eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Sprzedaż nowych samochodów I-X 2014

Sprzedaż nowych samochodów I-X 2014

2014-11-21 11:13

Sprzedaż nowych samochodów I-X 2014

Dobra passa w sprzedaży samochodów osobowych trwa w Polsce i Europie © lumen-digital - Fotolia.com

Exact Systems przedstawia wyniki sprzedaży nowych samochodów, jakimi branża motoryzacyjna mogła pochwalić się w październiku tego roku. Analiza pokazuje m.in., że zarówno na polskim, jak i europejskim gruncie możemy mówić o jednocyfrowych wzrostach (odpowiednio niemal 9 i 6,5 procenta r/r). Za takie statystyki w znacznej mierze odpowiedzialni są klienci instytucjonalni, jednak i wśród osób prywatnych zauważalne jest wzmożone zainteresowanie nowymi autami.
Jak wynika z danych przedstawionych przez Exact Systems, w dziesiątym miesiącem tego roku, w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 28 690 nowych osobówek, co jest wynikiem o niemal 9 procent wyższym od zanotowanego w tym samym miesiącu minionego roku. Większość samochodów powędrowała w ręce klientów instytucjonalnych (64 procent).

Od początku roku z polskich salonów wyjechało w sumie 273 732 osobówek, co oznacza 14,4% dynamikę rok do roku.
Tak jak się tego spodziewaliśmy, w tym roku koncerny i dilerzy samochodowi dużo wcześniej niż w poprzednich latach rozpoczęli wyprzedaże roczników. Widzimy tego efekt w postaci rosnących słupków sprzedaży nowych aut. A co bardzo cieszy, to fakt, który podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, że większe zainteresowanie zakupem czterech kółek widać nie tylko w grupie firm, ale także wśród klientów indywidualnych. Liczymy, że taki stan utrzyma się przynajmniej do końca bieżącego roku – komentuje Paweł Gos, prezes Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

fot. lumen-digital - Fotolia.com

Dobra passa w sprzedaży samochodów osobowych trwa w Polsce i Europie

Od początku roku z polskich salonów wyjechało w sumie 273 732 osobówek, co oznacza 14,4% dynamikę rok do roku.


Europa nie zdejmuje nogi z gazu


W październiku br. Europejczycy kupili ponad 1 mln nowych osobówek, czyli o 6,5% r/r więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Łącznie, po dziesięciu miesiącach w UE zarejestrowano ponad 10,6 mln aut, co oznacza 6,1% dynamikę r/r.
Ze wzrostami mamy do czynienia niemal w całej Europie. Jak na drożdżach rośnie sprzedaż brytyjska i na razie nic nie zapowiada zmiany tego stanu, bardzo dobrze wiedzie się też naszym zachodnim sąsiadom. W kraju, który liczy dwa razy więcej mieszkańców niż Polska, w ciągu tylko samego października z salonów wyjechało tyle aut, ile u nas w ciągu dziesięciu miesięcy – mówi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems.

Nie można jednak komentować europejskiej sprzedaży samochodów osobowych w oderwaniu od wyników rynku rosyjskiego. Choć również w październiku odnotował on poważny spadek rejestracji osobówek o 10% r/r, to jednak w porównaniu do poprzednich miesięcy – ponad 20% spadki – minus jest znacznie mniejszy. Tamtejsi dilerzy lekką poprawę sytuacji zawdzięczają uruchomionemu przez rosyjski rząd programowi dopłat za złomowanie starych aut – dodaje Jacek Opala.

W ciągu dziesięciu miesięcy br. najwięcej nowych samochodów osobowych wyjechało z salonów w Niemczech (2,56 mln; +3% r/r). Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania z niemal 2,14 mln zarejestrowanych osobówek (+9,5% r/r). Ostatnie miejsce na podium przypadło Francji (1,5 mln; +1,4% r/r).

Podnosimy prognozę dla Polski


Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, podnosi prognozę sprzedaży nowych samochodów osobowych. Jego zdaniem w całym 2014 r. zarejestrujemy w Polsce 320-330 tys. nowych samochodów osobowych, czyli ok. 10-14% więcej niż rok temu.
Tegoroczny październik okazał się najlepszym od kilku lat, co potwierdza, że apetyt na nowe auta rośnie i pozwala z optymizmem patrzeć na końcówkę roku. Walka dealerów samochodowych o klientów, szczególnie tych flotowych, trwa i z dnia na dzień widzimy na ulicach i w mediach coraz więcej promocji cenowych i wyprzedaży roczników – ocenia przedstawiciel Exact Systems.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: