynamikę r/r.
Najbardziej cieszą nas wzrosty słupków sprzedaży w Hiszpanii i Włoszech, czyli w krajach, które najmocniej ucierpiały podczas załamania w latach 2008-2013. O ile Półwysep Apeniński dopiero raczkuje, o tyle wyraźną poprawę widać na Półwyspie Iberyjskim, gdzie od kilku miesięcy mamy do czynienia
z dwucyfrowymi wzrostami. Warto jednak podkreślić, że duża w tym zasługa kolejnej edycji programu dopłat, w ramach którego osoby prywatne zainteresowane zakupem nowego auta mogą liczyć na tzw. premię wrakową o wartości 2 tys. euro – mówi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems. Wzrosty w tych dwóch południowych państwach oraz coraz lepsze wyniki osiągane przez Niemcy i Francję mogą okazać się kluczem do trwałego odbicia europejskiej branży motoryzacyjnej – dodaje Opala.

W ciągu dziewięciu miesięcy br. najwięcej nowych samochodów osobowych wyjechało z salonów w Niemczech (2,3 mln; +2,9% r/r). Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania z niemal 2 mln zarejestrowanych osobówek (+9,1% r/r). Ostatnie miejsce na podium przypadło Francji (1,3 mln; +2,1% r/r).

Optymistyczne prognozy dla Polski


Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, podtrzymuje zdanie, że w całym 2014 r. zarejestrujemy w Polsce 310–320 tys. nowych samochodów osobowych, czyli ok. 5-10% więcej niż rok temu.
Wyniki za trzy kwartały prezentują się bardzo przyzwoicie, a musimy pamiętać, że końcówka roku to okres uruchamianych przez dealerów samochodowych promocji cenowych i wyprzedaży roczników, które skutecznie przyciągają uwagę zarówno klientów indywidualnych jak i instytucjonalnych – ocenia przedstawiciel Exact Systems.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: